Реклама












Конспект уроку російської мови для 2 класу


Автор: Рудакова Ірина Олександрівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 62 р. Нижнього Новгорода

Програма: традиційна

Автор підручника: Т. Р. Рамзаева

Вік дітей: учні 2 класу

Тема уроку: Узагальнення знань про частини мови

Мета: Узагальнити і систематизувати накопичені знання про частини мови.

Завдання:

Освітні

1. Продовжити формувати вміння розпізнавати частини мови за двома ознаками: за питання і за лексичним значенням слова.

2. Продовжити формувати вміння змінювати форму частин мови за числами і визначати їх кількість.

3. Продовжити формувати уміння розбирати речення за членам пропозиції та визначати роль частин мови у реченні.

4. Продовжити формувати навички грамотного письма

5. Продовжити формувати каліграфічний навички учнів.

Розвиваючі

1. Створити умови для активізації мовленнєвої діяльності учнів і продовжувати розвивати правильну зв'язне мовлення учнів при роботі зі словосполученням, реченням і текстом.

2. Розвивати мислення дітей, вчити аналізувати запропонований мовний матеріал, виділяти головне, порівнювати, робити узагальнення і систематизувати.

3. Розвивати уміння виділяти проблему і вирішувати її.

4. Здійснювати розвиток сенсорної сфери, окоміру на етапі чистописання.

5. Продовжувати розвивати дрібну моторику м'язів.

Виховні

Продовжити формувати у дітей потребу до дбайливого, трепетним ставленням до тваринного світу, бажання допомагати нашим меншим братам у скрутну для них хвилину.

Хід уроку:

Організаційний етап. Мотивація.

Учні розподілені на три групи за рівнем розвитку і сформованості у них навчальних навичок.

- Сідаємо. Перевіряємо посадку. Відкриваємо зошити. Записуємо число. Класна робота.

- Сьогодні на нашому уроці гості. Здогадайтеся, хто вони?

- Кожен рік ми летимо до вас,

Зимувати у вас хочемо.

І червоніє попереду

Яскравий галстук на грудях. (Снігурі)

- Снігурі сьогодні сіли до вас, хлопці. (1группа)

- Що за пташка невеличка

Любить сало і пшеничку? (Синиця)

- Синичка прилетіла до вас, хлопці. (2 група)

- Чик-чирик!

До зернышкам - стриб!

Клюй, не бійся.

Хто це? (Горобець)

- А горобець, сів на ваш стіл, хлопці. (3 група)

- Птахи наші друзі і вони допоможуть нам впоратися з усіма завданнями. Вони принесли з собою картки допомоги. Ну, а ми покажемо, що ми знаємо і що вміємо робити на уроках російської мови, покажемо як добре і активно вміємо працювати.

Чистописання.

1) - Взимку на чистому білому снігу птиці малюють різні візерунки, деякі з них схожі на літери. Ось вони.

На дошці написані письмовим шрифтом букви і поєднання букв для чистописання:

і й ц

рімі еййй иииц

У з'єднаннях букв допущені наступні помилки:

- букви і-м написані без нижнього з'єднання;

- між літерами е-й дуже довга з'єднувальна лінія;

- неправильно з'єднуються між собою букви і-ц.

- Назвіть ці букви (і,ї,ц).

- Який елемент у них є спільним? (Коротка похила лінія з закругленням внизу - гачок)

- Що будемо відпрацьовувати при написанні букв? (Нахил елементів, ширину букв)

- Запишіть 2 рази кожну букву на першої рядку зошита.

- А тепер прочитайте поєднання букв (рімі, еййй, иииц).

- Хто міг у прочитанні цих поєднань? Чому? (У з'єднанні букв допущені помилки)

- Запишемо всі поєднання букв у зошитах правильно, виправивши помилки в з'єднаннях.

- Вас хлопці (1 група), снігурі просять знайти і виправити помилки самим.

- Для вас, хлопці (2,3 групи), синички і горобці принесли картки допомоги № 1.

- Ви (3 група) виберіть правильні з'єднання на картці і запишіть їх у зошит.

-А ви (2 група) виправите підкреслені помилки в поєднанні букв і запишіть їх правильно.

2) -Перевірте один одного в парах.

Повідомлення теми і мети уроку.

Коли наші гості - птахи летіли, вони розсипали слова, які повинні стояти в таблиці в певному порядку, а в деяких слів випали літери.

На дошці відкривається запис:

сн...р...ри...селый, хв тане...

кр...сногрудые, під...ет...ниця, малий...нькая

...р...бей, уг...щаются

- Прочитайте слова.

- Які букви повинні в них стояти, поясніть. Працюємо з сигнальними картками (Хто згоден з поясненням - піднімає червону картку. Хто не згоден піднімає синю картку, а потім пояснює свою незгоду).

- А тепер відновимо порядок слів. Для цього ви повинні подумати, на які групи можна поділити ці слова (частини мови).

- Правильно, сьогодні ще раз згадаємо, з якими частинами мови ми знайомі і узагальнимо накопичені знання про частини мови в таблиці.

- Тема нашого уроку: Узагальнення знань про частини мови.

Узагальнення знань про частини мови:

1) Розпізнавання частин мови

- Ще раз подивіться на розсипалися слова, до яких частин мови вони належать? (Тут є іменники, прикметники, дієслова).

- Виставимо назва частин мови в таблицю.

