Реклама












Відкритий урок по літературному читання «Калюжа». С. Ольтин, 2 клас


Конспект уроку з літературного читання для 2 класу

Автор: Гартман Тетяна Олексіївна, вчитель початкових класів ЗОШ №10. Республіка Казахстан, р. Екібастуз

Даний матеріал призначений для вчителів початкових класів з предмету «Літературне читання».

Мета: познайомити учнів з новим твором, розширювати коло читання, розширювати активний і пасивний словник дітей;

- закріплювати і розвивати вміння прогнозувати і аналізувати,

розвивати креативність мислення, навчати виділяти в тексті і розрізняти реальні та вигадані події, сприяти розвитку творчої уяви, розвивати почуття гумору;

- формувати здатність формулювати моральні судження; виховувати доброту, чуйність, прагнення робити добрі справи.

Завдання:

- Створення умов для розвитку уміння формулювати власну точку зору, висловлювати та аргументувати її; розвитку вміння стисло висловлювати свої думки усно і письмово.

- Створення умови для розвитку у школярів основних психічних процесів - пам'яті, уваги, мислення, дрібної моторики рук.

- Створення умов для розвитку фантазії, уяви, уміння давати повний, зв'язний відповідь, вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки.

Хід уроку

I Організаційний момент.

- Літературне читання - прекрасний урок,

Багато корисного у кожної з рядків,

Вірш це буде, казка, розповідь -

Ви вчите їх - вони вчать вас!

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Давайте познайомимося. До нас прийшли гості, привітайте їх.

-Посміхніться один одному.

Подаруйте і мені вашу посмішку. Адже посмішка прикрашає людину, дарує всім настрій радості.

Подаруйте кожному

По шматочку сонечка,

Нехай наповняться добром

Душі їх до денця.

- Яким ви хочете бачити наш урок?

- Що для цього потрібно?

-Я думаю, що завдяки нашим спільним зусиллям саме такий урок у нас і вийде.

II. Перевірка домашнього завдання. Давайте з вами повторимо те, що ви проходили по розділу «Весна у вікно стукає»

а) Робота з АІС

б) Тести

1. У якому творі автор наділив Весну людськими якостями:

а) О.пушкін «Гнані весняними променями...»

б) Тютчев Ф. «Зима недарма злиться...» +

в) С.Козлов «Березень»

2. Прочитай. З якого твору слова? Вибери правильну відповідь:

Незабаром млява гілочка зазеленіла. А потім на ній з'явилися світло-лілові квіти. Вся гілочка вкрилася квітами.

а) Ю. Яковлєв «Мама» +

б) С.Козлов «Березень»

в) Е. Благинина «Загадка»

3. Як називається це явище природи:

Крига йде.

Вийшов на берег народ.

Дивиться, як річка грає,

Лід в шматочки розбиває.

а) снігопад

б) танення снігу

в) льодохід +

4. Хто є автором твору «Бурулька»:

а) А. Сопыбеков +

б) В. Токмакова

в) В. Антонов

5. У якому творі пні насунули снігові шапки на самі брови?

а) А. Чехів «Навесні»

б) Н. Сладков «Шапки геть!» +

в) С.Козлов «Березень»

в) Перевірка з дошки.

-А тепер ми подивимося, як ви впоралися з роботою. Навпроти кожної правильної відповіді поставте знак +, тепер підрахуйте скільки вийшло плюсів і запишіть цифрою кількість набраних балів.

III. 1. Повідомлення теми.

Сьогодні на уроці літературного читання вас чекає зустріч з новим твором.

- Відгадайте, будь ласка, загадку:

По місту дощик осінній гуляв,

Дзеркальце дощик своє втратив.

Дзеркальце на асфальті лежить,

Вітер подує - воно затремтить.(Калюжа)

2. Мозковий штурм. (Робота малими групами.)

1) Згадати і записати все, що вони знають, читали про калюжах - самостійно ( протягом 3 хвилин)

2) В парах обмінятися інформацією та виробити спільне розуміння, що вони запропонують групі

3) Теж ж саме в групі

4) Викид на дошку інформації отриману від дітей.

3. - А давайте звернемося до тлумачного словника і подивимося, яке тлумачення дається цього слова в словнику.

