Автор: Гнутова Ольга Сергіївна, викладач російської мови і літератури Костянтинівський сільськогосподарський технікум р. Константиновск
Робота присвячена вивченню й розкриттю розуміння символічність образів у поезії Ф.І. Тютчева.
Використовується для студентів 1-го курсу.
1.1. Попередня підготовка до уроку
Учнями до уроку дається завдання самостійно прочитати вірші Ф.І. Тютчева.
1.2. План проведення уроку
Цілі:
1) Познайомити учнів з творчістю поета, закріпити знання деяких літературознавчих термінів;
2) Виробити вміння, сприйняття поетичного слова через вираження почуттів;
3) Прищепити почуття художнього смаку, повагу і любов до рідної природи;
4) Розвивати навички самостійного аналізу тексту, вміння висловлювати і аргументувати свою думку;
5) Виховувати любов до Батьківщини, повагу до її історії; любов до рідної мови та літератури.
Обладнання: портрет Ф.І. Тютчева; тексти віршів; підручник; репродукції відомих художників, що зображують природу, магнітофон, романс на вірші Тютчева "Весняні води", презентація.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
1.3. Хід уроку
Звучить романс «Я зустрів Вас» у виконанні А.Федосеева.
I. Вступна бесіда за питаннями.
Що ви знаєте про Ф.І. Тютчева?
Які вірші читали, вчили?
Про що цей поет пише?
Ваше перше враження від віршів? («Весняна гроза», «Весняні води», «Зима недарма злиться...», «Чародейкою зимою зачарований ліс стоїть...», «Є в осені первісної...», «Розумом Росію не зрозуміти...»). А ось новий для вас Тютчев: «Сльози людські, о сльози людські», «Не міркуй, не клопочи!», «Ці бідні сільця...», «Російські жінки».
Які вірші Тютчева привернули вашу увагу, коли взяли в руки збірку? Чому? (Читання хлопців).
Поезія Ф. І - Тютчева відноситься до неминущим цінностям літератури минулого, які і в наші дні збагачують Духовну культуру кожної Людини/Творчість Тютчева привертало увагу багатьох видатних письменників, мислителів, вчених, але досі воно залишилося недостатньо вивченим і зрозумілим. У 1903 році, коли виповнилося сто років з дня народження поета, один з його гарячих залицяльників, І.С. Аксаков писав: "Важко прийняти історичну точку зору на Тютчева, важко віднести його творчість до однієї певної незакінченої епоху в розвитку російської літератури. Для нього не настала історія. Зростаючий для нас сенс його поезії вселяє Нам як би особливу, внеисторическую точку зору на нього". Про творчість Тютчева висловлено чимало протилежних думок: ним захоплювалися, його не сприймали. Кожен повинен виробити свою точку зору на його творчість в контексті епохи. Але не можна його поезію уявити без лірики природи.
Доля Тютчева - поета незвичайна: це доля останнього російського поета - романтика, творив в епоху торжества реалізму і все таки зберіг вірність заповітам романтичного мистецтва.
Романтизм Тютчева позначається, насамперед, у розумінні і зображенні природи. І в свідомість читачів поет увійшов насамперед як співак природи, ні для кого з російських поетів, крім хіба його молодшого сучасника Фета, природа не була таким постійним джерелом вражень і роздумів, як для Тютчева. Некрасов зазначив його незвичайну здатність вловлювати "саме ті риси, за якими в уяві читача може виникнути і дорисоваться сама собою дана картина". Л.М. Толстой зізнавався, що кожної весни в його пам'яті виникають строфи тютчевської "Весни":
Як не гнітить рука судьбины,
Як томить людей обман,
Як ні браздят зморшки чоло,
І серце як не повно ран;
Яким би суворим испытаньям
Ви не були підпорядковані, -
Що встоїть перед диханням
І в першій встречею весни!
Та хіба в поспішали! говірці весняних струмочків не чується нам пісня тютчевских весняних вод, славлять прихід "молодої весни", і хіба першим розкатам весняного грому не вторять в нашій свідомості знайомі рядки:
Люблю грозу на початку травня,
Коли весняний перший грім,
Як би резвяся й граючи,
Гуркоче в небі блакитному.
А влітку, коли ми бачимо згущуються хмари і переводимо погляд на тихі поля, нам знову-таки згадуються тютчевские рядки:
Зеленіють ниви
Зеленіють під грозою.
