Автор: Сабанцева Ганна Олександрівна вчитель історії і суспільствознавства Регіонального центру дистанційного навчання дітей з обмеженими можливостями здоров'я Державного автономного навчального закладу Республіки Марій Ел «Ліцей Бауманський».
Урок проводиться дистанційно в програмі Skype. Дитина з ОВЗ (обмеженими можливостями здоров'я) навчається на дому. Урок за програмою А.І. Кравченко з використанням підручника А.І. Кравченко, Е.А. Певцовой «Суспільствознавство» 6 клас. Особливість подачі матеріалу для дітей з ОВЗ полягає в тому, що інформації не повинно бути занадто багато, тому пояснення будується з акцентом на основні моменти. Більшість учнів мають вкрай низьку швидкість письма, у зв'язку, з чим записуються тільки самі основні поняття.
Тип уроку: пояснення нового матеріалу.
Мета уроку: засвоєння основних понять: економіка, бізнес.
Завдання:
- дати уявлення учня про економічній сфері суспільства.
- роз'яснити значення економічної сфери суспільства в житті кожної людини.
- познайомити учня з новими для нього поняттями.
- продовжити вироблення навичок роботи з підручником і комп'ютером.
Етапи уроку:
1. Організаційний.
2. Перевірка пройденого матеріалу.
3. Пояснення нового матеріалу.
4. Закріплення вивченого.
5. Заключний етап.
1. Організаційний етап. Учитель пише повідомлення учня в програмі Skype (перевірка готовності учня до уроку). Потім учитель дзвонить учневі, після взаємного привітання починається урок. Повідомляється тема уроку.
2. Перевірка пройденого матеріалу. Опитування на тему «Що таке суспільство» в ході опитування вчитель приділяє особливу увагу сферам суспільства і особливо економічній сфері. Після усного опитування, який ведеться у формі бесіди, учневі пропонується виконати завдання в підручнику с.13, в якому він повинен визначити, до якої із сфер суспільства відносяться, наприклад, похід в кінотеатр, складання нових автомобілів на заводі, випічка хліба в пекарні та ін.
3. Пояснення нового матеріалу. На початковому етапі учню пропонується робота з підручником, де подано ілюстрації та коментарі, дозволяють простежити розвиток економічної сфери суспільства від натурального господарства до сучасного етапу. Потім учитель надає учневі доступ до екрану свого комп'ютера. На екран виводиться презентація, виконана в програмі Open Office або PowerPoint. В презентації висвітлено основні моменти: мета уроку, основні поняття: економіка, бізнес, підприємництво. Учитель, керуючи презентацією, фіксує увагу учня на основних моментах. В ході міні-лекції пояснюється значення слова економіка, роз'яснюється зміст понять «натуральне» та «товарне господарство. Учень записує визначення в зошит.
Потім вчитель розмовляє з учнем з питання, що таке бізнес? Мета бесіди: виявити рівень знань і уявлень учня з даного питання. За допомогою навідних запитань вчителя, учень приходить до висновку, що бізнес - це будь-яка не заборонена законом діяльність, спрямована на отримання прибутку.
4. Закріплення вивченого. На даному етапі вчитель знову пропонує учневі попрацювати з підручником. Учень читає вголос статтю американського вченого, який провів експеримент в американській школі. Частина учнів вивчали економіку в теорії, за підручником, частина на практиці (виготовлення, реклама, продаж папок в паперовому палітурці). Учень, вивчивши статтю, робить висновок, що хлопці, які брали участь в практиці, досягли більш високих результатів. Отже, вивчати економіку краще не тільки в теорії, але і по можливості на практиці. Подальше закріплення матеріалу йде з питань підручника.
5. Заключний етап. Після роботи з підручником, учитель переходить до завдання на наступний урок. Учень удома має прочитати параграф підручника та виконати творче завдання. Подумати, як сучасний підліток може заробити гроші, використовуючи свої вміння та навички. Вчитель відправляє учня файл з презентацією і пише питання домашнього завдання в Skype. Повідомляється і коментується оцінка за урок. На цьому урок закінчено.