Реклама












Конспект уроку фізики у 7 класі. Що вивчає фізика


Автор: Білих Олеся Валеріївна, вчитель фізики МБОУ «Верхнедеревенская ЗОШ» Курської області Льговське району, з Вишні Деревеньки

Даний урок розроблений за підручником Перышкина А.В. і використовується на першому уроці фізики у 7 класі.

Урок на тему: Що вивчає фізика

Цілі уроку:

Познайомити учнів з предметом фізика, з первинними поняттями фізики (тіло, речовина, явище), з методами вивчення явищ.

Розвивати увагу і допитливість, пам'ять і мислення

Виховати почуття відповідальності за збереження навколишнього середовища; любов до природи, вміння бачити в ній красу

Пробудити у дітей інтерес до вивчення фізики.

Хід уроку

1. Організаційний момент

Здрастуйте, хлопці! Сьогодні ви прийшли в новий для вас кабінет, який називається «кабінет фізики» . Скажіть, яку науку ви починаєте вивчати? ( фізику)

2. Постановка проблеми

Ми з вами приступаємо до вивчення основ дуже цікавою і корисною науки - фізики. Сідаючи в поїзд, таксі, трамвай, натискаючи на кнопку електричного дзвінка, переглядаючи кінофільм або спостерігаючи, як комбайн прибирає урожай, ви навряд чи замислювалися над тим, який шлях пройшло кожне з цих великих і маленьких досягнень техніки, скільки праці вкладено в кожну з них. До техніки ми звикли, вона стала нашим супутником.

Так, казки стають реальністю: гуслі-самогуды втілилися в магнітофон. Електропилки за кілька секунд валять вікові дерева краще казкових сокир-саморубов. Не килими, а літаки стали широко поширеним засобом транспорту. Наші ракети виводять на орбіти штучні супутники Землі та космічні кораблі з космонавтами на борту. Все це стало можливим не по милості чарівника, а на основі вмілого застосування досягнень науки.

Так що ж вивчає наука фізика?

3. Повідомлення теми і цілей

Важко було людині мільйони років тому,

Він зовсім не знав природи,

Сліпо вірив у чудеса,

Він всього, всього боявся.

І не знав, як пояснити

Бурю, грім, землетрясенье,

Важко було йому жити.

І вирішив він, що ж боятися,

Краще просто все дізнатися.

Самому в усі втрутитися,

Людям правду розповісти.

Створив він землі науку,

Коротко "фізикою" назвав.

Під названьем тим коротким

Він природу розпізнав.

Сьогодні на уроці нам належить зрозуміти і засвоїти основні фізичні терміни: фізичне тіло, речовина, фізичні явища, зрозуміти, що є предметом вивчення фізики і як вона вивчає природу.

4. Пояснення нового матеріалу

"Фізика" - це грецьке слово, що в перекладі означає, як ви зрозуміли, "природа". Сам термін «Фізика» виникла як назва одного з творів Аристотеля найвидатнішого мислителя давнини, що живе в IV ст до нашої ери.

Предметом цієї науки, на думку автора, було з'ясування першопричин явищ

У російській мові слово "фізика" з'явилося завдяки Михайлу Васильовичу Ломоносову. М. в. ломоносов - основоположник російської науки.

Фізика - це наука про природу, про природних явищах і законах.

Зміни відбуваються в природі називаються природними явищами.

Фізика вивчає різні явища:

механічні

електричні

магнітні

теплові

звукові

світлові

атомні

Зараз я буду називати вам приклади деяких явищ, а ви мені скажіть, до якого виду вони належать:

кулька скочується по похилому жолобу

танення льоду

вантаж коливається на пружині

кипіння води

отримання різних за розміром зображень свічки на екрані

вітер

електризація султанів та їх взаємодія

плавлення свічки при її нагріванні

(хлопці коментують і пояснюють, чому вони відносять явище до того чи іншого виду)

Всі розглянуті явища називаються ФІЗИЧНИМИ ЯВИЩАМИ

Але фізика не просто вивчає і описує різні явища, що відбуваються навколо нас, вона встановлює ЗАКОНИ, які допомагають пояснити, чому відбуваються ті чи інші явища.

Завдання фізики полягає в тому, щоб відкрити і вивчати закони, які пов'язують між собою різні фізичні явища, що відбуваються в природі.

У фізиці крім звичайних слів, використовують спеціальні слова або терміни, що позначають фізичні поняття. Деякі з таких слів поступово увійшли в нашу розмовну мову - електрика, сила, енергія.

