Автор: Дяченко Ліана Вікторівна, вихователь ГКОУ РВ Казанська школа-інтернат VII виду.
Заняття розраховане для дітей 1 класу корекційної школи-інтернату VII виду.
Тип заняття - комбінований, з елементом тренінгу.
Воно пов'язане з попередніми заняттями з особистісного розвитку і з уроками з навколишнього світу. На занятті підтримується психологічна атмосфера доброзичливості. Що сприяє розвитку позитивного емоційного стану дітей.
Цілі: формувати ціннісне ставлення до природи, до планети Земля.
Завдання:
- показати Землю як спільний дім для всіх людей і всіх живих істот, що живуть поруч з людиною;
- викликати в дітей прагнення берегти свій загальний будинок як умова збереження життя людства і всіх природних мешканців;
- сприяти осмисленню свого місця в системі всіх земних мешканців, відповідальності за збереження нашого спільного дому.
Корекційні завдання:
- узагальнити в учнів знання про диких та домашніх тварин;
- розвивати мовлення, мислення, уяву, конструктивні навички;
- виховувати дбайливе ставлення до природи, тварин.
1. Організаційний момент. Діти входять до класу, стають у коло, беруться за руки.
- Здрастуйте, хлопці! Я дуже рада вас бачити. У нас сьогодні гості. Ви любите гостей? А якими потрібно бути при зустрічі гостей? (Добрими, радісними, веселими, слухняними, чемними). Вірно. Давайте привітаємо гостей посмішкою.
2. Ритуал входу. Гостей ми привітали, тепер привітаємо один одного як зазвичай: посміхнулися, ним пчихнули, погарчали, попищали, повыли.
3. Гра «Вулкан». Молодці! Мені відразу ж захотілося з вами пограти. Моя гра називається «Вулкан».
Сядьте навпочіпки, покладіть голову на долоні, закрийте очі. Уявіть собі, що ми з вами маленькі вулканчики на Землі. Ми спокійно спимо, ні кого не лякаємо, не викидаємо камені і гарячу лаву. Але, раптом один з нас починає злитися, бурчати, і раптом вибухнув, бум!!! Підстрибує, піднімає руки вгору. І в цей момент всі погані слова, думки, поганий настрій, погані звички, непослух, шкідливість, лінь, грубість все вилетіло. (Один з хлопців (вулкан) сідає навпочіпки в центр кола. Він спить. Потім потихеньку піднімається з наростанням гула - він прокидається. Група допомагає йому гудіти глухими утробными звуками - голосами Землі. Потім він різко підскакує, піднімаючи руки вгору, ніби викидає все, що йому не потрібно, потім знову поступово засинає. Після того, як дитина повертається в коло, вихователь запитує в нього, що він викидав: може бути, непотрібні почуття, думки, а може бути, щось інше? )
4. Повідомлення теми. Вступна частина. А тепер, коли ми з вами викинули все погане і залишили тільки хороше: доброту, слухняність, ввічливість, дружелюбність, приступаємо до заняття. Сідайте на свої місця. Тема нашого заняття «Я люблю Землю - Земля любить мене». Хлопці, а як ви думаєте, що таке любов? Що означає любити когось? (Дбати, допомагати, поважати, робити щось, щоб порадувати). Дивіться, що я вам сьогодні принесла. Це глобус. Глобус - модель нашої планети. Наша планета називається Земля. Давайте згадаємо про заняття воді. Що на глобусі означає блакитний колір? А яким кольором позначається суша? Вірно. Молодці.
5. Робота з казкою. Приготуйтеся слухати казку «Як зайчик свій будинок шукав».
Як зайчик свій будинок шукав. (О.Хухлаева)
Жив в одному лісі зайчик. Грав він як-то раз на галявині з іншими звірятами, але настав вечір, і всі вони розійшлися по домівках. «А в мене немає вдома, - сумно подумав зайчик, - піду-но я його шукати». Йшов-йшов і побачив білочку. «Білочка, у тебе є будинок, пусти мене до себе», - попросив він. «Ось дивися, який у мене будинок (діти зображують дупло, піднявши зчеплені руки над головою), у тебе має бути свій дім, до себе не пущу». Пішов зайчик далі, побачив мишеняти, але і мишеня будиночок свій показав, а до себе не пустив. Дійшов зайчик до села, зустрів Петрика, подивився і на Петін будинок (діти зображують будинок півника, складаючи руки над головою куточком) і зовсім засумував. Але раптом звідкись з-під ніг чує голос: «Я - твій дім». Покрутив зайчик головою - нікого немає. «Хто ти?» - злякався зайчик. «Я - планета Земля. Я - твій дім, і білочки, і мишки, і Петі, і всіх людей, тварин і рослин. Я - твій дім. Я захищаю тебе». Зрадів зайчик і побіг розповісти про це Петі, мишеняті, білочку і всім людям, тваринам і рослинам.
Питання:
1. Зайчик знайшов свій будинок?
2. Як називається його будинок?
