Реклама












Конспект корекційного заняття для 2 класу по темі: «Якості мислення»


Автор: Ірина Юріївна Кунаева, педагог-психолог МБОУ ЗОШ № 4, місто Кизил

Опис матеріалу: даний конспект може використовуватися в ході корекційної роботи з дітьми у 2-х класах 7 виду з теми «Мислення».

Корекційне заняття у 2-му класі 7 виду по темі «Якості мислення»

Тривалість заняття 30-35 хвилин.

Мета: познайомити учнів з якостями мислення: швидкістю, гнучкістю, глибиною. Тренування даних якостей мислення.

Завдання:

1. Корекційна: корекція мисленнєвих операцій: аналізу, синтезу, узагальнення.

2. Виховна: виховання почуття дружби і взаємодопомоги; інтересу до різних професій.

3. Мовленнєва: вибір граматично правильних форм слів у складі речення (складання прислів'я).

Обладнання: картинки тварин з казки (орлиця, лисиця, дельфін), картки із завданнями.

Хід заняття

Вчитель:

- Хлопці, тему сьогоднішнього заняття ви спробуєте визначити самі, і для цього вам доведеться відгадати загадку:

Вона вмить може облетіти весь світ?

(відповідь: думка.)

Вчитель:

- Так, ви абсолютно праві. Думка може миттєво облетіти нашу Землю і навіть охопити всесвіт!

- Отже, як ви думаєте, яка тема нашого сьогоднішнього заняття?

Хлопці:

- Мислення.

Вчитель:

- Хлопці, а мислення воно яке? Розкажіть про нього. (Відповіді хлопців).

Вчитель:

- Щоб дізнатися про якостях мислення, послухайте невеличку казку.

Казка про короля Мисленні його помічниках

Король Мислення був дуже багатим і щедрим. Він усе знав, усе вмів і завжди ділився своїми знаннями і вміннями. І, звичайно, у короля були його вірні і незамінні помічники. З якими нам належить познайомитися сьогодні.

Одного разу король Мислення відправився оглядати свої володіння. Королівство його було величезне, він був стурбований тим, що не встигне й до півночі оглянути володіння. Тому він покликав свою помічницю орлицу по імені Швидкість.

Разом вони вмить оглянули все королівство з висоти. І тепер на шляху його був дрімучий ліс. Але помічниця лисиця по імені Гнучкість спритно провела його через густу, непролазний лісову гущавину.

- Яка ж у мене була важка дорога,- подумав король Мислення. Але попереду був не менш складний шлях. Перед Мисленням простягалося бездонне синє море. І тоді він покликав свого друга-помічника дельфіна по імені Глибина і оглянув найпотаємніші куточки свого підводного світу.

Король Мислення повернувся в свій замок дуже пізно. І був щасливий від того, що його володіння настільки багаті, а поруч завжди є друзі, які допоможуть.

По завершенні казки зображення помічників мислення закріплені на магнітній дошці. За малюнками можна задати додаткові запитання:

- Хто з героїв відрізняється від інших?

Можливі відповіді: Орлиця, тому що вона вміє літати, дельфін і лисиця немає. Орлиця, так як вона не ссавець на відміну від лисиці й дельфіна. Дельфін, так як він водоплавні та ін.

Вчитель:

- Згадайте, хлопці, які друзі були у мислення?(відповіді хлопців)

Лисиця-Гнучкість.

Орлиця - Швидкість.

Дельфін - Глибина.

- Хлопці, всі ці друзі - це якості мислення.

Наскільки гнучке ваше мислення, ми подивимося з вами зараз. Наступне завдання - словесний лабіринт (картки з завданням). Кожне слово лабіринту читається, починаючи з правого нижнього кута до верхнього лівого.

я

л

т

п

м

про

до

е

з

 

т

і

з

а

п

а

про

р

з

з

в

до

 

е

ц

б

до

м

н

про

я

до

л

про

з

 

до

е

в

ж

з

у

про

ш

я

про

л

г

до

а

е

год

 

д

у

ш

а

р

т

Учитель: Хлопці, слова, які вийшли, записуємо на дошці і в зошит: земля, сонце, прикрашає, людина, праця. Складаємо з цих слів прислів'я: Землю сонце прикрашає, а людину - праця. Як ви розумієте зміст цих слів? Які ще прислів'я про працю ви знаєте?

А зараз ми з вами перевіримо, наскільки наше мислення швидке. Постарайтеся як можна швидше відгадати загадки про професії та зобразити, як працюють люди цих професій (физминутка).

1. Встаємо ми дуже рано,

Адже наша турбота-

Всіх відвозити вранці на роботу (шофер)

Хлопці зображують дії шофера.

 

2. Ось на краєчку з побоюванням,

Він залізо фарбує фарбою,

У нього в руці відро,

Сам розфарбований він строкато (маляр).

 

3. Він прокинеться на зорі,

Сніг розчистить у дворі,

Всі доріжки підмете,

І піском сипатимуться лід. (двірник)

Вчитель:

- Ось яка у вас швидке мислення. Ви дуже швидко відгадали загадки і точно зобразили дії представників усіх професій.

- Хлопці, у нас ще залишилося дуже важлива якість мислення - глибина. Щоб виконати завдання, необхідно вміти аналізувати, порівнювати (картки з індивідуальними завданнями)

1. Викресли одне зайве слово

а) троянда, лілія, герань, ромашка, патисон,

б) ставок, струмок, море, міст, болото,

в) машинка, ведмежа, пісок, пірамідка, лопатка,

г) клен, береза, ліщина, дуб, осика,

д) Степан, Павло Іванов, Макар, Андрій,

е) вразливий, повільний, смутний, смачний, обережний.

2. Назвіть одним словом ці слова. Запишіть його.

Приклад: дерево, квітка... - рослина

а) лящ, щука...

б) осінь, весна....

в) кабачок, ріпа....

г) бузок, агрус...

д) стілець, крісло...

е) ранок, ніч...

ж) слон, мураха....

Вчитель:

- Отже, хлопці, з якими якостями мислення ми сьогодні познайомилися?

Відповіді хлопців:

- з гнучкістю,

- швидкістю,

- глибиною.

Рефлексія заняття: які завдання були простими, а які складніше? Що ще хотіли б дізнатися про мисленні?

Відповіді хлопців.

Список літератури:

1. Нікішина В.Б. «Практична психологія в роботі з дітьми з затримкою психічного розвитку». Посібник для психологів і педагогів. - М: ВЛАДОС, 2003. - 128с.

2. Овчарова Р.В. «Практична психологія в початковій школі» М., 2002.

3. Овчарова Р.В. «Довідкова книга шкільного психолога» М, 1996.