Реклама












Конспект інтегрованого уроку російської мови і літературного читання у 2 класі


Конспект інтегрованого уроку російської мови і літературного читання у 2 класі з теми «Вправа перевірки ненаголошених голосних у корені»

Автор: Рижкова Олена Леонідівна, вчитель початкових класів МБОУ «Верхньо - Колчуринская ЗОШ», с. Верхнє Колчурино

Опис матеріалу: Інтегрований урок української мови і літературного читання у 2 класі за твором Сергія Єсеніна «Береза» по темі «Вправа перевірки ненаголошених голосних у корені » спрямований на розвиток творчих здібностей учнів. Різноманітні завдання, які використовуються на уроці, стимулюють інтерес до предмета, розвивають мислення учнів. Конспект уроку може бути використаний вчителями початкових класів за УМК «Школа Росії».

Клас 2

Мета: познайомити учнів з творчістю російського поета С.Есенина і його віршем «Береза».

Завдання:

Освітні: уточнення знань учнів про особливості перевірочних слів і способи їх перевірки;

формування вмінь обґрунтовувати написання слів, розпізнавати орфограммы;

Розвиваючі: розвиток творчої уяви учнів, логічного мислення, уваги.

Виховні: виховання любові до рідної природи;

Обладнання: підручник «Російська мова» 2 клас, портрет С.Есенина; картини із зображенням берези взимку; текст вірша С.Есенина «Береза».

Хід уроку

1. Організаційний момент.

- Сьогодні ми вирушимо у світ природи, спробуємо побачити велич і красу навколишнього світу. Подивіться на ілюстрації і скажіть, що ви бачите?

Дітям показують малюнки дерев у різні пори року.

(Дерева в різні пори року)

- Яке дерево зображено на всіх ілюстраціях?

(Береза)

- Що ви про неї можете розповісти?

(Відповіді дітей)

- Береза-символ Росії. Найулюбленіше дерево російського народу. Багато художники, поети і письменники оспівували у своїх творах це прекрасне дерево. Називали її белоствольной красунею!

2. Введення в тему. Постановка проблеми.

- Про що ми будемо говорити сьогодні?

- Правильно, будемо говорити про березу, про природу. З цим прекрасним деревом пов'язано і творчість Сергія Єсеніна - чудового російського поета.

Учням показують портрет Сергія Єсеніна

- Дуже багато віршів він присвячував зображення рідної природи. «Береза»- це перший вірш, який поет присвятив дітям. Закрийте очі і послухайте цей твір.

(Учень читає напам'ять вірш «Береза»)

3. Словникова робота.

На дошці написано речення:

Береза снігом (сховалася, принакрылась, накрилася).

- Виберіть найбільш точне слово для того, щоб закінчити пропозицію.

(Сховалася - закритися з усіх боків, принакрылась - злегка сховалася, накрилася - закритися снігом зверху)

- Напишемо пропозицію в зошит: Береза снігом принакрылась.

- Чому ви так вважаєте? Поясніть.

- А зараз запишемо епітети, які підходять до опису берези.

(Кучерява, біла, струнка, плакуча, ніжна.)

4. Физминутка.

Звучить грамзапис пісні «Во поле береза стояла», діти танцюють.

5. Виразне читання вірша вчителем.

- В яку пору року поет зобразив березу?

- Який побачив зимову березу автор?

- Чому вона привернула його увагу?

- Прочитайте ще раз цей твір.

6. Робота над змістом.

- Знайдіть рядки, в яких йдеться про березу, її зимовому вбранні, кольорі.

(Біла береза, принакрылась снігом, точно сріблом, горять сніжинки)

- Яке слово вжив автор кілька разів?

(Білий)

- Як ви думаєте, чому він це зробив?

(Щоб показати саме зимову природу, її біле вбрання)

- Знайдіть у творі слова, що позначають предмети і запишемо їх у зошит.

(Береза, кисті, сніжинки, гілки, зоря....)

- Як потрібно прочитати цей твір, щоб відчути образ берези, описати її?

(Плавно, мелодійно, неквапливо)

7. Вправа перевірки ненаголошених голосних.

- Знайдіть у вірші однокореневі слова.

(Снігом, сніжинки)

- Яке з цих слів є перевірочним? Як перевірити безударную голосну в корені?

(Для цього потрібно змінити слово так, щоб ненаголошений голосний став ударним.)

- Що є головним героєм цього твору? (Береза). Підберіть до слова береза однокореневі слова. Запишіть їх.

(Березовий, березняк, підберезник.)

- Виділіть корінь і голосні в корені.

- Доберіть спільнокореневі слова до слова білий.

(Біліє, білизна, побілка.)

8. Гра «Встав букву і доведи вірність свого вибору».

б...леет ..кошко

кр..гом т...шина

сн жінки...л...нивый

- Як перевірити безударную голосну в корені?

Висновок: щоб перевірити безударную голосну в корені потрібно, підібрати перевірочне слово, щоб голосна стояла під наголосом.

9. Підсумок уроку.

- Чим для вас став образ берези?

(Краса, ніжність, співучість, доброта.)

- Як слід перевіряти безударную голосну в корені?

10. Домашнє завдання.

Вивчити вірш С.Есенина «Береза» напам'ять; скласти міні-віршик про березу.

Дякую за роботу!

Вірш пейзажної лірики Єсеніна С., допомагають учням вдивитися в «чарівність російського пейзажу», випробувати радість від спілкування з рідною природою. У поетичних рядках укладені великі можливості залучення юних читачів до «чуда рідної мови», тонкощі сприйняття звучання слова.