Реклама












Конспект уроку літератури для студентів 1 курсу технікуму. Символіка і вічні образи поеми А. Блоку «Дванадцять»


Автор: Гнутова Ольга Сергіївна, викладач російської мови і літератури Костянтинівський сільськогосподарський технікум р. Константиновск

Символіка і вічні образи поеми А. Блоку «Дванадцять»

В розробці є план проведення заняття, сформовані цілі і завдання, методичні обґрунтування для кожного елементу заняття. Розкриті питання: основні риси літературного напрямку символізм, реалістичні і символистические тенденції в поемі, символіка та реальні образи поеми.

Використовується для студентів 1-го курсу.

1. Основна частина

1.1. Попередня підготовка до уроку

Учням до відкритого уроку дається завдання самостійно прочитати поему О.блока «Дванадцять», а також пригадати основні риси літературного напрямку символізм.

1.2. План проведення уроку

Цілі:

1) продовжити знайомство учнів з творчістю А. Блоку на прикладі поеми «Дванадцять»;

2) розвивати навички самостійного аналізу тексту, вміння висловлювати і аргументувати свою думку;

3) виховувати любов до Батьківщини, повагу до її історії; любов до рідної мови та літератури.

Обладнання: портрет О.блока; текст досліджуваного твору; підручник.

Тип уроку: формування знань.

Вид уроку: урок - бесіда.

1.3. Хід уроку

I. Повторення вивченого

Вчитель: Ми вже знаємо, що Блок є одним з яскравих представників напрямку символізм. Давайте згадаємо, в чому полягають особливості цього літературного напряму.

Учень: Символізм як напрям у літературі склався на рубежі XIX-XX століть. Цей напрям характеризується тим, що письменники використовували велику кількість символів, причому ці знаки в першу чергу передавали не властивості явища або предмета, а сприйняття їх людиною. Символісти вважали, що людина може сприймати красу і істину, в першу чергу, завдяки інтуїції, а не розуму.

II. Робота над новим матеріалом

Вчитель: Потрібно зауважити, що в поемі Блоку «Дванадцять» яскраво виражені не тільки символістські, але і реалістичні тенденції. Як ви думаєте, у чому вони проявляються?

Учень: В першу чергу, це відноситься до теми твору. Блок пише про революції, тобто про реальну подію. Реалістично зображена і обстановка, що панує в країні, що досягається завдяки акценту на характерних деталях:

Від будівлі до будівлі

Протягнуть канат.

На канаті - плакат:

«Вся влада Установчим зборам!»

Старенька прибирається - плаче,

Ніяк не зрозуміє, що значить,

На що такий плакат,

Такий величезний клапоть?

Скільки б вийшло онуч для хлопців,

А будь - роздягнений, разут...

Реалізм у поемі блоку проявляється і в коротких хльостких характеристики представників різних станів: «буржуй на перехресті в комір сховав ніс», журиться «письменник - витія», кажучи: «Загинула Росія». Блок уїдливо запитує у священнослужителя:

Що нині невеселий,

Товариш поп?

Пам'ятаєш, як бувало

Черевом йшов вперед,

І хрестом сяяло

Черево на народ?..

Не менш живими і реалістичними постають і образи дванадцяти червоноармійців. Хоча Блок спочатку сприйняв революцію як позитивна подія, здатне очистити Росію від зла, поет не ідеалізує «апостолів» нової віри:

Йдуть дванадцять чоловік.

Гвинтівок чорні ремені,

Кругом - вогні, вогні, вогні...

У зубах - цигарка, прим'ятий картуз

На спину б треба бубновий туз!

Свобода, свобода,

Ех, ех, без хреста!

Вчитель: Зверніть увагу на те, як Блок і далі малює образи дванадцяти «антиапостолов». Що рухає ними?

Учень: Герої поеми Блоку далекі від романтичного образу професійного революціонера, послідовно проводить у життя свої ідеали. Дванадцятьма молодими солдатами рухають прості і абсолютно несвідомі прагнення:

Замикайте етажи,

Нині будуть грабежі!

Отмыкайте льоху -

Гуляє нині голота!

Однак якісь зачатки ідеології вже намічаються - мабуть, червоноармійці нахапалися окремих фраз від агітаторів. У той же час солдати за старою звичкою то і справа згадують бога:

Ми на горе всім буржуям

Світовий пожар раздуем,

Світова пожежа в крові-

Господи, благослови!

