Реклама












Конспект інтегрованого уроку в 3 класі по літературному читання і навколишнього світу


Інтегрований урок у 3 класі по літературному читання і навколишнього світу

Автор: Тарайкович Наталія Геннадіївна, вчитель початкових класів МАОУ «Гімназія №4» Саратов р.

Інтегрований урок по літературному читання і навколишнього світу

Робота на уроці ведеться в групах. Велику увагу приділено розвитку творчих здібностей і здоровьесбережению, т. к. при виконанні завдань діти багато рухаються. Роль учителя - спрямовує і координує. Створюються умови для виховання культури спілкування, досягається рівність об'єктивних умов для кожного дитини. З'являється можливість контролювати рівень засвоєння ЗУН у хлопців усього класу при мінімальній витраті часу. Формуються комунікативні, особистісні, пізнавальні УУД.

Тема: К.Д. Бальмонт «Сніжинка» 3 клас

Автори підручників: Климанова Л.Ф. «Літературне читання»

УМК «Перспектива»

Плешаков О.О. та Новицька М.Ю. «Навколишній світ»

Мета:

Створити умови для початкового ознайомлення з творчістю К. Бальмонта.

Узагальнити і систематизувати знання учнів по темі «Зима» засобами художньої літератури, і застосувати ці знання у творчій ситуації.

Створити умови для початкового ознайомлення з творчістю К. Бальмонта.

Завдання:

1. Освітні:

- познайомити з біографією та творчістю К. Бальмонта;

- формувати вміння працювати з художніми особливостями тексту;

- створити умови для розвитку навички правильного, вдумливого читання;

- здійснювати взаємозв'язок предметів: оточуючого світу, літературного читання та ін.

2. Розвиваючі:

- сприяти розвитку мовлення і збагачення словникового запасу учнів;

- розвивати творчі та інтелектуальні здібності дітей, їх фантазію і допитливість;

- допомогти у становленні самосвідомості, самооцінки і самоконтролю.

3. Виховні:

-виховувати смак і почуття у дітей, інтерес до художнього слова;

- створити умови для виховання культури спілкування, доброзичливості, турботливого ставлення до інших людей;

- вчити працювати в групі;

- виховувати любов до природи та бережливого ставлення до неї.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

1. Поділ класу на групи.

2. Вступна бесіда.

- Чи доводилося вам хлопці дивуватися чогось звичайного, бачити в цьому щось чудове, вражаюче? А адже це можна назвати дивом, а чудес на світі дуже багато. Потрібно тільки зуміти побачити їх, не пропустити повз себе.

II. Актуалізація знань, постановка мети.

1. Білий сніг пухнастий

У повітрі кружляє

І на землю тихо

Падає, лягає.

 

І під снігом ранок

Поле забелело,

Точно пеленою

Всі його одягнуло.

 

Темний ліс що шапкою

Принакрылся чудний

І заснув під нею

Міцно, непробудно

 

Божі дні короткі,

Сонце світить мало,

Ось прийшли морозцы -

І зима настала.

 

Трудівник - селянин

Витяг санишки,

Снігові гори

Будують дітлахи...

- Хто написав цей вірш? (И.З.Суриков) Про що воно? Як здогадалися?

- Подивіться на картинку. Доведіть, що на ній зображена зима.

- Сьогодні ми з вами пригадаємо все, що знаємо про зиму, але перш нагадайте мені, з чим пов'язана зміна часів року.

(Це пов'язано з обертанням Землі навколо Сонця.)

2. Робота в групах.

- Обговоріть у групах і назвіть прикмети настання зими.

- Перевірте себе по таблиці.

Прикмети зими

Сонце нижче, ніж восени, дні коротше, рано темніє.

Дерева стоять голі, без листя.

Стоять морози, випадає сніг.

Водойми покриваються льодом.

Грунт замерзає і покривається снігом.

У деяких тварин хутро стає густішим.

- Назвіть головний ознака настання зими. (Похолодання) У чому це проявляється?

Саме ці ознаки впливають на зміни в неживій і живій природі.

З приходом зими ми зустрічаємо зимових гостей: холодних, морозних, сніжних.

Входить Зима.

- Здрастуй, гостя - Зима! Зимонька - зима!

- Чому всі діти її люблять?

Зима:

- Так і я вас дуже люблю хоч часом і носики щиплю. Приготувала я вам випробування. Чи готові ви до них? Давайте зараз і перевіримо.

1. Запрошую вас в зимовий ліс. Там ви зустрінете лісових мешканців. Їм потрібна ваша допомога.

На цих сніжинки ваше перше випробування.

Встав пропущені слова у розповідь:

Прийшла зима. Сховалися під сніг трави, замерзли дерева. Але життя в лісі триває. Видно на снігу заячі сліди. Заєць взимку часто обгризає ... . Він розгрібає сніг передніми лапами в пошуках ... . Пробігає по лісі, принюхується лисиця. Вона намагається відчути під снігом ... . Пискнет під снігом шкряботушка - лисиця тут як тут. Ривок передніми лапами - і мисливець вже тримає в зубах здобич. А ось і кабани. Розкопали сніг, розрили землю - шукають ... . Ведмідь взимку спить ... . За літо й осінь він накопичив багато ... . Зима йому не страшна. На дереві безперервно стукає дзьобом ... . Внизу розкидані розпатлане ялинові шишки. Це дятел дістав із них ... .