Переважання пейзажів - одна з прикмет його лірики. Правильніше називати її пейзажно-філософської картини природи втілюють глибокі, напружені трагічні роздуми поета про життя і смерть, про людину, людство і світобудову: яке місце займає Людина у світі і в чому його Доля. Тютчев як би повертався до вихідних темами пізнання людьми світу, до тих питань, які хвилювали людину ще на зорі його існування і які отримали відображення в легендах, обрядах і казках. Старовинні образи Матері-землі, Океану, Сонця, Дня і Ночі, Смерті, Сну і Любові, Людини, Долі увійшли в його поезію.
Природа у Тютчева мінлива, динамічна. Не знає спокою, вона вся в боротьбу протиборчих сил, безперервної зміни дня і ночі, круговороті, пір року, вона багатолика, насичена звуками, кольорами, запахами. "На нескінченному, на вільному просторі блиск і рух, гуркіт і грім..." - захоплюється поет картиною нічного моря. ("Як добре ти, про море нічне" (1865). То ж бенкет звуків і барв у хрестоматійних рядках "Весняні грози". Лірика Тютчева пройнята захопленням перед величчю і красою, нескінченністю і різноманіттям природи. Характерні початку його віршів: "як добре ти, про море нічне...", "Є в осені первісної...",
"Як веселий гуркіт літніх бур...", "Люблю грозу на початку травня...". Вражає діапазон художнического бачення поета - від тонкого волосу павутини, що "блищить на дозвільній борозні", до океану всесвіту, охоплюючого "земну кулю". Несподівані тютчевские епітети і метафори, що передають зіткнення і гру природних сил. Сонячний полудень поет називає "мглистым", пишність деревного убору - "старою", сяйво нічного моря - "тьмяним", "Повітряна арка" веселки півнеба обхопила і висоті изнемогла".
Поета особливо привертають перехідні проміжні моменти життя природи, він зображує осінній день, нагадує про недавнє літо ("Є в осені первісної...") або ж осінній вечір - передвістя зими ("Осінній вечір"). Він оспівує не грозу в розпал літа, а весняний перший грім "на початку травня". Він малює перше пробудження природи, перелом зими до весни ("Ще землі сумний вигляд, А повітря вже весною дише...").
Природа у віршах Тютчева очеловечена, одухотворена. Вона внутрішньо близька і зрозуміла людині, споріднена йому. "У ній є душа, в ній є свобода, У ній є любов, в ній є мова..." - переконаний поет. (Вірш "Не те, що мніть ви, природа...",
Природа і Людина утворюють у ліриці поета єдність, тому багатьом його віршам притаманна двучастная композиція, побудована на паралелізм між життям природи і життям людини. ("Осінній вечір", "Ще землі сумний вид...", "Коли в колі убивчих турбот...", "Про що ти воешь, вітер нічний"). Звичайне для романтиків протиставлення природи і цивілізації доведене до меж. Поетові притаманне не тільки сучасне суспільство (Душа моя Елізіум тіней ...",
Отже, людина у поезії Тютчева двоєдиний: він слабкий і величний одночасно. Крихкий, як очерет, приречений на смерть, немічний перед лицем долі, він великий своєю тягою до безмежного. Ось чому нестерпно для нього спокійне існування в одноманітності, для нього великий чоловік, який виявився учасником або свідком історичних звершень ("Щасливий, хто відвідав цей світ / У його хвилини фатальні..." ("Цицерон").
Тютчев неповторно відобразив у своїх віршах всі чотири пори року:
У вірші "Весняні води" - струмки - перші вісники весни сповіщають про прихід свята природи. Ми бачимо і чуємо звуки природи від квітневого бурхливого танення снігів (1,2 строфа) до теплих, тихих травневих днів (3 строфа).
Ще в полях біліє сніг,
А води вже навесні шумлять-
Біжать і будять сонний брег,
Біжать і блищать і говорять...
Вони свідчать у всі кінці:
«Весна іде, весна іде!
Ми молодої весни гінці,
Вона нас вислала вперед!»