Вчитель: Блок назвав свою тож «Дванадцять». Це число з найдавніших часів мав величезне символічне значення. У поемі можна знайти і безліч інших символистических образів. Що ви можете сказати з цього приводу?

Учень: Дійсно, число дванадцять викликає багато асоціацій. Дванадцять місяців, дванадцять знаків зодіаку, дванадцять років східного календаря, дванадцять апостолів Христа. Саме цю асоціацію і використовував у своїй поемі Блок. «Апостол» означає «посланець», і дванадцять червоноармійців - це свого роду посланець. Не випадковий і образ Христа в кінці поеми. Можна подумати, що він веде нових «апостолів»; проте чи так це?

- Хто там махає червоним прапором?

- Придивися-ка, ека тьма!

- Хто там ходить швидким кроком,

Хоронясь за всі вдома?

- Все одно, тебе здобуду,

Краще сдайся мені живцем!

- Ей, товариш, буде зле,

Виходь, стріляти почнемо!

Можливо, образ Христа Блок ввів в поему, щоб показати, що шлях відродження є, хоча і він часто осінений «кривавим прапором», що існують вічні цінності, які не залежать від епох і режимів:

І за хурделицею невидимий,

І від кулі неушкоджений,

Ніжною ходою надвьюжной,

Сніжної розсипом перловою,

У білому віночку з троянд-

Попереду - Ісус Христос

Вчитель: А які ще символи ви помітили в поемі Блоку? Що вони означають, як ви думаєте?

Учень: Велике значення в поемі мають символічні образи пса і хуртовини. Пес означає старий світ, на що вказує сам Блок:

- Відчепись ти, шолудивий,

Я багнетом пощекочу!

Старий світ, як пес паршивий,

Провалися - поколочу!

Вчитель: Можна згадати й інше значення цього символу. Наприклад, у Гете у «Фаусті» Мефістофель приймає вигляд пса. Зверніть увагу, що Христос іде попереду, а пес неотвязно слід за червоноармійцями. Можна припустити, що пес символізує не тільки старі світ, але і антагоніста Христа - диявола. А що ви можете сказати про те значення, яке мають у поемі завірюха і вітер?

Учень: Завірюха і вітер символізують розгул стихії, але не тільки природного, а й стихії людських пристрастей. Блок пророче вказує на некерованість натовпу, на руйнівність і роз'єднання, які стають наслідком революції:

Розігралася щось завірюха,

Ой, хуртовина, ой, завірюха!

Не бачити зовсім один одного

За чотири за кроку!

Стихійний розмах «хуртовини»- революції - проявляється в розбійницької видали, гідною героя народних переказів Стеньки Разіна:

Як пішли наші хлопці

У червоній гвардії служити-

У червоній гвардії служити-

Буйну голову скласти!

Вітер революції без розбору змітає все - і погане і хороше; адже стихія не робить відмінностей. Ось як Блок малює революційну Росію:

Чорний вечір.

Білий сніг.

Вітер, вітер!

На ногах не стоїть людина.

Вітер, вітер-

На всьому божому світлі!

Учитель: Як ви думаєте, для чого Блок ввів в поему, присвячену революції, історію червоноармійця Петьки і його коханки Катьки?

Учень: У них втілилися вічні образи ревнивого коханця і невірної жінки. Проте в поемі зустрічається і інший підтекст - зіставлення Катьки і Росії:

Товариш, гвинтівку тримай, не трусь!

Пальнем-ка кулею у святу Русь-

У кондову

У избяную,

У толстозадую!

Ах ти, Катя, моя Катя,

Толстоморденькая...

 

А Катька де?- Мертва, мертва!

Прострелена голова!

Для «голоти», несподівано отримала «австрійську гвинтівку», все одно, у кого стріляти - у Катьку або в «Святу Русь». І вже звучить провісником майбутніх «чисток» і процесів над «шкідниками» слова: «Невгамовний не дрімає ворог!»

III. Підведення підсумків

На уроці ми згадали основні риси літературного напрямку символізм. Виявили реалістичні і символічні тенденції в поемі А. Блоку «Дванадцять». Проаналізували символіку і образи поеми.

IV. Домашнє завдання

Самостійно підготувати невеликий твір на одну з тем: «Авторська позиція в поемі А.А. Блоку «Дванадцять», «О.О. Блок і революція», «Протистояння двох світів у поемі А.А. Блоку «Дванадцять»».