Реклама












Урок - узагальнення з теми «іменник»


Матеріал призначений для вчителів початкових класів для застосування при роботі з учнями 3-4 класів. На уроці використовується регіональний компонент.

Урок проходить у формі гри-подорожі по станціях.

Автор: Кинзябулатова Зуляра Фанисовна

Вчитель початкових класів, Муніципальне бюджетне освітня установа середня загальноосвітня школа села Верхні Почули муніципального району Стерлітамакський район Республіки Башкортостан

Урок - узагальнення з теми «іменник»

«Почули - шматочок тієї країни,

Якої так пишаємося ми!»

Цілі уроку:

1) узагальнення і поглиблення знань про іменник як частину мови; удосконалення вмінь застосовувати отримані знання, самостійно відбирати матеріал для виступу в класі;

2) розвиток мовлення учнів; вироблення навичок виразного читання, переказу основної думки тексту;

3) виховання любові до рідного краю, його славної історії, почуття гордості за своїх земляків.

Наочно-демонстраційні матеріали: виставка книг, карта Стерлітамацького району, стенди «Захисники Вітчизни», «Почесні люди села», фотографії, слайди «Ти - моя любов навіки, Почули!».

ТЗН: медіапроектор, комп'ютер, магнітофон.

Хід уроку

Вступне слово вчителя.

(Звучить пісня «З чого починається Батьківщина»)

Я найбільше люблю містечко,

Що поруч з маленькою річкою.

І це місце мені ріднею

Всіх закордону і всіх морів.

Тут мій дім, тут я народилась,

І по траві босоніж пройшлася.

І тут проходить дитинство. Ти -

Моя любов навіки, Почули!

Такими поетичними рядками висловила любов до своєї малої Батьківщини випускниця нашої школи, а нині вчитель англійської мови Черкасова Оксана Володимирівна.

Так, будь-якій людині властива таємничо принадна, душевна тяга до того місця, де він народився, зростав, дитиною бігав босоніж по калюжах, грав, пережив перші радості, образи і багато - багато інших почуттів, які ми об'єднуємо в одне слово - «Батьківщина».

Хлопці, наш урок пройде у формі подорожі по станціях. Подорожуючи, ми дізнаємося багато цікавого про нашу малу Батьківщину, її славної історії і чудових людей. Епіграфом нашого уроку є віршовані рядки

Щоб улюблені слова не застаріли,

Я повторюю знову

І в літню спеку, і в зимові хуртовини -

Батьківщина, Почули , Любов.

1. Станція «Історична».

Учень. Услинская волость створена Постановою ВЦВК від 26 вересня 1927 року «Про утворення в складі Стерлітамакського кантону 2 волостей: чуваської Ташлыкульской і татарської Услинской».

Село Почули заснована тептярами в 1712 році. Про населення села в перепису 1850 року містяться такі відомості: в селі Почули проживало 1108 осіб. З них татар - 266 осіб, тептяре і мішарі - 842 людини. В перепису зафіксовані імена деяких жителів села: Асфандияр Хамітов 45 років з синами: Хуснуяром і Мухаметяром; Мубашир Валітов 45 років з сином Кутугидимом; Абдрашит Рафіков 38 років та ін.

Завдання. Випишіть з тексту власні іменники. Згадайте правило правопису власних назв. Позначте орфограмму - велику букву.

2. Станція «Краєзнавча»

Привіт тобі, село моє рідне,

І вас луки, пагорби і поля,

Вітаю відкритою душею

Тебе, моя услинская земля!

Учень. Село Почули розташувалося в долині річки Услинки. Від неї, мабуть, і пішла назва села. Звідки ж з'явилася ця назва «Почули»? Може, з часів « Великого переселення народів»?

«Уссола» по - монгольськи - « приплив річки, її рукав». Припливом який же річки є Услинка? Тільки річка до пагорби лівобережні, звані по - монгольски «Ундэр», знають про це.

А може бути, ще з тих часів, коли жили в наших місцях угорські племена, несе вона своє ім'я? Може бути, «Віслою» називали вони її? «Вісла» у перекладі з угорської означає «водний струмок, річка». Угорщина - звучить як «Хунгари», адже саме так - Унгар називається гирлі річки Услинки, де зараз розташоване село Сунгур.

Завдання. Поясніть написання слів пагорби, лівобережні, угорські, племена, жили. Виписати словосполучення іменник + прикметник.

3. Станція «Вулиці рідного села».

І тут у селі все мені мило,

Все мені знайоме і родимо,

Тут кожен будинок і кожен камінь

Мені щось нагадує.

