Реклама












Конспект уроку з письма та розвитку мовлення в 3 класі спеціального (корекційного) навчання


Конспект уроку з письма та розвитку мовлення в 3 класі спеціального (корекційного) навчання по темі «Наголос. Роль наголосу в слові, виділення наголошеного складу»

Урок з письма та розвитку мовлення в 3 класі

Автор: Сергєєва Галина Анатоліївна, вчитель-дефектолог МОУ «ЗОШ №1 р. Ртищево Саратовської області»

Урок з письма та розвитку мовлення в 3 класі розроблений на основі Програми спеціальних (корекційних) освітніх установ VIII виду підготовчий, 1-4 класи під редакцією В.В. Воронкової. М: «Просвіта» 2010.

Мета: Уточнити уявлення про особливості наголосу в слові, ознайомити з роллю наголосу в мовленні.

Завдання:

Розвивати фонематичний слух, зв'язне мовлення; спостережливість на прикладі слів, що розрізняються наголосом,

Коригувати увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику рук;

Виховувати пізнавальний інтерес, акуратність, самоконтроль.

Обладнання: Підручник « Російська мова» для спеціальних (коррекционых) освітніх установ VIII виду (Автори: А.К.Аксенова, Э.В.Якубовская), сюжетні картинки, картинка із зображенням чарівника «Наголос», звукові символи, ІКТ.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

1. Психологічний настрій

- Добрий день, дорогі діти!

Я рада бачити вас на уроці письма і розвитку мовлення.

Посміхніться один одному.

Гарний настрій - запорука успішної роботи на уроці.

Бажаю всім вам успіхів.

Руки! На місці,

Ноги! На місці,

Логти! У краю.

Спинка! Пряма!

2. Фізкультхвилинка для м'язів рук «Моя сім'я» за методикою Ф.В. Базарного

Цей пальчик-дідусь,

Цей пальчик-бабуся,

Цей пальчик-татусь,

Цей пальчик-матуся,

Цей пальчик-я, ось і вся моя сім'я

II. Хвилинка чистописання:

а) прописування за зразком вчителя букв: я, ю, у, і, е, е, о, е, и, а

- Які це букви?

б) в учнів на партах картки з буквами, звукові символи з ряду букв вибрати голосні; приголосні.

- Підніміть неваляшку з червоним кишенькою, якщо почуєте голосний; з синім кишенькою, якщо почуєте твердий приголосний; (вимовляю упереміж голосні і приголосні звуки)

- Запишіть у першу сходинку голосні, у другу - приголосні.

- Чим гласний відрізняється від приголосного?

- Сьогодні знання про голосні і приголосні допоможуть вам впоратися з новими завданнями.

III. Письмо по пам'яті

- Що було задано додому? (Вправа 3, сторінка 50.)

- Про кого говориться у вірші?

- Що робила дівчинка?

- Для кого вона шила?

- Чому для доньки?

- Прочитайте чотиривірш напам'ять.

- Які розділові знаки зустрілися?

- Запишіть чотиривірш по пам'яті.

IV. Физкульминутка.

Для початку ми з тобою покачаем головою.

Оборот і оборот, а потім навпаки.

Піднімаємо руки вгору, плавно опускаємо вниз.

Знову тягнемо їх наверх.

Ну, друже мій, не лінуйся!

V. Введення в тему уроку.

- Прочитайте те, що записано на дошці:

У Каті гарні іграшки.

Каті кулю до мене.

У Маші квіти в кімнаті.

Не махай палицею.

- Порівняйте виділені слова .

- Є якась різниця?

(Демонструю предметну картинку із зображенням гномика-чарівника.)

На дошці плакат з тими ж пропозиціями, але у виділених словах поставлено наголос.

Сьогодні ми познайомимося з роллю наголосу в словах, будемо вправлятися у виділення наголошеного складу в словах.

VI. Вивчення нового матеріалу.

1. Роль наголосу в слові.

Є слова в російській мові,

В рідній мові!

Однаково їх пишуть,

Але.. по-різному їх чують.

- Знайдіть слова, що пишуться однаково, і поясніть ,що вони означають.

У зайця два довгі вуха. Варилася юшка.

У парку я побачив білок. У яйці є білок і жовток.

- Прочитайте слова парами, правильно виділяючи ударний склад.

- Що ви можете сказати про ці слова?( Від наголосу залежить сенс слова)

- Запишіть речення в зошит:

/ / /

Сонце сіло за село.

Вимовте кожне слово, як би проспівуючи.

Один склад у слові вимовляється сильніше інших.

Такий склад називається ударним.

Інші склади називаються безударными.

Знак наголосу ставиться над буквою, який позначає ударний голосний звук.

- Назвіть букви ,над якими ми з вами поставили наголос.

В якій хатинці живуть ці букви?

Чому в червоному?

Є слова, в яких наголос падає на приголосний?

(Таких слів немає. Наголос падає завжди на голосний)

- Прочитайте вірш:

Ударний звук, ударний звук!

Він названий так не дарма.

Гей, молоточок, вірний друг,

Відзнач його ударом!

І молоток - стукає, стукає,

І чітко моя мова звучить

А.Шибаев.

VII. Закріплення

1. Робота з підручником.

- Читання, заучування правила. с. 51

2. Вправа 4

3. Виділення наголошеного складу в клички тварин; повторення їх

правопису (Орлик, Хрюша, Рижик, Красуня, Жучок)

Підсумок уроку VIII

Згадуємо, що вам відомо про наголос.(Наголос падає на голосний. Наголос може змінити значення слова.)

- Чарівнику і мені хочеться сказати вам спасибі за урок , за вашу чудову роботу.

- Що допомогло вам правильно виконати завдання?