Реклама












Конспект уроку з навколишнього світу для 2 класу по темі «Зміна дня і ночі» (УМК «Освітня система «Школа 2100»)


Автор: Буличова Олександра Юріївна, вчитель початкових класів МБОУ гімназії №1 ім. А. Н. Барсукова р. Ковров Володимирської області

Опис матеріалу: даний урок буде корисний для вчителів початкових класів і призначений для дітей 2 класу. На уроці проведена робота з теллурием - приладом для наочної демонстрації річного руху Землі навколо Сонця і добового обертання Землі навколо своєї осі.

Тема уроку: «Зміна дня і ночі»

Мета: пояснити зв'язок зміни дня і ночі з обертанням Землі навколо своєї осі.

Завдання:

✓ Пояснити хлопцям зв'язок зміни дня і ночі з обертанням Землі навколо своєї осі, а також допомогти їм розібратися з послідовністю подій протягом доби;

✓ Формувати правильну навчальну діяльність.

Обладнання: малюнок «Добове обертання Землі», модель глобуса, теллурий, малюнки: Олени і Михайла, кульбаби, філіна, метелики.

Література:

Навколишній світ («Наша планета Земля»). 2-й. клас. Методичні рекомендації для вчителя. - М.: Баласси, 2008.

С. П. Докшина Урок навколишнього світу у 2-му класі. //Початкова школа + до і після - №4, 2010.

Хід уроку.

I. Організаційний момент.

II. Актуалізація знань і постановка проблеми.

- Про що ми говорили на минулих уроках?

- Що являють собою Сонце і Земля?

- Обертається чи Сонце навколо Землі?

- Яка причина змушує Землю обертатися навколо Сонця?

- Яке ще обертання здійснює Земля?

- А зараз виконайте завдання. Наше завдання з'єднати стрілкою спостереження жителів Землі і пояснення цих спостережень з допомогою правил і законів природи. (У кожної дитини картка із завданням)

Спостереження Пояснення

За лісом видніються Земля обертається

крихітні будиночки. навколо своєї осі.

 

За горизонтом здалася При видаленні предмети

спочатку щогла, а потім вже здається менше.

з'явився повністю корабель.

На сході з'явилося Сонце, Земля має форму кулі.

і настав ранок.

(Діти вагаються з останнім спостереженням)

- Подумайте, чому ви не можете відповісти на це запитання відразу. (Ми говорили про обертанні Землі навколо Сонця і навколо своєї осі, але не з'ясували, що при цьому відбувається на Землі)

- Які питання у вас виникли? (Який рух Землі спричиняє виникнення дня і ночі на Землі?)

- Чим ми будемо займатися на уроці?

- Яка тема нашого уроку? (День і ніч)

III. Спільне «відкриття» знань.

- Що ми зазвичай робимо вранці? Вдень? Ввечері? Вночі?

- Відкрийте підручник на сторінці 50. І знайдіть питання «Що буває вдень і вночі?»

- Розгляньте уважно малюнки і скажіть, де зображений день, а де ніч і як визначили.

- Чи можна визначити час, якщо у тебе немає годинника? Яким чином? (по сонцю, зіркам, Місяцю)

- А також для орієнтовної оцінки часу у літні дні можна використовувати квіти. Яким чином? (треба знати час, коли розкриваються і закриваються квіти)

- А ще можна визначити ранковий час з допомогою співу птахів.

- А от скажіть, ми обговорили, що можна дізнатися час за кольорами, птахам. А вони як час визначають? У них годинник є?

- Виявляється, багато живі організми вміють відрізняти день від ночі і користуватися своїми «живими годинами» або почуттям часу. Хто може ще навести приклади? (Кульбаба розпускається, птахи починають співати, метелики літають - це вдень, а на ніч кульбаби закриваються, птахи замовкають, але літають кажани та нічні метелики)

- А як ви думаєте, у людей є почуття часу? Подивіться в підручнику на сторінці 51.

- Хто знає, а як люди в давнину визначали час без годинника?

