Реклама












Конспект логопедичного заняття для учнів 2 класу


Автор: Горбунова Валерія Олегівна, вчитель - логопед, МБДОУ «Дитячий сад комбінованого виду №29», р. Іваново

Анонс: Матеріал призначений для вчителів-логопедів. Конспект заняття спрямований на диференціацію букв Ш-Щ. Матеріал розраховано на учнів 2-го класу загальноосвітньої школи, мають недоліки читання і письма, обумовлені залишковими явищами ЗНМ (3 рівня). Конспект складається з трьох частин: вступна частина, основна частина, підведення підсумків.

Тема: «Диференціація букв Ш - Щ».

Мета: диференціація букв Ш - Щ в словах і пропозиціях.

Завдання:

Корекційно-освітні:

- закріпити зоровий образ букв Ш - Щ, вчити розрізняти на письмі;

- вчити конструювати букви Ш, Щ;

- формувати уміння диференціювати звуки Ш - Щ у словах і реченнях;

Корекційно-розвиваючі:

- розвивати фонематичні сприйняття, зорово-просторове уявлення;

- розвивати конструктивну діяльність;

- розвивати вміння складати речення;

- розвивати загальну та дрібну моторику.

Корекційно-виховні:

- формувати навички самоконтролю, позитивної навчальної мотивації;

Обладнання: предметні картинки із звуками Ш, Щ; елементи букв Ш, Щ на кожного учня; картки із завданнями.

Хід заняття

I. Вступна частина.

1. Емоційний настрій.

Логопед:

Голосно пролунав дзвінок -

Починається урок.

Ваші вушка на маківці,

Очі широко розкриті.

Слухайте, запам'ятовуйте,

Ні хвилини не втрачайте!

2. Повідомлення теми.

На столах картки.

Логопед: Сяде той, хто знайде правильно написане слово на картці. Відповіді дітей...

Логопед: Які схожі літери є в цих словах?

Відповіді дітей: Букви Ш і Щ

На дошку виставляються букви Ш і Щ

Логопед: Сьогодні на занятті ми будемо говорити про букви Ш і Щ Запишіть тему заняття в зошит.

II. Основна частина.

1.Сказка «Букви - мандрівниці».

Колись давним-давно жили в алфавіті дві букви-близнюки. І звали їх однаково: «ш», і вони стояли поряд. А букви «щ» тоді взагалі не було. Одного разу вирішили букви відправитися в подорож на повітряних кульках. Коли вони перелітали через широку ріку, кульку в одній з букв лопнув, і вона впала у воду. Підпливла до неї хижа риба і стала тягнути за гачок. Тягне-тягне, поки не витягла петельку. Буква від переляку стала іншу пісеньку співати - не ш-ш-ш, а щ-щ-щ. А риба стех пір стала називатися «щука». На березі в цей час стояли дві літери «а» і «я». Попросила їх літера «щ» допомогти вибратися на берег. Буква «я» сказала: «Ні, вода холодна, боюся ніжки замочити». Буква «а» сміливо увійшла в річку і витягла «щ» на берег. З тих пір буква «щ» не дружить з «я», навіть поруч ніколи не стає. Вирішили літери «ш», «щ», «а» побудувати вздовж річки парканчик, щоб хижа риба близько не подплывала. Парканчик вийшов такий: ша, ша, ша, ща...

2. Робота з елементами літер Ш, Щ

Логопед: Чим схожі і чим відрізняються букви Ш і Щ? Відповіді дітей...

Логопед: Викладіть з елементів букви, які пишуться у словах: шина, щит, щука, шум, бабуся.

Діти викладають літери.

3. Диференціація в словах. Робота в зошитах.

Логопед: Увагу на дошку. На одному рядку запишіть слова, в яких є буква Ш, а на наступному рядку запишіть слова з буквою Щ Підкресліть букву Ш однією рисою, а букву Щ двома рисами.

Малюк, щітка, шахтар, річ, плащ, шапка.

4. Зорова гімнастика.

Ось віконечко відчинилося Широко відкривають очі.

Кішка вийшла на карниз. Часто кліпають очима.

Подивилася кішка вгору. Дивляться вгору.

Подивилася кішка вниз. Дивляться вниз.

Ось наліво повернулася. Дивляться вліво.

Проводила поглядом мух. Поглядом проводять «мух» від лівого

Плеча до правого.

І всілася на карниз. Діти присідають.

Очі швидко відвела,

Подивилася на кота. Дивляться прямо.

І закрила їх руками. Закривають очі руками.

5. Диференціація в пропозиціях. Робота за індивідуальними картками.

Логопед: Складіть речення, змінюючи слова за змістом. Утворені речення запишіть у зошит. Підкресліть букву Ш однією рисою, а букву Щ двома рисами.

Щеня, кликати, Кулька.

Кішка, у, гарний, вушка.

Щеня, пити, миски.

6. Динамічна пауза.

Імітація рухів у повітрі.

Пальці стиснули в кулачок,

Олівець затиснули.

А тепер, давай, дружок,

Розігни два пальці.

І подумай не поспішаючи,

Що за буква? Ясно - «Ш».

7. Диференціація в тексті. Робота з дошкою.

Логопед: Читайте по одній пропозиції, вставляючи пропущені букви Ш або Щ.

_енка помістили в поме_ении, в передній,між _кафом і боль_им я_иком, поклали Ми_ино _ерстяное пальто. Постільна білизна вы_ла тепла.

Логопед: Запишіть слова з пропущеними літерами в зошит.

8. Робота за індивідуальними картками.

Логопед: Виправте допущені помилки на картках. Запишіть виправлені слова в зошит. Прочитайте, що у вас вийшло.

Кощелек, роша, шість, плаш, плоша, лощадь.

III. Підведення підсумків.

Логопед: Про яких буквах ми сьогодні говорили?

Як ви думаєте, хто сьогодні був найбільш уважним? А хто найстараннішим?