Реклама












Конспект уроку української мови у 3 класі по темі: «Частини мови»


Автор: Преображенська Олена Володимирівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 63, р. Краснодар

Опис роботи: Даний урок розроблено в рамках УМК « Початкова школа XXI століття» . Підходячи до проблемних ситуацій, учні відкривають нові знання. В ході уроку казковий персонаж активізує пізнавальний інтерес молодших школярів.

Тип уроку: відкриття нового знання.

Мета: навчити учнів визначати частини мови.

Плановані результати: предметні - навчитися визначати частини мови як великі групи за певними ознаками, знаходити відмінності між частинами мови, визначати їх граматичну роль у реченні; особистісні - вміти проявляти пізнавальний інтерес до нового навчального матеріалу, намагатися аналізувати причини неуспіху в своїй роботі.

Завдання: виховна - вчитися відстоювати свою думку, прагнути виконувати правила роботи у колективі; розвиваюча - вчитися виявляти характерні ознаки кожної частини мови, складаючи алгоритм визначення цих ознак; навчальна - вміти застосовувати алгоритм при вирішенні навчальних завдань.

Обладнання: підручник, мультимедійне обладнання, іграшка у вигляді Діда Мороза (або малюнок), картки зі словами, мішок, завдання, записані на сніжинки з паперу.

Конспект уроку української мови у 3 класі по темі: «Частини мови»

Хід уроку.

I. Мотивація навчальної діяльності.

- Хлопці, подивіться, чи все у вас готове до уроку російської мови? Вас чекає безліч дивних відкриттів. Оцініть, з яким настроєм ви прийшли на урок ( викладають на край столу кружечки різного кольору, залежно від настрою). Я думаю, хлопці, по дорозі знань вас чекає багато відкриттів, і ця дорога не може бути нецікавою. І ми з вами...

Вчитися будемо дружно,

Вчитися будемо весело,

Щоб добре вчитися!

- А ще з нашим класом дуже хоче познайомитися казковий персонаж, який крадькома спостерігає за вашою роботою.

II. Повідомлення теми і мети уроку.

- Запишіть у зошити дату і відкрийте підручник на стор 118. Подивіться на умовний значок перед темою уроку. Що він означає? ( Будемо вивчати, як влаштована російська мова). Давайте прочитаємо, з якою темою нам належить познайомитися на цьому уроці. А всі слова, з яких складається наша мова, утворюються з букв. Давайте постараємося їх зараз красиво записати. Але перед цим проговоримо, які правила гарного листа ми повинні дотримуватися. ( Промовляють, як треба сидіти за партою, тримати ручку в руці тощо).

III. Чистописання.

Записують заздалегідь прописані вчителем склади і слова. Після цього розбираємо: « вийшло - не вийшло і чому».

IV. Словникова робота.

- Діти, відгадайте, про яких словникових словах йде мова? ( Відгадують слово, потім шукають його значення у словниках , розкладених на партах( Ст. Воліна « Звідки прийшли слова»).

1. Це слово-солодке ласощі для дітей.

Хто ж з вас не любить...? (Шоколад).

2. .Лист папери вранці

По квартирах носять нам.

На одному такому листі

Багато різних новин.

У неї ряд у ряд

Літери до букв стоять. (Газета).

3.Без цього транспортного засобу до зірок не полетиш. (Ракета).

4.Бусы червоні висять,

З кущів на нас дивляться.

Дуже люблять ці буси

Діти, птахи і ведмеді. (Малина).

5.Круглое, рум'яне,

Я росту на гілці.

Люблять мене дорослі

І маленькі дітки. (Яблуко).

6.Очень я смачний і всіма любимо,

І торта молодшенький браток.

А звуть мене...(Пиріг).

7.Красный ніс в землю вріс,

А зелений ніс зовні.

Нам зелений хвіст не потрібен,

Потрібен тільки червоний ніс. (Морква).