3. Що зайчик побіг розповідати Петі, мишеняті, бельченку?
4. Ну а ви, хлопці, можете розповісти про це своїм батькам, іншим дітям в інтернаті, вихователям, учителям?
5. Хто живе у нашому спільному домі? Діти по черзі придумують і зображують жителів спільного дому - планети Земля (люди, тварини, рослини), інші намагаються розгадати задумане.
6. «Хто живе в нашому спільному домі». Вихователь дістає м'яку іграшку-ведмедя і кошик з шишками.
- Хлопці, дивіться хто прийшов ведмедик клишоногий. (Далі від імені медведя.)
- Доброго дня діти! Я в лісі ходив, збирав шишки. А мене заєць зустрів і каже, що мій будинок якась планета Земля. Ось я і прийшов до вас дізнатися, чи правда це? (-Правда!!!)
- Але адже я в барлозі живу! (- А берлога-це яма в землі, прикрита зверху деревом. Взимку, коли йде сніг, виходить на ній замет. А під заметом, в ямці ведмідь всю зиму спить і лапу смокче.)
Вихователь:
- Так, діти, планета Земля любить ведмедика, дала йому притулок на зиму.
(Від особи ведмедя):
- А можна я у вас посиджу на занятті, послухаю чому ви вчитеся? (Так)
Вихователь:
- Будь жителів планети ви ще знаєте? Діти по черзі придумують і зображують жителів спільного дому - планети Земля (людей, тварин, рослини), інші намагаються відгадати придумане. Вихователь прикріплює зображення на доку за допомогою магнітиків.
- Чи можна назвати жителями планети дерева, кущі, квіти, птахів, риб? (прикріплюють на дошці)
- А людей? Так, звичайно, люди теж є жителями планети Земля. (прикріплюють до дошки).
- Мені дуже подобається картина, яка вийшла у нас на дошці. А вам?
- Давайте придумаємо їй назву. (Підводить до назви - Земля наш спільний дім).
- Хлопці, ми з вами живемо на прекрасній планеті Земля, для нас земля - рідний дім, який нас захищає, годує, радує. На нашій планеті багато жителів. Ви всі їх правильно назвали. Подивіться, скільки нас багато. Ми всі різні, але з іншого боку ми схожі, бо живемо на одній планеті, дихаємо одним повітрям. Давайте, спробуємо уявити, яка наша Земля. Під музику діти з закритими очима представляють, уявляють, потім діляться враженнями. (муз. супровід - будь-муз. твір спокійного характеру)
7. Фізкультхвилинка.
- Біля парти ти вставай, і за мною повторюй!
У мене є голова
Направо - наліво, раз - два.
(Повороти голови праворуч - ліворуч, нахили голови)
Вона сидить на міцній шиї,
Повертели - повертели.
(Кругові повороти шиєю)
Потім тулуб йде,
Нахил назад, нахил вперед,
Поворот - поворот.
(Руки на поясі, нахили, повороти)
Умілі руки є у всіх,
Вгору - вниз, вниз - вгору.
(Ривки руками вгору - вниз)
Ноги нам потрібні, щоб бігати,
Стрибати, присідати, стояти.
(Біг на місці, підскоки, присідання)
Ось яке моє тіло!
З нею все зробиш на «п'ять».
8. Корекційна гра «Хто де живе». (презентація)
- Я хочу знову з вами пограти і згадати - хто, де живе?
Правила гри такі: я загадую вам загадку про тварину, а ви вгадуєте і називаєте його житло, попередньо піднявши руку. Якщо ви відгадуєте правильно, то на моніторі комп'ютера з'явитися зображення цієї тварини
Шубка тепла, як грілка,
Хвостик м'який, як пушок,
Я - старанна ... (Білка)
- Де живе білка? (дуплі)
- Чиє дупло? (біляче) і т.д.остальные загадки.
Сірий, страшний і зубастий
Викликав переполох.
Всі звірята розбіглися.
Налякав тих звірят... (Вовк)
Лежала під ялинками
Подушечка з голками.
Лежала, лежала
Та побігла. (Їжак)
Стрибун-боягуз:
Хвіст-коротун,
Оченята з косинкой,
Вушка вздовж спинки,
Одяг в два кольори -
На зиму на літо. (Заєць)
Руда шахрайка,
Хитра та спритна,
У сарай потрапила,
Курей перерахувала. (Лисиця)
Він волохатий, він великий,
Спить у барлозі він взимку.
Влітку ягоди жує,
Дикий мед у бджіл бере.
Грізно може заревіти
Клишоногий звір.... (Ведмідь)
8. Вправа для профілактики порушення зору і тактильного сприйняття
Від імені ведмедя:
- які ви розумні , хлопці! Всі загадки правильно вгадали, даєте вірні відповіді на запитання вихователя. Я хочу дати пограти вам свої шишечки.
Вихователь:
Підійдіть до столу, візьміть по одній шишці з кошика ведмедя, поверніться на своє місце. Слухаємо команду і дружно виконуємо.