Фізика має справу з фізичними тілами. Що б ви назвали фізичним тілом? (Учні висувають свої припущення, які я записую на правій половині дошки. Узагальнюючи висловлювання, приходимо до висновку, що фізичне тіло - це будь-який предмет, що підлягає розгляду у фізиці.

Назвіть тіла, які вас оточують. (Наводять приклади.)

Чим відрізняються один від одного три лінійки, які у мене в руках? (Зроблені з різного матеріалу: дерево, пластмаса, метал.)

Який можна зробити висновок?(Тіла можуть відрізнятися речовиною.)

Що таке речовина? ( Це те, з чого складається фізичне тіло.)

Наведіть приклади речовин, які є у вас на столах. (Діти відповідають.)

Речовина - це один з видів матерії.

Матерія - це все те, що існує у Всесвіті, незалежно від нашої свідомості.

Матерія - речовина, поле.

А зараз подумаємо разом над такими питаннями:“Як вивчають фізику? Якими методами користуються для цього?"

- Можна спостерігати за явищем, що ми і робили на уроці.

- Можна самим проводити досліди та експерименти. При цьому фізики використовують своє головне "зброя" - фізичні прилади: годинник, лінійка і т. д.

Досліди відрізняються від спостережень, тим, що їх проводять з певною метою, за заздалегідь обдуманого плану. Для складання такого плану краще всього мати попередні здогади про те, як протікає явище., тобто висунути гіпотезу. Таким чином ,джерелами фізичних знань є спостереження і досліди.

5. Закріплення матеріалу

Завдання 1.

Розділіть на три групи понять - фізичні тіла, речовини, явища наступні слова: стілець, деревина, ложка, алюміній, дощ, залізо, мідь, гума, крапля води, зірки, повітря, кисень, вітер, блискавка, землетрус, масло, компас, вода.

2. Гра "Відгадай загадку".

Зараз ви будете відгадувати загадки про фізичні тіла, речовини, явища.

1. Я в Москві, він у Ленінграді

В різних кімнатах сидимо.

Далеко, а ніби поряд

Розмовляємо з ним. (Телефон)

 

2. В нашій кімнаті одне

Є чарівне вікно.

У ньому літають диво - птиці,

Бродять вовки і лисиці,

Спекотним літом сніг йде,

А зимою сад цвіте.

У тому вікні повно чудес.

Що ж це за вікно? (Телевізор)

 

3. Диво-птиця, яскраво-червоний хвіст,

Полетіла в зграю зірок. (Ракета)

 

4. Спочатку - блиск,

За блиском - тріск,

За тріском - плескіт. (Блискавка, грім, дощ)

 

5. Ніхто його не бачив,

А чути - кожен чув.

Без тіла, а воно живе,

Без мови - кричить. (Луна)

 

6. Що з землі не піднімеш? (Тінь)

 

7. Пухнаста вата

Пливе кудись.

Чим вата нижче,

Тим дощик ближче. (Хмара)

 

8. Кольорове коромисло

Над лісом нависла. (Веселка)

 

9. Білий дим тягнув за чуб,

Розгойдав на полі дуб,

Застукав у ворота:

- Гей, відчиніть! Хто там? (Вітер)

 

10. Летить - мовчить,

Лежить - мовчить,

Коли помре, тоді зареве. (Сніг)

 

11. І у вогні не горить,

І в воді не тоне. (Лід)

 

12. Що за чудові зірочки

На пальто і на хустці?

Всі наскрізні, вирізні,

А візьмеш - вода в руці. (Сніжинки)

 

13. Дві сестри гойдалися,

Правди домагалися.

А коли домоглися,

Зупинилися. (Ваги)

 

14. Залізний ніс у землю вріс.

Риє, копає, розпушує землю. (Плуг)

 

15. Всім розкаже,

Хоч і без мови,

Коли буде ясно,

А коли - хмари. (Барометр)

6. Підведення підсумків уроку.

синквейн

Фізика - наука, яка постійно розвивається, відкриваються нові закони, що вивчаються нові явища, і все це поставлено на службу людині! Ви засвоїте те, що потрібно будь-якій сучасній людині, ким би він не працював.

7. Д/З 1-3 пар, питання

Література

1. А. В. Перышкин "Фізика 7 клас" Дрофа, 2010

2. Лукашик в. І. Збірник запитань і задач М. Просвіта 2008