Шум природи передає саме звучання віршів. Аллитерации «біжать...будять...брег...тікають...блищать»; «свідчать, свідчать, гінці»; «весна, весна, весни, вислала вперед!» - це ніби святкові труби природи, які сурмлять її глашатаї. Остання строфа малює весняне заспокоєння, квітуче блаженство травня. Образ хороводу, викликає селянську асоціацію, наближає тютчевскую весну до народу:
Весна іде, весна іде!
І тихих, теплих травневих днів
Рум'яний, світлий хоровод
Юрбиться весело за нею.
Учні по черзі виразно читають вірші Тютчева про природу, що характеризують різні пори року. Після прочитання всім класом намагаємося розкрити значення поетичних образів поета. Нехай висловляться все про те, як сприймаються рядки Тютчева, які почуття та асоціації вони народжують.
Весна. «Весняна гроза» передає піднесену по-тютчевски красу світу. Ми бачимо «небо блакитне», «перли дощові», «сонця золоті нитки», ліс, омитий дощем; чуємо «перший грім гуркоче», «гримлять гуркіт», «пташиний гам», «гам лісовий», «шум нагорний», «все вторить весело громам», «громокипящий кубок» проливається на землю. Так весняне дію, розвернувшись на небесах, стосується землі. Важливо, щоб хлопці відчули, що, незважаючи на зимову пору, при читанні вірша виникає відчуття весни і свіжості.
Літо. Тютчевське літо також дуже часто грозове: "У задушливому повітрі мовчання", "Як веселий гуркіт літніх бур", "Неохоче і несміливо"... Вірш "Неохоче і несміливо" створює уособлений образ природи. Місце дії - земля і небо, вони ж - головні персонажі, гроза - це їх складні і суперечливі взаємини. Природа сповнена руху (вітер рвучко, пломінь блискавок летючий, пил вихором летить, земля в сум'ятті), сповнена звуків (грім гримить, громові гуркоти), фарб (зеленіючі лани, синя блискавка, пломінь білий, земля у сяйві). І знову поет дає відчути наближення свята. Хоча "неохоче і несміливо" дивиться сонце, "спідлоба" поглядає на поля і грім "все сердитей", а земля "принахмурилась", але все ж природу прикрашає цей гнів - "зеленіючі лани зеленішою під грозою", і гроза несе блаженство сяйва: "І в сяйві зникла вся ворушка земля".
Осінь. Картини осені малюються у вірші "Є в осені початкової коротка, але чудова пора..." і знову бачимо дію на землі і улюблене вертикальне рух з неба.
Зима. Зимову природу Тютчев зобразив у вірші "Чародейкою зимою зачарований ліс стоїть". Зимовий "диво" вчиняється в стані чарівного сну природи, музика вірша імітує магічну дію Чарівниці, яка малює чарівні кола, кільця, зачаровуючи, гіпнотизуючи, занурюючи в сон, що особливо підкреслюють повтори: "зачарований... зачарований... зачарований... весь обплутаний... весь окован... неподвижною... немою". Вірші зачаровують своєю музикою, "чаклують":
Чародейкою Зимою Зачарований ліс стоїть -
І під сніговою бахромою,
Неподвижною, немою,
Чудний життям він блищить.
І стоїть він, зачарований,-
Не мрець і не живий -
Сном чарівним зачарований,
Весь обплутаний, весь окован Легкої ланцюгом пухової...
Сонце зимове чи мещет На нього свій промінь косою -
У ньому ніщо не затріпоче,
Він весь спалахне і заблищить Сліпучою красою.
Отже в чому ж особливість зображення природи Тютчева, ніж його погляд відрізняється від нашого? - Тютчев зображує природу не з боку, не як спостерігач і фотограф. Він намагається зрозуміти душу природи, почути її голос. Природа у Тютчева - це живе, розумне істота.
IV. Слово вчителя.
Далі вчитель знайомить учнів з міркуваннями російського філософа Володимира Соловйова про образ природи у Тютчева (Додаток до уроку).
Отже, ми бачимо, Тютчева недарма називають співаком російської природи. І треба Думати, що Він полюбив її не в блискучих віталень Мюнхена і Парижа, не в туманних сутінках Петербурга, не в патріархальній Москві. Краса російської природи з юних років увійшла в серце поета з полів і лісів, що оточували його, милий Овстуг, з тихих лугів і неозорих блакитних небес рідний Брянщини.
Вивчити вірш Ф.І. Тютчева напам'ять (на вибір)