Взаимопроверка робіт.

2. А тепер готуйтеся до другого випробування.

Як по небу з півночі

Пливла лебідь сіра,

Пливла лебідь сита,

Вниз кидала, сипала,

На поля - озерушки

Білий пух та пір'я.

 

- Що це за лебідь сіра? (Снігова хмара)

- А чому лебідь сита? (Багато снігу)

- Що вона сипала на поля - озерушки? (Сніг, сніжинки)

3. - Якою ви уявляєте сніжинку?

- Розкажіть про неї. Це буде третє випробування

(Діти складають текст-опис на робочих аркушах і зачитують його.)

Зима:

- Ви відмінно пройшли всі випробування! Молодці! До швидких зустрічей!

III. Оголошення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми познайомимося з віршем «Сніжинка». Написав його чудовий поет Костянтин Дмитрович Бальмонт, якого Олександр Блок назвав «поетом з ранкової душею». Як ви думаєте, чому?

IV. Біографічна довідка.

"Легка, трохи накульгує хода точно кидає Бальмонта вперед, у простір. Вірніше, точно з просторів потрапляє Бальмонт на землю - в салон, на вулицю. І порив переламується в ньому, і він, зрозумівши, що не туди потрапив... одягає пенсне і гордовито (вірніше, злякано) озирається по сторонах, піднімає сухі губи, обрамлені червоній, як вогонь, борідкою...

Костянтин Дмитрович Бальмонт народився в дворянській родині в селі Гумнищи Володимирській губернії. Найяскравіші враження дитячих років - природа середньо смуги. "У наших місцях є ліси та болота, є красиві річки і озера, ростуть по бочагам очерети й болотні лілії, солодка дихає медуниця, нічні фіалки чаклують", - згадував поет в автобіографії 1907 р.

«Сніжинку» Костянтин Дмитрович написав у 1903 році.

В цей час Бальмонт - кумир публіки, він - на гребені своїх творчих можливостей і панує над російською літературою".

V. Робота над новим матеріалом.

1. - Самостійно прочитайте вірш про себе і дайте відповідь на питання №1на стор 151.

- Який настрій викликає вірш?

- Який прийом використовує Бальмонт, створюючи образ героїні?

(Уособлення - зображення неживих предметів у вигляді живих істот.)

- Як автор ставиться до сніжинці? Доведіть, використовуючи слова з вірша.

2. Словникова робота з поясненням значення слів:

лазурна взметается лелеющем кришталева

VI. Фізкультхвилинка.

Гра «Чарівні ворота»

2 учні тримаються за руки, утворюючи ворота. Через ці ворота може пройти тільки той, хто назве слово або словосполучення, що відноситься до теми «Зима»

VII. Продовження роботи над новим матеріалом.

1. Виразне читання. (Учні в групах визначають вид читання: соло, дуетом, тріо тощо)

Одна з груп виконує роботу експертів, використовуючи схему аналізу.

Схема аналізу читання.

1. Читав (а) з почуттям?

2. Дотримувався (а) потрібну інтонацію?

3. Правильно витримував (а) паузи?

4. Правильно ставив (а) логічні наголоси?

5. Не було при читанні помилок в словах?

2. - Ви звернули увагу, що вигук пропозиція починає і закінчує вірш? Автор повторює одне і те ж пропозицію, створюючи своєрідне замкнене коло. Цей прийом називається рондо і навіває думку про музику. Яка музика підійшла б до цього вірша: танець, вальс, марш, пісня?

- Прочитайте під вальс П. І. Чайковського з альбому «Пори року»

3. - А тепер прочитайте під музику, супроводжуючи рухами. Допоможуть вам у цьому дієслова з 2-5 чотиривіршів. Знайдіть їх і підкресліть олівцем.

4. - Зараз я попрошу вас всіх стати членами експертної групи і оцінити моє читання.

(Читання вчителем і аналізування учнями).

VIII. Виконання творчих завдань групами

«Це твір нагадало мені такий випадок з мого життя...»

«Якби я був (а) ілюстратором, то намалював (а) б...»

«Найбільш радісним мені здався епізод про...»

«Твір (епізод) викликали у мене такі почуття...»

«Я відчув...»

«Я побачив(а)...»

«Я відчув...»

«Я посміхнувся(лась)...»

« Я згадав(а)...»

« Я подумав(а)...»

« Я представив(а)...»

«Я б продовжив (а) написане так...»

IX. Підсумок уроку.

Підводячи підсумок уроку мені, хочеться процитувати вислів К.Бальмонта:

«Істинно те, що позначилося зараз. Що було перед цим, вже не існує. Майбутнього, бути може, не буде зовсім. Достовірно лише одне справжнє, тільки мить, тільки зараз ...»

І справді, що таке вірші Бальмонта, як не зафіксовані миті?

- Чому К. Бальмонт назвав сніжинку сміливою?

- Продовжте речення:

Я задоволений своєю роботою, тому що...

Я допустив помилку...

Мені слід попрацювати над...

X. Домашнє завдання.

- Вдома виконати одне із творчих завдань за вибором.

1. Зіграти міні-спектакль.

2. Заспівати.

3. Написати міні-твір.

4. Придумати загадку.