Реклама












Конспект уроку математики в 4 класі. Площа прямокутного трикутника


Методична розробка уроку математики з теми «Площа прямокутного трикутника»

Автор: Махрова Марина Євгенівна, вчитель початкових класів, МБОУ ЗОШ № 71, р. Уфа, Республіка Башкортостан

Опис матеріалу: Пропоную вам методичну розробку уроку математики в 4 класі по темі «Площа прямокутного трикутника». Дана розробка буде корисною учителям початкових класів, які працюють за підручниками математики Петерсон Л.Г.. Урок побудований таким чином, що учні самі приходять до висновку формули для знаходження площі прямокутного трикутника.

Конспект уроку математики по темі «Площа прямокутного трикутника»

Цілі:

- познайомитися з поняттями «катет», «гіпотенуза»;

- вивести формулу для знаходження площі прямокутного трикутника;

- повторити види кутів, трикутників;

- закріплювати вміння розв'язувати задачі різного виду;

- розвивати логічне мислення, пам'ять, увагу, навички самоаналізу, пізнавальні інтереси.

Обладнання: підручник математики Л. Р. Петерсон 4 клас (2 частина), прямокутники на кожну дитину, вирізані з картону зі сторонами 10 і 6 см, блок-схема для усного рахунку (Додаток 1 складається з 4-х аркушів: рис. 1-4), ножиці, плакат з формулою обчислення площі прямокутного трикутника (Додаток рис. 3 рис. 6), малюнок Стародавнього Єгипту (Додаток 2 рис. 5 jpg).

Малюнок 1

Малюнок 2

Малюнок 3

Малюнок 4

Малюнок 5

Малюнок 6

I. Організаційний момент.

- Привіт, всім доброго ранку! Сьогодні на уроці ми познайомимося з новою формулою знаходження площі, а для цього нам доведеться відправитися в Древній Єгипет, а також пригадаємо, які бувають трикутники і дізнаємося що таке катет і гіпотенуза. Повторимо відсотки і продовжимо відпрацьовувати обчислювальні навички.

II. Актуалізація опорних знань.

1) обчислення за блок-схемою. (Додаток 1)

2) логічні завдання:

На мотузці зав'язали 5 вузлів. На скільки частин ці вузли розділили мотузку?

Купили 4 кулі червоного і жовтого кольору. Червоних куль більше. Скільки кульок кожного кольору купили?

Термометр показує 3 градуси морозу. Скільки градусів покаже 2 таких термометра?

3) види трикутників

- На які групи за видом кутів можна розділити трикутники, зображені на дошці? (На дошці розміщені різні трикутники).

- Розділіть трикутники на групи: тупоугольные, гострокутні і прямокутні.

- Як будете діяти?

III. Відкриття нового.

1) -Назвіть у прямокутних трикутниках сторони, які утворюють прямий кут.

- Прочитайте в підручнику на стор 94 №2 як називаються ці сторони.

- А як називається сторона противолежащая прямому куту?

№2 стор 94.

- Назвіть у прямокутних трикутників катети і гіпотенузи.

2) Стародавні єгиптяни помітили, що будь-яку ділянку землі можна розбити на трикутники. (На дошці малюнок. Додаток 2)

Отже, знаючи, як обчислювати площу трикутника, можна знайти площа будь-якої фігури. І єгипетські землеміри навчилися вираховувати площу трикутника. Давайте і ми знайдемо спосіб обчислення, уявивши себе стародавніми єгиптянами.

Постановка завдання: навчитися обчислювати площу трикутника.

3) Площа прямокутного трикутника.

- Площа якої фігури ми вміємо обчислювати? Як?

Практична робота.

- Перед вами прямокутники. Виміряйте сторони і знайдіть його площу.

- Проведіть діагональ і розріжте по ній.

- Скільки фігур вийшло?

- Як вони називаються?

- Які вони по площі? Доведіть. (Шляхом накладання)

- Чому дорівнює площа кожного трикутника? Sпр. : 2

- А як ми знайшли площа прямокутника? Отже, яким записом можна замінити букву S?

- А що таке «а» і «в» у прямокутному трикутнику?

- Значить, робимо висновок, як знайти площу прямокутного трикутника?

Площа прямокутного трикутника дорівнює половині добутку катетів.

S = (a х b) : 2 (Додаток 3)

- Давайте порівняємо наш висновок з висновком в підручнику на стор 95.

Фізкультхвилинка.

(Гімнастика для очей)

Раз - наліво, два - направо,

Три-наверх, чотири - вниз.

А тепер по колу дивимося,

Щоб краще бачити світ.

Погляд направимо ближче, далі,

Тренуючи м'язи очей.

Бачити скоро будемо краще,

Переконайтеся, що ви зараз!

А тепер натиснемо трохи

А тепер натиснемо трохи

Точки біля своїх очей.

Сил дамо їм багато-багато,

Щоб посилити в тищу разів!

Подивитися вліво. Подивитися вправо.

Кругові рухи очима: ліворуч - вгору - праворуч - вниз - вправо - вгору - вліво - вниз.

Підняти погляд вгору. Опустити погляд вниз.

Швидко поморгати.

IV. Первинне закріплення.

- Давайте використовуємо наші знання на практиці.

1). Стр. 95 № 5.

а) Подивіться на малюнок №5(1). Що відомо? Що помітили?

Як знайти площу трикутника?

Запишіть.

б) Розгляньте малюнок №5(2). З яких фігур складається дана фігура?

Як знайти площу фігури?

Запишіть рішення.

в) №5(3). Самостійне рішення, перевірка.

V. Повторення пройденого.

1) Рішення задачі. Стр. 96. № 8.

- Прочитайте завдання.

- Як заповнимо схему до задачі?

- Ваші пропозиції щодо вирішення задачі? (Рішення задачі.)

2) Самостійне рішення № 10(а) та №12(а) на стор 96. (Кілька учнів працюють біля дошки).

VI. Рефлексія.

- Що сподобалося на уроці?

- Що нового для себе дізналися?

- Що здалося важким?

- Яку формулу ми сьогодні вивели?

- Де можна в житті застосувати ці знання?

VII. Оцінювання.

VIII. Домашнє завдання.

1 рівень: стор 96 № 10(б), 11(а)

2 рівень: стор 96 № 9, 11(в) .