Реклама












Конспект уроку літератури у 5 класі за темою «Байки І.А. Крилова»


Урок літератури в 5 класі

Автор: Гришина Анна Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «ЗОШ № 12», Пермський край, р. Кунгур

Опис матеріалу: пропоную вам конспект уроку літератури у 5 класі за темою: «Байки І.А. Крилова». Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови і літератури основної загальноосвітньої школи.

Конспект уроку літератури у 5 класі за темою «Байки І.А. Крилова»

Мета: сформувати вміння аналізувати текст байки.

Завдання:

Познайомитися з біографією І. А. Крилова.

Сформувати поняття про жанр байки і її особливості.

Провести аналіз байки І.А. Крилова.

Розвинути уваги до художнього тексту.

Обладнання: портрет І.А. Крилова, презентація, медіапроектор.

Методичні прийоми: бесіда - діалог, аналіз, вивчення ілюстрацій та бесіда з ним, порівняльний аналіз текстів, рефлексія.

Хід уроку.

Організаційний момент.

Підведення до теми уроку.

Вчитель:

Хлопці, сьогодні 23 жовтня. Жовтень - другий осінній місяць. А кому з вас подобається осінь? А чим вам подобається цей час року?

А ось, що говорили про осінь великі російські поети.

«Вже небо восени дихало,

Вже рідше сонечко блищало,

Коротше ставав день,

Лісів таємничий покров

з печальним шумом оголювалася.» ( А. С. Пушкін).

«Пізня осінь. Граки полетіли,

Ліс оголився, поля спорожніли». ( Н. Некрасов).

«Є в світлості осінніх вечорів

Умильная таємнича принадність:

Зловісний блиск і строкатість дерев,

Багряного листя томний легкий шелест». ( Тютчев Ф. В. ).

« Обсипав ліс свої вершини,

Сад оголив своє чоло,

Дихнув вересень, і жоржини

Диханням ночі обпекло». ( А.А. Фет).

(На екран проектуються портрети поетів: О.С. Пушкіна, Н. Некрасова, Ф.І. Тютчева, А.А. Фета).

Вчитель:

Скажіть, в якому столітті жили і творили ці поети? ( 19)

Ми з вами переходимо від вивчення фольклору до вивчення літератури 19 століття.

Твори, які протягом тривалого часу хвилюють читача, викликають інтерес, змушують переживати, називаються класичними. Література 19 століття називається класичною.

Як ви думаєте чому? ( тому що її вивчають і читають досі) .

Письменників і поетів, які створили такі шедеври, називають класиками.

Оголошення теми уроку.

Одним з письменників - класиків 19 століття є Іван Андрійович Крилов Саме з його творчістю ми будемо знайомитися сьогодні. ( На екран проектується портрет Крилова).

Робота по темі уроку.

Повідомлення біографічних відомостей.

Вчитель:

І.А. Крилов. Народився в 1769 році в сім'ї військового. Дитинство хлопчика було нелегким.

Виховувався Крилов будинку, був навчений російської грамоті, 4 правилами арифметики і молитвам. Підлітком Іван Крилов почав працювати в канцелярії. Він пристрасно любив читати, але начальник, заставши його за книгою, іноді бивал його по голові та плечам і скаржився його батька, який теж карав Крилова. Продовжуючи служити, Крилов оволодів французькою та італійською мовами, а також навчився грати на скрипці. Його талант письменника був помічений.

Хлопці, хто знає чим прославився Крилов? ( байками).

Свою першу байку Крилов написав в 11 років. За життя Крилов випустив одну за одною 9 книг, в яких було понад 200 байок. В. А. Крилов - байкар. Помер Крилов в 1844. У літньому саду Петербурга стоїть пам'ятник Крилову, створений скульптором Петром Клодтом. Це перший пам'ятник байкаря в Росії. Він був створений на народні гроші, зібрані по всій Русі.

Хлопці, а які байки Крилова ви знаєте?( відповіді дітей).

Робота над визначенням.

