Реклама












Конспект уроку З в 4 класі по темі «Всі народи переживають про загиблих борців і оспівують їх»


Конспект уроку образотворчого мистецтва з теми: «Всі народи переживають про загиблих борців і оспівують їх». 4 клас

Автор: Итким Тетяна Вікторівна, вчитель образотворчого мистецтва, Муніципальне загальноосвітній заклад початкова школа №16 р. Єйська муніципального освіти Єйський район

Напрям: початкова школа.

Предмет: образотворче мистецтво.

Тема уроку знаходиться в ряду восьми тем розділу «Мистецтво єднає народи» і займає провідне місце, оскільки сприяє формуванню патріотизму, інтересу і поваги до культури та історії, подвигу російського народу у Великій Вітчизняній війні.

Авторські коментарі: даний урок розроблено в рамках особистісно-орієнтованого навчання.

На уроці проводиться велика робота по збагаченню словника учнів, розширення кругозору, використовується велика кількість наочного матеріалу. Застосовуються здоров'езберігаючи технології: фізкультхвилинка, вправа на релаксацію, для очей.

Тривалість: 40 хв.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу із застосуванням ІКТ.

Методи навчання: словесний, наочний, проблемно-пошуковий, демонстраційний, стимулюючий.

Засоби навчання: мультимедійна установка, екран, комп'ютер, фрагменти музичних творів про війну.

Мета уроку: познайомити з монументальною скульптурою.

Завдання уроку:

освітні: познайомити учнів із творами художників і композиторів військової тематики, розширити уявлення про роботу скульптора, познайомити з монументальною скульптурою, удосконалювати графічні навички;

розвиваючі: розвивати кругозір, пам'ять, творчу уяву;

виховні: виховувати інтерес до історії, любов до Батьківщини, почуття патріотизму, співчуття, співпереживання.

Обладнання для учня: аркуш А-4, воскові крейди, кольорові олівці, фломастери.

Обладнання для вчителя: комп'ютер, зоровий ряд : репродукції И.Тоидзе «Батьківщина-мати кличе», Р. Коржев «Прощання», П.А.Кривоногов «Захисники Брестської фортеці» (фрагмент), Б. Йогансон. «Салют перемоги», П.А.Кривоногов «Перемога», фотографії пам'ятника-ансамблю героям Сталінградської битви " на Мамаєвому кургані; пам'ятника братам Газдановым в Осетії, пам'яток р. в Новоросійську, Єйську; музичний ряд - пісні «Священна війна», «День Перемоги», «Журавлі», «Вклонімося великим тим рокам».

Хід уроку:

1. Орг. момент.

2. Основна частина.

- Як ви розумієте слова: «Доблесть не вмирає з героєм, а переживає його»? Еврипід (письменник, жив 2500 років тому)

- Тема нашого уроку: «Всі народи переживають про загиблих борців і оспівують їх». Наш урок проходить напередодні свята Дня Перемоги. Це одночасно сумний і світлий свято. Нелегкі випробування випали на долю нашого народу. Рік 1941.

Червень! Хилився до вечора захід.

І білої ночі розливалося море,

І лунав дзвінкий сміх хлопців,

Не знають, не відають горя...

Ворог шалений на нас пішов війною,

Жорстокий ворог на наше щастя підняв руку...

Сергій Міхалков.

Не було жодної людини, який би не хотів допомогти країні вистояти у цій страшній війні. Тема війни не залишила байдужими музикантів, композиторів і художників. Першою піснею, складеної в дні війни, стала пісня Александрова на слова Лебедєва-Кумача «Священна війна». У кожному місті з'явилися плакати, які закликають людей стати на захист своєї Батьківщини. До уваги дітей пропонується репродукція плакату І.М. Тоїдзе «Родина-мать зовет». Тисячі добровольців пішли на фронт. (Показ Р. Коржев «Прощання»)

Ворог сподівався знищити нашу армію за кілька тижнів, знищити російський народ, а вижили обернути в рабство. Але мужність і героїзм нашого народу зруйнувало підступні плани фашистів. Першими прийняли на себе удар захисники Брестської фортеці. (Показ репродукції В.О. Ахремчика «Захисники Брестської фортеці».)

4 довгих роки йшла війна. Але наш народ зумів витримати всі випробування. 9 травня був підписаний пакт про беззастережну капітуляцію фашистської Німеччини. Художник П.А.Кривоногов так зобразив останні хвилини війни. (Показ репродукції «Перемога», Б. Йогансон «Салют перемоги») До 30-річчя Перемоги була написана пісня «День Перемоги», яка стала улюбленою піснею всіх поколінь. (Звучить фрагмент пісні).