- Як можна відрізнити одну частину мови від іншої? (Питання і щодо того, що називає слово).

- Згадаймо, що називають іменники і, на які питання вони відповідають.

- Згадаймо, що називають прикметники і, на які питання вони відповідають.

- Згадаймо, що називають дієслова, на які питання вони відповідають.

Поступово по ходу відповідей учнів заповнюється таблиця.

- Тепер ви готові відновити порядок слів у таблиці:

- ви, хлопці, (2 група) самостійно розставити слова в таблицю;

- ви, хлопці, (1 група) не тільки виконайте роботу самостійно, але і допишіть свої слова в кожну групу;

- вам, хлопці, горобчики принесли картку допомоги №2.

- Перевіримо виконану роботу, прочитавши слова за частинами мови. Працюємо з сигнальними картками. (Слова вголос зачитують учні 3 групи, інші діти звіряються з ними. Потім учні з 1 групи прочитують, які слова вони додали в таблицю).

2) Зміна частин мови за числами

- Серед слів кожної частини мови 1 слово виявилося зайвим. Знайдіть це слово і поясніть, чому воно зайве. (У імен іменників зайве слово - «снігурі», у імен прикметників зайве слово - «красногрудые», у дієслів зайве слово - «пригощаються». Всі вони стоять у множині).

-Як ви визначаєте кількість імен іменників, імен прикметників, дієслів? (За значенням).

Відповіді учнів фіксуються в узагальнюючій таблиці.

-Запишемо «зайві слова» у зошит. Вкажемо їх число. Змініть форму «зайвих слів», поставивши їх у форму однини, запишемо в зошит.

-Хто звернув увагу, яка частина слова змінилася при зміні його форми? (Закінчення)

- Виділіть закінчення у словах.

Результат спостереження фіксується в узагальнюючій таблиці.

3) Физминутка:

Погодуємо птахів. Уявіть, що ви кришити хліб.

Уявіть, що ви вішаєте годівниці високо на дерево.

Уявіть, що ви зриваєте високо ягоди і кладете їх в годівниці.

Покажіть, як будуть пташки клювали крихти і ягоди.

4) Роль частин мови у реченні.

На дошці записані слова:

друзі, біді, справжні, пізнається

- Прочитайте слова і складіть з них відоме прислів'я.

- Що робили, щоб відновити прислів'я? (змінили порядок слів і змінили форму слова «пізнається», поставивши його у форму множини)

- Яке слово додали? (в)

- Якою частиною мови є це слово? (Це привід).

Результат заноситься в таблицю.

- Що ви знаєте про приводах, для чого вони служать? (Прийменники служать для зв'язку слів у реченні та словосполученні).

Результат заноситься в узагальнюючу таблицю.

- Запишемо прислів'я в зошит з коментуванням зустрілися орфограмм.

На дошці: Три різні, але дуже схожі схеми до пропозиції (у схемах позначено, які члени речення входять до складу пропозицій):

1 схема: підмет, означення, присудок, доповнення;

2 схема: визначення підмет, присудок, доповнення;

3 схема: визначення, підмет, присудок, означення.

- Яка схема відповідає нашій пропозиції? (друга)

- Як це перевірити? (Розберемо записане пропозицію по членам і співвіднесемо зі схемою на дошці).

- Над словами визначте, якою частиною мови вони є.

- Продовжимо узагальнювати знання про частини мови в таблиці. Вказавши, яким членом речення найчастіше бувають іменники, прикметники, дієслова.

- Чому ви нічого не сказали про предлоге? (Прийменник не є членом речення).

Використання узагальнених знань про частини мови в творчій роботі.

- Прислів'я є назвою оповідання.

- Як ви думаєте, про кого або про що розповідь? (Про друзів, про дружбу, про допомогу в біді).

- Чи можемо ми бути друзями птахів?

- Коли і як ми можемо допомогти птахам?

- А тепер давайте познайомимося з оповіданням:

На дошці:

Холодно і голодно птахам взимку. Хлопці повісили в парку годівниці. Голодні птахи швидко злітаються до частування.

Ситі птиці дякують дітей.

- Вам сподобався цей розповідь? Чому? (Розповідь дуже бідний, нецікавий).

- Доповнимо розповідь 2-3 пропозиціями, щоб він став цікавим.

- У цій роботі вам допоможе опорна картинка на дошці.

- Розгляньте ілюстрацію. Що ще не відображено в оповіданні і про що можна написати?

- Які птахи прилетіли до годівниць?

- Що клювали снігурі, горобці, синички?

- Кожній групі пташки принесли картку №3. Розгляньте її.

- Вам хлопці (1 група), потрібно самим придумати і записати пропущені речення, використовуючи в них різні частини мови.

- Вам хлопці (2 група), потрібно відновити пропозиції, підставивши пропущені слова потрібної частини мови.

- Вам хлопці (3 група), потрібно замість питань написати відповідні слова.

- Додаткове завдання для тих, хто впорається із завданням раніше - вказати над словами, якими частинами мови вони є, позначити їх число. Виділити закінчення.

- Послухаємо, які розповіді у вас вийшли.

Підсумок:

- Що дав вам сьогоднішній урок?

- Хто зможе скласти розповідь про іменник, використовуючи узагальнюючу таблицю?

- Хто зможе скласти розповідь про ім'я прикметнику?

- Хто зможе скласти розповідь про дієслові?

- Хто зможе скласти розповідь про предлоге?