Д.М. Ушаков

Великий тлумачний словник сучасної російської мови

КАЛЮЖА-1. Невелике поглиблення зі скупчилася дощової або підгрунтової водою. 2. Пролита (на стіл, на підлогу, на землю) рідина. Значення слова "КАЛЮЖА" у тлумачному словнику Даля

КАЛЮЖА - калюжка, калуга, калюжа, лыва, застійна вода, плоска яма, наповнена дождевою, снеговою водою

С.І. Ожегов, Н.Ю. Шведова. Тлумачний словник російської мови

КАЛЮЖА 1. Невелике поглиблення на грунті, наповнене дощової або підгрунтової водою. Калюжі на дорогах.2. Пролита на поверхню рідина. Л. на підлозі.

Підсумок: ми висловили свою думку, дізналися лексичне значення слова в словнику. Калюжі бувають:

В яку пору року можна побачити калюжі?

Чому утворюються калюжі?

Які бувають калюжі? (розміри, прозорість)

Користь та шкода, яку завдають калюжі

3. В 1990 році в журналі «Трамвай» був надрукований веселий розповідь про одну калюжі, автором якого є С. Ольтин

А зараз давайте подумаємо і відповімо на питання «Про що може бути твір, що має таку назву?»

- Після читання подивимося, чи виправдалися ваші припущення.

Читання 1 частини

- Як ви думаєте, перестрибне Ніка калюжу чи ні? (На партах листки настрою)

Виразіть кольором настрій, яке опанувало дівчатами, коли вони побачили калюжу? (використання листка настрою)

Читання 2 частини (турбувати)

- Як ви думаєте, як надійдуть дівчинки?

- Як дівчинка Ніка опинилася в калюжі?

Як ви думаєте чи насправді це весело?

ПОКАЖІТЬ листком настрою як змінився настрій у Ніки?

Чим калюжа була незадоволена?

ПОКАЖІТЬ листком настрої який настрій був у калюжі до стрибка Ніки? Яке стало після того, як дівчинка впала в калюжу?

Читання 3 частини (ось так)

А що буде далі? Припустіть

Чому дівчатка образилися на калюжу?

Чого чекали дівчинки?

Чому калюжа захвилювалася?

Читання 4 частини

- Кому з вас шкода, що калюжа висохла? Чому? Позначте свій настрій (листок настрою).

За що калюжу назвали шкідливою?

Які ще слова підходять для опису калюжі? (Шкідлива, наполеглива, невихована, незадоволена, уперта...)

- А тепер давайте повернемося до нашим припущенням «Про що може бути твір, що має таку назву?»

4. Розглядання ілюстрацій у книзі. Кого ви бачите на цій ілюстрації? Що роблять дівчата?

Який зобразив калюжу художник? (незадоволеною)

(Знайдіть початок, розвиток подій, кінцівку цієї розповіді. Яка частина сюжету змусила вас трохи захвилюватися? )

Який прийом використав С. Ольтин, щоб показати спір дівчаток і калюжі?

Який епізод викликав у вас сміх?

- Як ви думаєте, чого в цьому творі більше: казкового або реального? Що в ньому з казки? Що могло бути насправді?

5. Проинсценировать це твір

Установка до читання: яким тоном потрібно читати спір дівчаток і калюжі? (Яким тоном, з яким темпом, голосно або тихо)

Повторне читання тексту учнями. (Робота в групах) - розподіл ролей.(Ніка, Яна, калюжа, автор))

6. Як би ви повели себе на місці дівчаток? Стали сперечатися?

Слухання відповідей дітей.

- Як можна було вчинити дівчаткам, щоб не було цього спору? (дощечку положити, прокапати канавку)

7. Синквейн.

Калюжа.

Шкідлива, велика.

Свариться, сперечається, висохла.

Бути уважними до оточуючих

Вода.

IV. Підведення підсумків уроку.

Наш урок підходить до кінця

Над чим треба працювати?

Заповнення відгуку про оповіданні.

 

Дайте оцінку своєї праці на уроці.

Що сьогодні вдалося краще?

V. Завдання додому: Якщо вам захотілося продовжити знайомство з творчістю С. Ольтина, то ви можете знайти його твір № журналу «Трамвай»

Спробуйте скласти розповідь, щоб у ньому було і невыдуманное і вигадане.

«Про фантику»

«Недогризок яблука»

«Лопнув повітряна кулька»

«Списана зошит»