Реклама












Урок - гра з навчання грамоти в 1 класі спеціальної корекційної школи VIII виду


Автор: Ледокова Олена Геннадіївна, вчитель початкових класів, ДКЗ(к)ОУ «Урюпинская спеціальна корекційна школа VIII виду», місто Урюпинск, Волгоградської області.

Даний матеріал буде корисним для вчителів початкових класів, логопедів корекційних шкіл VIII виду. Урок складений за «Програмою спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду. Підготовчий клас
1-4 класи». Під редакцією доктора педагогічних наук Ст. Ст. Воронкової.

Тема уроку: Розрізнення на слух звуків І - Й

Мета: формувати навички розрізнення на слух звуків і - й;

Завдання: удосконалювати навички читання слів з і - ї , корекція слухового сприйняття шляхом виділення звуків з потоку мовлення; виховувати інтерес до читання, товариство, доброту.

Обладнання: мультиплікаційні герої: Крош і Нюша, картки з корекції зорового сприйняття, індивідуальні картки, кольорові олівці, фломастери.

Хід уроку

Оргмомент

Перевірка організації робочого місця.

1. Сяде той, хто скаже:

- Яка пора року?

- Який день тижня?

- Яке число і місяць?

- Який урок?

- Який урок за рахунком?

- Сьогодні ми проведемо не зовсім звичайний урок, а урок - гру. Ми будемо грати в навчальні ігри, які нам приготували наші мультиплікаційні герої. А в кінці уроку ви отримаєте призи від них.

2. Вправа на зорове сприйняття.

Гра: «Які букви сховалися?»

Літери зображені на аркушах паперу. Діти знаходять букви і обводять їх фломастером.

3. Артикуляційна гімнастика.

Ігрова вправа «Посмішка»

Давайте посміхнемося один одному.

- Який звук можна вимовити, посміхаючись. (І)

Ігрова вправа «Коники скачуть»

- Який звук вимовляємо? (Ю)

Повідомлення теми і цілей уроку:

- Які два звуку ми вимовляли? (І - Й)

- Тема нашого уроку - Звуки і букви і - Й (відкривається картка на дошці)

Ми будемо вчитися розрізняти їх на слух.

Давайте вимовимо звуки И__________ Ї

Мовленнєва розминка

Чистоговорка:

Ч-ч-ч - привезли додому цегла.

Чий-чий-чий - будуємо будинок з цеглин.

Вивчення нової теми

1. Виділення звуків і-ї в словах.

Гра: «Доскажи слівце»

- Що нам співали, вгадай? Баю...(бай).

- Що в склянці, вгадай? Солодкий...(чай)

- Що ми співали, вгадай? Кара...(вай).

- Як називається приміщення для зберігання садово-городнього інвентарю? (сарай).

- Назвіть звук, що чується в кінці слів (Ї).

- Який це звук? Приголосний або голосний?

- Яким кольором закрасимо гурток? (синім)

Гра: «Відгадай задумане слово»

- Дуже сильна людина. (Силач).

- Навчальний предмет для креслення прямих ліній. (Лінійка).

- Столярний інструмент. (Пила).

- Дика тварина з пухнастим хвостом. (Лисиця).

- Вона потрібна, щоб шити і вишивати. Буває різнобарвна. (Нитка).

- Предмет, на якому готують їжу. (Плита).

- Назвіть звук, який ви чуєте в середині кожного слова. (І).

- Який це звук? (гласний)

- Яким кольором закрасимо гурток? (червоним).

2. Позначення звуків буквами.

Ці літери так схожі!

Переплутати їх ми можемо.

Щоб правильно писати Й і Ї у свій зошит,

Над однією з букв ми будемо

Зверху галочку писати.

- Про яких буквах йдеться у вірші? Над якою буквою треба писати галочку? Який звук позначається буквою І? Ї?

- Виберіть букви І і Ї з абетки і розставте їх під гуртками, які позначають звуки (гуртки червоного та синього кольору).

Физминутка для очей.

Малювання носом букв (з закритими очима).

Розфарбовування гуртків.

3. Гра «Покажи літеру»

Інструкція: Послухайте слова (Ірина, свій, майка, миска, шкарпетки, виття). Коли почуєте слово зі звуком Й , підніміть картку з літерою Ї, коли зі звуком І - картку з буквою В. Будьте уважні. Поясніть значення слів.

4. Гра «Знайди пару»

Слова написані на картках у два стовпчики. Переставити картки так, щоб вийшли речення.

Мій міш-ка

Мої іг-руш-ки

Твій пла-ток

Твої ку-бі-ки

Физминутка

Вийшли мишки як-то раз

Подивитися, котра година.

Раз, два, три, чотири.

Мишки смикнули за гирі.

Раптом пролунав страшний дзвін

Втекли мишки геть.

Робота з Букварем. Закріплення вивченого.

- Відгадайте, біля якоїсь картинки ми сьогодні будемо читати текст?

Опис картинки: Хлопчик зі світлим волоссям тримає іграшки в руках.

- Прочитайте назву самостійно. Як звуть хлопчика?

1. Читання тексту ланцюжком.

- Що ви дізнаєтеся про хлопчика?

2. Бесіда по прочитаному.

- Що у Вови? Які іграшки?

- Який Вова?

- Добре вчинив Вова?

- Як треба грати?

3. Повторне читання.

- Прочитайте, які іграшки у Вови?

Підведення підсумків.

- Над чим працювали на уроці?

Заохочення за роботу: призи від мультиплікаційних героїв.