- Візьміть шишку і покладіть на долоню. Розгляньте її.
- Затискаємо шишку спочатку в один кулачок, потім в інший. Міняємо руки 5-10 разів.
- Прокатуємо шишку між долонями вгору-вниз, вправо-вліво.
- Робимо кругові рухи по долонях.
- Потім, витягуємо праву руку, великим і вказівним пальцем тримаємо шишку і повільно відводимо руку вправо, вліво, робимо колові рухи і уважно стежимо очима, не повертаючи голови.
- У вас дуже добре вийшло. Покладіть шишки в кошик Мишкові. Йому пора додому, в ліс повертатися.
- До побачення. Хлопці! Тепер я знаю, що зайчик правду розповів про те, що мій дім-планета Земля. Це наш спільний дім.
9. Будь розумним і добрим.
- Як можна назвати одним словом тварин, яких ви вгадували? (Дикі тварини, звірі)
- Чому вони дикі? ( не приручені людиною, живуть у лісі)
- Як ви думаєте диким звірам добре живеться в лісі? Правильно. Їм там тепло і затишно. Ліс їх годує. Планета подбала про це.
Чи повинні люди піклуватися про диких тварин, про лесю? Як вони повинні вести себе в лісі? (гілки не ламати, не переслідувати тварин, комах, не смітити, не шуміти).
Люди повинні берегти природу, тому що ми - люди, тварини, рослини живемо в нашому загальному домі-на планеті Земля.
- Назвіть домашніх тварин.
- Чи є у них житло? Як називається воно?
- Як ви вважаєте, про домашніх тварин піклуватися планета Земля? Як?
- Повітря наче куполом, прикрив Землю, все живе на Землі. Люди давно зрозуміли, що без повітря немає життя. Чому? (Повітря потрібне для дихання. Людина може жити кілька днів без їжі, без води, а без повітря він може прожити лише кілька хвилин.) Повітряна оболонка Землі - як ковдру. Вона захищає Землю від надмірного охолодження і перегріву. Вона охороняє все живе на Землі від згубних космічних променів і палючих променів Сонця.
- Чи зможе людина жити один на Землі? Без птахів, тварин, комах, риб, дерев, квітів, ягід, грибів тощо? Звичайно ж, ні!
Хоча людина на Землі - це саме розумне істота, він розумнішими і сильнішими за всіх, але в цьому його біда. Людина на літаку літає вище орла, екскаватором копає землю глибше крота, на поїзді їде швидше оленя, будує будинок з цеглин міцніше бобра і т.д. Але з-за того, що людина сильніше, він став у деяких місцях причиною загибелі природи: забруднені водойми, закопчений повітря, загибель багатьох тварин і птахів, рідкісних видів рослин і т.д.
Якщо людина розумнішими і сильнішими за всіх, він повинен всі свої знання і вміння спрямувати на охорону і захист природи на планеті Земля.
Дивлюся на глобус - куля земна,
І раптом зітхнув він, як живий;
І шепочуть мені материки:
«Ти бережи нас, бережи!»
В тривозі гаї і ліси,
Роса на травах, як сльоза,
І тихо просять джерела:
«Ти бережи нас, бережи!»
Сумує глибока річка,
Свої втрачаючи берега.
І чую голос я річки:
«Ти бережи нас, бережи!»
Зупинив олень свій біг
«Будь людиною, людина!
На тебе ми віримо - не збреши.
Ти бережи нас, бережи!»
Дивлюся на глобус - куля земна.
Такий прекрасний і рідний.
І шепочуть губи; «Збережу!
Я збережу вас, збережу!»
Автор: Е. Шкловський
Щоб зберегти нашу планету Земля, треба бути розумним і добрим Людиною
10. Підсумок:
- Настав час закінчувати наше заняття. Що нового ви сьогодні дізналися?
- Що вам сподобалося найбільше?
- Чи став хто - то з вас після сьогоднішнього заняття ставитися по іншому до природи, до навколишнього світу?
- На закінчення я хочу подарувати вам зображення, вони чорно-білі. Ви повинні розфарбувати так, як уявляєте собі нашу планету. ( Діти отримують чорно-білий малюнок планети Земля, їм потрібно розфарбувати його так, щоб з нею захотілося подружитися.)
11. «Струмочок радості».
- Ви порадували мене своїми відповідями. Ви вміли слухати відповіді своїх друзів. Ви були доброзичливі, тому давайте знову сядемо в коло і подаруємо один одному радість. Діти сідають у колі, беруться за руки, розслабляються, ведучий пропонує їм подумки уявити, як всередині у кожного оселився добрий, веселий струмочок. Водичка в струмочку була чиста, прозора, тепла. Струмочок був зовсім маленьким і бешкетною. Він не міг довго всидіти на одному місці. Давайте з ним пограємо і подумки уявімо собі, як чиста, прозора , тепла водичка через ваші руки переливається один одному по колу. Діти подумки передають один одному радість