Сьогодні на уроці ми познайомимося з монументальною скульптурою, в якій автори оспівують героїв, борців і захисників народу.

Скульптура - один з видів образотворчого мистецтва, в якому художник створює об'ємні зображення. Скульптура - це теж розповідь про людину, про те, який він, що любить, про що думає.

Монументальна скульптура - монументи, пам'ятники, скульптурні комплекси. Твори монументальної скульптури розраховані в основному на сприйняття з великих відстаней, на довготривале існування в природному середовищі: зазвичай вони виконуються в самих міцних матеріалах - в граніті, бронзі тощо; обсяг моделюється великими масами, з урахуванням дальніх точок огляду, велике значення приділяється загальним силуетом монумента і вибору місця установки.

Показ пам'ятника братам Газдановым в Осетії. Цей монумент стоїть в Осетії, біля дороги, що веде в глиб Кавказьких гір, на крутому земляному укосі. Зі скелі ніби злітають у небо сім білих журавлів. Створена в камені літня жінка стоїть біля підніжжя скелі і дивиться в бік, куди зникають птахи і де заходить сонце. Багряні відсвіти лягають на крила журавлів. Фігура жінки-матері огортається вогненним загравою, нагадуючи про грізну часу - Великої Вітчизняної війні 1941-1945 років.

Цей пам'ятник стоїть на околиці селища Дзуарикау. Тут у подружжя Газдановых росли сім синів. Як батько і мати, ставні і красиві, небагатослівні, цінували дружбу і любили свою землю.

... Почалася війна. Всі брати Газдановы один за одним пішли на фронт. І не повернулись... Махарбек загинув, захищаючи Москву, Магомет і Ходжисмел рали під Севастополем, Сазырико був убитий під Києвом, Дзарахлат в Новоросійську, Хасанбек - за звільнення від гітлерівців Білорусії. Тільки Шаміль дійшов до Берліна, але був важко поранений і помер, не доживши чотирьох днів до Перемоги.

Мені здається часом, що солдати,

З кривавих не прийшли полів,

Не в землю нашу полягли колись,

А перетворилися на білих журавлів.

Ці вірші Расула Гамзатова надихнули осетинського скульптора С.Санакоева. Монумент в Дзуарикау він присвятив братам Газдановым, їх матері Тасо, всім своїм загиблим землякам.

Пам'ятник-ансамбль героям Сталінградської битви " на Мамаєвому кургані - одне з грандіозних меморіальних споруд сучасності, які увічнюють безсмертний подвиг радянського народу в роки Великої Вітчизняної війни проти фашистських загарбників.

Ключовим елементом ансамблю є пятидесятидвухметровая фігура Матері-Батьківщини, встановлена на пагорбі і вінчає ступеневу композицію. Площі зі скульптурними групами розміщуються на різних рівнях, поступово наближаючись до вершини кургану. Біля входу, перед сходами, розташована скульптурна група, що зображує людей, що йдуть з похиленими прапорами віддати шану тим, хто у важкі для Батьківщини дні з честю витримав випробування.

Потім - підйом по сходах, облямованої газоном, в алею пірамідальних тополь. За алеєю починається площа «Стояти на смерть!», утворена навколо центральної фігури воїна з гранатою і автоматом в руках. З цього рівня відкривається велична перспектива на грандіозну сходи, і стіни-руїни, які, створюючи бічні лаштунки монумента, підкреслюють глибинність і спрямованість простору.

На наступному рівні знаходиться площа Героїв. Вона сформована шістьма скульптурними групами і чорною кам'яної стрічкою, розташованими по обидва боки великого штучного водоймища.

Площа Скорботи, Зал Військової слави - остання площа перед грандіозною фігурою Матері-Батьківщини. Ця скульптура не тільки символізує грандіозність Сталінградської битви, що стала поворотним моментом в ході другої світової війни, коли загибель гітлерівської військової машини стала очевидною для всього світу. Вона служить нагадуванням людям про їх патріотичному борг:

Ми діти вільної і мирної країни.

Народ наш великий не хоче війни.

І матері наші, і наші батьки

За світ, за свободу, за щастя борці.

С. Міхалков

У кожному місті люди свято бережуть пам'ять про своїх героїв. (Показ пам'яток р. в Новоросійську, Єйську)

3. Практична робота.

Сьогодні ви намалюєте ескіз пам'ятника. Це може бути вже відомий пам'ятник, а може, ви створите новий проект. Працювати можна будь-якими матеріалами з вибором.

4. Аналіз робіт. Підведення підсумків.