Автор: Тербова Валентина Іванівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ №7 р. Маріїнськ Кемеровська область
Опис роботи: Пропоную Вашій увазі урок з навколишнього світу для 4 класу. Даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів. Конспект заняття спрямоване на розвиток мовлення і логічного мислення молодших школярів.
Мета уроку: Познайомити дітей з будовою органів дихання.
Завдання уроку:
· Дати початкове уявлення про роботу легенів;
· Підкреслити значення чистого повітря для органів дихання і організму;
· Розглянути гігієнічні правила дихання;
· Розвивати мовлення, логічне мислення, пам'ять.
1. Організаційний момент.
2. Вступна бесіда.
А) Відкрийте підручник і назвіть тему нашого уроку. «Органи дихання».
- Які питання ми будемо сьогодні вивчати? Про що будемо говорити?
(відкрити дошку)
1. Повітря-життя.
2. Склад повітря.
3. Органи дихання.
4. Гігієна дихання.
5. Куріння небезпечне для життя.
- Як розумієте слово «гігієна»? (система заходів, спрямованих на підтримання чистоти, здоров'я).
Сьогодні ми будемо разом шукати відповіді на поставлені питання. Вдома деякі хлопці працювали з додатковою літературою - вони будуть нашими консультантами. Разом з нами буде працювати комп'ютер - він буде задавати нам несподівані питання.
Сама тема уроку говорить, що потрібно почати з повітря. Повітря невидимка. Зазвичай ми навіть забуваємо, що він всюди навколо нас. Забуваємо, але не можемо обійтися без нього і декілька хвилин. Повітрям дихаємо ми - люди.
- Хто ще дихає повітрям? (рослини, тварини). Навіть гриби і багато мікроби.
Висновок: Не буде повітря - не буде життя.
На дошці: Повітря - це життя!
3. Робота над темою уроку. Здобуваємо нові знання.
А) Робота з слайда - Склад повітря.
Повітря - це суміш газів.( домішки: дим, сажа, пил, шкідливі речовини)
Повітря - азот, кисень, вуглекислий газ. При диханні всі живі істоти поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ.
Вдихнули - видихнули. При видиханні кількість кисню зменшується, а вуглекислого газу стає більше.
Б) Питання задає комп'ютер: Якщо б у повітрі, що оточує землю раптом не стало б кисню, але залишився б вуглекислий газ.
Припущення дітей.
(на Землі припинилося б життя. Всі люди, тварини, рослини загинули, тому що кисень необхідний для дихання всім живим істотам. Вуглекислий газ не придатний для дихання.)
- Виступи учнів-консультантів.
В) Органи дихання.
- Давайте поспостерігаємо, що відбувається при вдиху і видиху з грудною кліткою.
При вдиху - груди піднімається, грудна клітка розширюється. При видиху - грудна клітка опускається, стискається.
(пісочний годинник)
-Побачимо, скільки вдихів і видихів здійснює людина за одну хвилину.
(це залежить від тренування легенів, від стану здоров'я).
- Як ви думаєте, чи довго людина може прожити без їжі та води? (коротке повідомлення консультантів).
- А без повітря? (без повітря людина не може прожити і кількох хвилин).
- Затримайте дихання і переконайтеся в цьому.
Все своє життя людина дихає - вдихає і видихає повітря. Значення дихання дуже велике. При диханні в організм надходить кисень, а виділяється вуглекислий газ.
Я зараз тільки назву органи дихання і покажу, а докладніше вас познайомлять консультанти.
Ніс
Трахея - дихальне горло
Бронхи
Легкі
Працюємо по групах - консультанти розповідають, задають питання, запитують, як ви зрозуміли це питання, вся група готується для пояснення всьому класу.
в) Питання комп'ютера
У закритому приміщенні зібралося багато людей. Через деякий час їм стало душно. Чому? Що потрібно зробити?
(у повітрі зменшилася кількість кисню і скупчився вуглекислий газ. Потрібно провітрити приміщення, щоб збільшити кількість кисню і видалити надлишки вуглекислого газу).
Г) Переходимо до наступного питання.
Гігієна дихання.
-Що таке гігієна? (повітря, яким ми дихаємо, повинен бути чистим).
Людині й іншим живим істотам, потрібен чисте повітря. Але у багатьох місцях, у великих, а зараз і в малих містах (наприклад, як наш Маріїнськ) повітря забруднене. Фабрики і заводи викидають зі своїх труб отруйні гази, сажу, пил. Автомобілі виділяють відпрацьовані гази, у яких дуже багато шкідливих речовин.
Д) питання комп'ютера - До чого це веде?
Поміркуємо, таке необдумане втручання в природу може привести до загибелі всього живого.
Ситуація перша: Ви дорослі люди. У нас склалася страшна екологічна обстановка (екологія-наука про зв'язки між людиною і природою). Чим би зайнялися в першу чергу?
Що порадите дорослим? (бути активніше, добросовісно ставитися до своєї роботи, думати про майбутнє, вчитися краще господарювати)
Ви говорите все вірно. У нашій країні прийнятий закон про охорону повітря. На багатьох підприємствах:
1) Працюють установки, які вловлюють пил, сажу, отруйні гази.
2) Вчені розробляють нові автомобілі, які не будуть забруднювати повітря.
3) Створені спеціальні станції - вони постійно стежать за чистотою повітря у великих містах.
Е) питання комп'ютера - чому легко дихається там, де багато зелені?
Відповіді дітей. Потім консультанти (при диханні утворюється багато вуглекислого газу. Рослини поглинають цей газ, а виділяють кисень. Рослини зволожують повітря, знищують мікроби, бактерії.
- І що ж із цього випливає? (садити дерева, берегти рослини, дерева)
- Що ще завдає шкоди легеням?
Куріння завдає шкоди всьому організму, а особливо органам дихання. Нікотин, який міститься в тютюновому димі - отруйний. Він подразнює слизові оболонки дихальних шляхів, тому знижується захисна функція. У курців часто розвиваються різні захворювання органів дихання - бронхіт, запалення, туберкульоз, рак легенів. Курці живуть менше, ніж некурящі. Але, некурящий людина, що знаходиться в прокуреному приміщенні, може серйозно захворіти. У дітей знижуються розумові здібності, болить серце.
Ж) Робота по групам: створіть рекламу про шкоду куріння.
Забороною ми не завжди можемо змінити. Будуть підпільним шляхом виготовляти сигарети, додавати різні суміші, які принесуть ще більшу шкоду здоров'ю. Просто заборонити неможливо, а ось переконати кинути палити можна
4. Підсумок: а тепер подивимося на дошку. Прочитайте питання, які ми з вами розібрали.
Що нового дізналися? Над чим задумались
Вчитель: Дякую за роботу! Молодці! До побачення!