- Ну от а тепер скажіть, чим же відрізняється день від ночі? Подивіться на малюнок на сторінці 51. (вдень світло, тому що сонце на небі. Воно освітлює Землю навіть крізь хмари. Вночі темно, тому що на небі ні Сонця)

- А куди ж воно зникає?

- А зараз, хлопці, ми побудемо дослідниками. А так як дослідник - це дуже серйозна робота з різними приладами, то і ми з вами будемо працювати з приладом. (Вчитель показує теллурий)

- Хто знає, що це таке?

- Це хлопці, теллурий - прилад для наочної демонстрації річного руху Землі навколо Сонця і добового обертання Землі навколо своєї осі.

Розбираємо пристрій телуру.

- А вам цікаво як він працює?

- Дивіться уважно.

- Що ми з вами тільки що спостерігали? (обертання Землі навколо Сонця і навколо своєї осі)

- Тепер давайте налаштуємося на серйозну роботу. Адже ми дослідники. Що нам потрібно сьогодні дізнатися? (Що відбувається з сонячним світлом)

- Нас цікавить обертання Землі навколо своєї осі і Сонця.

- Ми знаємо, що вдень Сонце освітлює поверхню Землі, а вночі немає. Що ви повинні відзначити для себе під час спостереження? (ми повинні зрозуміти, при якому обертанні поверхню Землі буде освітлюватися Сонцем, то немає)

- При якому обертанні? (навколо своєї осі)

- Правильно, подивіться, коли Земля обертається навколо своєї осі, вона повертається до Сонця різною стороною. А Сонце може освітити Землю відразу з усіх сторін? (немає) І подивіться, одну половинку Землі Сонце освітлює, і там деякий час доби? (день)

- А іншу не освітлює, і там деякий час доби?

- А зараз завдання для самих уважних. Послухайте ситуацію і спробуйте її пояснити.

«По телевізору йде трансляція футбольного матчу. Родина ввечері зібралася біля телевізора. Диктор каже: «Зараз 11 годин дня!». А Олена запитує: «Чому ведучий говорить, що зараз день?» «Так адже це в Америці» - відповідає Міша» Як це може бути?

- Давайте проведемо ще одне невелике дослідження. (Робота з теллурием) Подивіться і скажіть, яке обертання Земля здійснює швидше? (навколо своєї осі), А за який час вона робить повний оборот? (за 24 години)

- Прочитайте відповідь на стор 52. (Земля здійснює повний оберт навколо своєї осі за 24 години, або за добу)

- А як ви думаєте, за який час Земля облітає Сонце?(Вона це робить за 365 днів)

- Скажіть, хлопці, а тривалість дня і ночі завжди однакова? (немає)

- Коли день довшим ночі? В яку пору року? А коли коротше? (Влітку день довший ночі, а взимку день коротше)

- А хто знає, чому так відбувається?

- В період між березневим і вересневим рівноденнями (від 20 (21) березня до 22 (23) вересня) з-за нахилу земної осі Північну півкулю звернене до Сонця більшу частину доби, тому північні широти отримують більше тепла і світла, ніж південні. Влітку дні стають довшими, а положення сонця - вище, ніж у Південній півкулі, де в цей час зима. Через півроку Земля переходить на протилежну точку своєї орбіти. Нахил осі залишається таким же, однак тепер Південне півкуля виявляється зверненим до Сонця більшу частину доби, там дні довше, більше тепла і світла. У Північній півкулі в цей час зима.

- А хто-небудь знає, що є доба, в які день і ніч рівні?

- Це день весняного рівнодення - 21 березня, і день осіннього рівнодення - 23 вересня.

- Також на Землі можна спостерігати найдовший день і найдовшу ніч. ( 22 грудня - день зимового сонцестояння в північній півкулі самий короткий день, а в південному найдовший. 22 червня - день літнього сонцестояння в північній півкулі найдовший день, а в південному найкоротший)

IV. Первинне закріплення.

Робота в зошиті на стор 16 завдання №1 та №3.

- А що сталося б на планеті, якщо б вона не оберталася? (див. стор 55)

V. Підсумок уроку.

- Так з чим же пов'язана зміна дня і ночі?