Реклама












Конспект уроку інформатики в 5 класі. Клавіатура. Основні групи клавіш


Урок у 5 класі «Клавіатура. Основні групи клавіш»

Автор: Митрофанова Людмила Миколаївна, вчитель інформатики МБОУ «Середня загальноосвітня школа № 17 імені маршала інженерних військ А.И.Прошлякова» Рязані р.

Анотація: Конспект уроку «Клавіатура. Основні групи клавіш» розроблений для вчителів, які викладають Інформатику та ІКТ в 5 класі (також можна використовувати на уроках інформатики першого року навчання). Даний матеріал дозволяє докладно розглянути розташування клавіш на клавіатурі з подальшим закріпленням матеріалу на практиці.

Тема уроку: Клавіатура. Основні групи клавіш

Мета заняття: знайомство з клавіатурою, її основними клавішами та їх призначенням, з застосуванням електронних освітніх ресурсів.

Завдання:

Навчальні:

· Дати визначення основних понять, що вивчаються в даній темі.

· Розглянути основні групи клавіш клавіатури, їх призначення і розташування на клавіатурі.

· Застосувати на практиці отримані знання.

Розвиваючі:

· розвиток мислення, зосередженості й пильності.

Виховні:

· виховання посидючості, самостійності

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.

Форми роботи учнів: індивідуальна, фронтальна.

Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, екран.

Хід заняття

1. Організаційний момент. Перевірка домашнього завдання

Вчитель: Доброго дня, діти! На минулому уроці ми з вами вивчили пристрої введення та виведення інформації. І зараз ви по черзі будете називати мене які пристрої введення та виведення інформації ви знаєте і яку інформацію з їх допомогою можна вводити в пам'ять комп'ютера і виводити.

(Діти відповідають на питання).

Вчитель: Для того, щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку, я пропоную вам розгадати ребуси.

Слайд 1 (на екран проектуються слайди з зображенням ребусів, в яких зашифровано слово Клавіша).

Діти розгадують ребуси.

Вчитель: Правильно, клавіша, а клавіша - це основний елемент клавіатури.

2. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 2 (на екран проектується зображення з темою уроку)

Отже, тема сьогоднішнього уроку «Клавіатура. Основні групи клавіш». Мета нашого заняття - познайомитися з історією походження клавіатури, вивчити основні групи клавіш і їх розташування.

Як і будь-яка річ, клавіатура бере свій початок від самої звичайної друкарської машинки.

Слайд 3 (на екран проектується слайд із зображенням друкарської машинки)

Корені сучасної комп'ютерної клавіатури йдуть далеко в 19 століття. Все почалося з появи простої друкарської машинки. У 1868 році Крістофер Лат Шольц запатентував свою друкарську машинку. Основним ключовим моментом цього етапу стало зародження першої розкладки. Вона виглядала як сукупність символів, розташованих в алфавітному порядку. Як виявилося пізніше, це, м'яко кажучи, незручно, так як рідко використовувані символи перебували на найвидніших місцях і навпаки. У 1890 році придумали розкладку "QWERTY", яку ми використовуємо і досі при наборі тексту латинськими літерами. А російську розкладку клавіш, як ні парадоксально, придумали в Америці в кінці XIX століття. З тих пір вона не зазнала сильних змін.

Назва розкладки "QWERTY" походить від перших шести латинських букв на клавіатурі, починаючи від лівого верхнього кута зліва направо.

Слайд 4 (на екран проектується слайд із зображенням друкованої клавіатури, на якій виділені групи клавіш)

(Під запис в зошит)

Клавіатура складається з таких груп клавіш:

· Функціональні клавіші заздалегідь запрограмовані на виконання певних дій.

· У центрі розташовані символьні клавіші. На них нанесені цифри, букви, символи.

Клавіші управління курсором. Стрілки - клавіші пересування курсору відповідно: угору, вниз, вліво, вправо;

PgUp, PgDn - клавіші пересування на одну екранну сторінку угору/ униз відповідно;

Home, End - клавіші пересування курсору до початку і кінця рядку відповідно;

Delete - клавіша видалення символу праворуч від курсору (або над курсором);

Insert - клавіша перемикання режимів вставки/ заміни: уведення з розсуванням символів (вставка) і введення із заміщенням символів (заміна).

Клавіші HOME, END, PgUp, PgDn називають клавішами керування курсором. Але в комбінації з клавішами CTRL, ALT, SHIFT вони мають інші значення.