Записуємо кожне слово. Потім кажу хлопцям, щоб вони шукали у записаних словах букви, щоб отримати зимове слово ( робота з інтерактивною дошкою).

Завдання.

- Перейдіть на інтерактивній дошці останню літеру в першому слові ( д ).

Четверту букву другого слова ( е ).

Третю букву наступного слова ( до ).

Другу букву четвертого слова ( а ).

Другу букву п'ятого слова ( б ).

Третю букву слова «пиріг» ( р ).

Останню букву останнього слова ( ь ).

- Що ж вийшло? (Грудень). А це ім'я нашого гостя-молодшого брата Дідуся Мороза (з'являється іграшка біля дошки або малюнок). Грудень підготував для вас дуже складні завдання в мішку. Впораєтеся?

V. Актуалізація опорних знань.

Виконаємо усно завдання у статті «Давай подумаємо».

Вправа 1 (записуємо і колективно розбираємо).

- Дивіться, хлопці, завдання було однаковим для всіх, а результати вийшли різними . Чому? ( Проблемна ситуація ).

VI. Вивчення нового матеріалу.

- Що об'єднує слова кожної групи? Вони згруповані по якомусь ознакою. По якому? (Звучать різні відповіді).

- Що називають ці слова? Бачите, ці слова згрупувалися в залежності від того, що вони називають. Згодні? Зафіксуємо ознака? ( На дошці з'являється запис « НАЗИВАЮТЬ»).

- На яке питання слова в кожній групі відповідають? Зафіксуємо ознака? ( На дошці запис « ВІДПОВІДАЮТЬ НА ЗАПИТАННЯ»).

- Прочитаємо правило.

- Слова в російській мові діляться на кілька великих груп, які називаються частинами мови. Ці групи мають спільні ознаки.

- Хлопці, це нове знання для вас. (Розглядаємо торт, де шматочки-частини мови).

- А в мішку - наступне завдання. Дивлячись на торт, потрібно скласти із слів речення і визначити частини мови. (На дошці картки зі словами).

І, птиці, заспівати, прокинутися.

Підбігти, річка, гірнича, до ми.

Один, добре, мати, вірна.

- Хлопці, а те, що я зараз наголошую, є частинами мови? Називають вони що-небудь? А питання ми до цих слів можемо задати? Для чого вони потрібні? Подивіться, яка була роль цих маленьких слів у реченнях, які ви записали? Давайте знайдемо шматочки торта, до яких належать ці слова.

VII. Физминутка.

Спочатку буду маленьким,

До коленочкам пригнусь.

Потім я виросту великим,

До лампи дотянусь.

Чудеса на білому світі-

Стали маленькими діти

А потім всі дружно встали-

Велетнями раптом стали.

Руки підняли вразлет,

З'явився літак.

Мах крилом туди-сюди.

VIII. Закріплення нового матеріалу.

- Давайте скажемо, як ми будемо визначати частини мови? І не забудемо про маленькі слова, які служать для зв'язку слів у реченні. На стр.122 усно відповіді на запитання.

- А тепер самостійно попрацюйте зі словами, визначте, якими частинами мови є слова, підкресліть члени речення. (Двоє хлопців працюють за дошкою по картках).

1 варіант.

Сонце, яскраве, небо, світити.

2 варіант.

Кружляти, в, легкі, сніжинки, повітря.

IX. Підсумок уроку.

- Що нового, цікавого дізналися на уроці? Чого навчилися? Для чого вам потрібно нове знання? Хлопці, ви молодці, успішно впоралися із завданнями. Наш казковий персонаж залишив у мішку послання.

Частини мови потрібно знати!

Як богатирів могутніх ряд,

На сторожі краси рідного

Мови вони стоять!

X. Домашнє завдання.

Стр.122, вправа 4.

XI. Організація на переміну.

Список літератури

1. Воліна В Звідки прийшли слова/Цікавий етимологічний словник - М, 1996

2. Шибаєв А. Мова рідна, дружи зі мною - Л., 1986