Учень. Багато нагадують мені вулиці рідного села. З хвилюванням і внутрішнім трепетом я проходжу повз хвіртки будинку, де восени 1898 року в селянській родині народився хлопчик. Назвали його Імай. Батько хотів бачити сина освіченою людиною, привіз його в Стерлітамак і віддав вчитися в татарську школу «Медресе Маргия». Але закінчити її не вдалося: почалася війна.

Учениця. Творче життя Имая Насыри не була довгою, але і за цей час він устиг залишити багату спадщину. І сьогодні серед нас живуть його книги. Вони як місток, що з'єднує минуле і сьогодення.

Учень. Коли я йду по вулиці Имая Насыри, почуття гордості переповнює мене. Уявляю, як він ходив цими стежками, бігав босоніж по зеленій траві, милувався чистим блакитним небом. Ось - ось, здається, геть з того провулка здасться високий, ставний, красивий чоловік. Усміхнеться мені привітно, помахає рукою...

Учениця. Я пишаюся тим, що услинская земля подарувала Вітчизні письменника, який прославив свій народ, рідний край у своїх творах.

Про скільки ж моє село

Людей почесних родило,

А скільки їх ще народиться...

Так, цим я повинна пишатися!

Завдання. Назвіть іменники, які зустрілися в тексті. Що вони позначають? (предмети, стани, явища). Поясніть написання слова Стерлітамак (знаходиться в усті річки Стерля). Розберіть за складом слова провулок, спадщина, місток. Підберіть синонім до слова Вітчизна.

4. Станція «Біля підніжжя обеліска».

Учениця. Йдуть роки. Все далі в минуле відходять події воєнних років. Але ми пам'ятаємо тих, хто наближав Перемогу. Вранці я йду в школу, кожен день проходжу мимо обеліска. Дивлячись на нього, починаю думати про минуле, про людей, які не змогли повернутися з війни. З Услинского сільської Ради на війну пішло 316 осіб. Залишилися на полі бою, захищаючи Батьківщину, 192 воїна. На серці стає важко, коли читаю імена тих, хто вніс вагомий внесок у перемогу ціною свого життя.

Учень. Один з тих, чиє ім'я на обеліску, мій прадід - Вахітов Багаутдінов Киямович. На самому початку війни він пішов на фронт і загинув, захищаючи Сталінград. В одному з останніх листів він повідомляв: « Йдуть важкі бої. Місто горить. Навколо руйнуються величезні будинки, гинуть люди. Вже загинули троє моїх товаришів...»

Учениця.

Ми схилилися низько - низько

Біля підніжжя обеліска.

Наш вінок розцвів на ньому

Гарячим палким вогнем.

Світ солдати захищали,

Життя вони за нас віддали,

Збережемо у своїх серцях

Світлу пам'ять про них.

Завдання. Уважно прочитайте вірш. Скрізь іменники є належними? Наведіть приклади, де іменник - другорядний член речення.

Розберіть за складом слова Сталінград, полум'яним, віддали, прадідусь.

5. Станція «Краєзнавчий музей».

Учень. Про багато що з історії рідного села нагадують нам експонати шкільного музею: товсті альбоми, пожовклі солдатські листи, десятки, сотні фотографій з молодими і літніми, щасливими і сумними обличчями. Всі ці люди жили в Услах, ходили по тих самих вулицях, що і ми. Фотографії тих років повертають нас у минуле, ятрять душу тривожними спогадами.

Ось дивиться на нас з фотографії молодий солдат. Звичайний солдат. Гімнастерка захисного кольору. Пілотка з червоною зірочкою. Начищені до блиску чоботи, медалі. Це Магасум Яппаров.

Війна почалася для нього в 1942 році. Його призвали в армію і направили вчитися в Ризьке піхотне училище. Після його закінчення він отримав звання старшини і потрапив в школу танкістів в Уфі. На початку 1943 року всю групу відправили в Челябінськ. Потім була Курська дуга.

В одному з боїв він отримав поранення у плече. Після госпіталю - знову фронт: воював в Румунії, в Угорщині. Двічі поранений, двічі повернувся, виконавши свій солдатський обов'язок з лишком, повернувся старшина Яппаров додому.

Довге, славну життя прожив Магасум Махмутович після війни. Збудував дім, виростив синів і дочок. Десять років керував колгоспом «Марс», а потім багато років був агрономом господарства, яке було передовим в районі. А скільки добра він зробив людям!

Учениця. Нехай ні роки, ні старі рани

Не заважають Вам жити, люди похилого віку.

Більше життя, вогню, ветерани -

Дорогі мої земляки!

Завдання. Прочитайте речення останнього абзацу. Поясніть графічно, що поділяють коми в цих пропозиціях. Виконайте синтаксичний розбір першого речення.

Сторінки: 1 2