· Спеціальні клавіші не зібрані в одну групу, а розміщені так, щоб їх було зручно натискати.

Enter - клавіша уведення команди;

Shift - клавіша верхнього регістру;

Caps Lock - клавіша фіксації верхнього регістру;

Ctrl, Alt - керуючі клавіші, що використовуються для зміни призначення інших клавіш;

Tab - клавіша табуляції, призначена для пересування курсору на декілька позицій праворуч (курсор - миготливий знак (¦), який вказує місце введення наступного символу);

Backspace - клавіша видалення символу ліворуч від курсору.

Esс - клавіша скасування команди;

Pause (Break) - клавіша тимчасової зупинки програми.

· Додаткова клавіатура може працювати в двох режимах, перемикаються клавішею Num Lock:

При включеному індикатор Num Lock це зручна клавішна панель з цифрами і знаками арифметичних операцій, розташованими, як на калькуляторі;

Якщо індикатор Num Lock вимкнено, то працює режим управління курсором.

Вчитель: Тепер, коли ми з'ясували, з яких груп клавіш складається клавіатура і для чого вона потрібна, давайте дамо їй правильне визначення:

Клавіатура - це електронний пристрій введення алфавітно-цифрової інформації та команд керування. Звертатися з клавіатурою слід дбайливо і акуратно. Не можна допускати забруднення клавіатури пилом, дрібним сміттям, металевими скріпками і т.д. Немає потреби сильно стукати по клавішах. Рухи ваших пальців повинні бути легкими, короткими й уривчастими.

(вимкнути проектор, презентація закінчилася)

3. Фізкультхвилинка.

4. Закріплення вивченого матеріалу. Комп'ютерний практикум.

(Додаток 1)

5. Підсумок уроку. Виставлення оцінок.

Тепер ми вміємо:

· використовувати комбінації клавіш;

· перемикати алфавіти (російська, латинська);

· вводити прописну букву в режимі вводу рядкових букв;

· перемикати режими введення букв;

· вводити спеціальні символи.

6. Домашнє завдання.

Вивчити групи клавіш.

Використовувана література:

- Інформатика та ІКТ: підручник для 5 класу/Л.Л.Босова. - М.: БІНОМ. Лабораторія знань, 2012.

- Поурочні розробки з інформатики: 5 клас/Н.А.Югова, Р.Р.Камалов. - М.: ВАКО, 2010.

Додаток 1

Комп'ютерний практикум

1. Займіть правильне положення перед комп'ютером.

2. Розгляньте клавіатуру комп'ютера.

3. Запустіть програму Блокнот.

4. Знайдіть курсор, що відзначає місце введення символу з клавіатури. Наберіть своє ім'я і прізвище.

Щоб ім'я і прізвище починалися з великої літери, використовуйте клавішну комбінацію Shift • {буква}.

Клавіша Backpace допоможе видалити помилково введений символ, що стоїть ліворуч від курсору: клавіша Delete; - символ, що стоїть праворуч від курсору.

5. За допомогою клавіші Enter перейдіть на новий рядок. Зафіксуйте режим вводу прописних букв клавішею Caps Lock і наберіть слово ІНФОРМАТИКА.

Відмініть режим введення великих літер, натиснувши клавішу Caps Lock повторно, і наберіть ще раз слово «інформатика».

6. Експериментально встановіть, яка комбінація клавіш Аlt cktdf + Shift або Ctrl + Shift використовується на вашому комп'ютері для перемикання клавіатури з режиму уведення російських букв на режим вводу латинських букв і назад. Для цього:

• одночасно натисніть Alt зліва та Shift ;

• по черзі натисніть клавіші з літерами Ф, И, В, А;

• якщо на екрані з'явилися символи «аsdf», то ви переключили клавіатуру на введення латинських символів;

• якщо на екрані з'явилися символи «фыва», то натисніть комбінацію клавіш Clrt + Shift і повторіть перевірку;

• поверніть режим уведення російських букв повторним натисканням тієї ж комбінації клавіш.

7. Переключіть клавіатуру з режиму уведення російських букв на режим вводу латинських букв і наберіть назви клавіш, за допомогою яких ви це зробили.

8. З допомогою символів, зображених у верхній частині цифрових клавіш, виконайте наступний малюнок:

=:~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~:=

=:~%%%%%%%%%%%%~:=

=:~%#######@@######%~:=

=:~%######@@@#####%~:=

=:~%#######@@######%~:=

=:~%%%%%%%%%%%%~:=

=:~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~:=