Вчитель:

Давайте запишемо, що таке байка.

Байка - невеликий, найчастіше віршований розповідь, в якому в алегоричній (алегоричній) формі дається повчальне і в той же час сатиричне зображення життя.

Чому байка - розповідь? (повідомляє про якусь подію , має сюжет).

Чому віршований розповідь? ( байка найчастіше у віршах)

Алегорія (іносказання) - художній засіб, яке говорить про пороки людей, маскуючи їх за образами тварин.

Сатиричне - висміювати вади.

У байці також присутні уособлення.

Уособлення - прийом, при якому приписуються тваринам людські якості. (учні записують у зошит).

У байки виділяють 2 частини: оповідання і мораль.

Мораль - мораль, виражена в короткій формі. (учні записують у зошит).

Мова байок дуже афористичний.

Афоризм - короткий вислів, що виражає глибоку думку.

Робота з байкою «Свиня під дубом»

Читання байки одним з учнів.

(На екран проектується ілюстрація до байки).

Вчитель:

Хлопці, давайте доведемо, що це байка.

В якій формі вона написана? (у віршованій)

Яка вона за обсягом? (невелика).

Чи є в ній сюжет? ( так).

Виділіть 2 частини. ( Розповідь про вчинок свині і мораль)

А чи є тут іносказання? (так, головні герої тварини, але під ними маються на увазі люди).

Хто головні герої? Скільки їх? (Свиня, ворон, дуб, 3).

Хлопці, як називається розмова 2лиц? (діалог).

А у нас в байці ми бачимо розмова 3 осіб. Це називається полілог.

Давайте запишемо: полілог - розмову декількох осіб

Давайте звернемо увагу на ілюстрацію. Який епізод зображено на ній? ( розмова свині і ворона).

А який вчинок скоїла свиня до цього? ( вона наїлася жолудів, потім стала підривати коріння дуба).

Що вона відповіла дубу, коли той її приструнив? (що їй немає до дуба ніякого діла, головне, щоб вона була сита).

Яке протиріччя можна побачити в словах свині? ( вона хоче бути ситим, але при цьому губить дерево, на якому ростуть жолуді).

Чому вона так чинить? ( вона просто про це не замислюється, не розуміє і не хоче знати.

Які людські якості викриває у свині автор? (обмеженість, байдужість до світу, невество).

Хлопці, в російській мові є 2 схожих слова - невіглас та неук.

Запишемо: Невіглас - невихована людина. Невіглас - людина, який не хоче вчитися. Ця свиня і невіглас та неук одночасно.

А чому автор у моралі заговорив про вченості? ( байка викриває обмежених, невдячних людей, які зневажливо відносяться до наук і вченню). Запишемо висновок у зошит.

Вчитель:

Хлопці, а чи знаєте ви, що жанр байки зародилося ще в стародавній Греції. Першим байкарем був чоловік на ім'я Езоп. Тому, мова байок прийнято називати Езоповою мовою. Давайте запишемо визначення.

Езопова мова - вміння байкарів замаскувати те, що вони хочуть сказати.

Робота з байкою «Воли і Вісь»

Читання байки. (Текст байки проектується на екран).

Вчитель:

В чому особливість байки? ( написана не у віршах, одним з діючих осіб є предмет) Вісь - деталь воза, яка скріплює колеса між собою.

Яка ситуація? ( воли тягнуть воза, а вісь скаржиться, що їй важко).

Хто в байці висміюється? ( про людей, які чесно виконують роботу і про людей, які лише вдають і, при цьому, скаржаться на життя.).

Які людські якості тут засуджуються? (лінь, небажання трудитися, постійне невдоволення ).

Робота над байкою «Осел і мужик».

Читання байки ( читають 2 учня)

Вчитель:

Як осел справлявся зі своїми обов'язками ( дуже відповідально, чесно, з завзяттям. Він ганяв птахів. сам нічого не вкрав).

Чому ж мужик його покарав? ( він потоптав весь город)

Як ви думаєте, осел це зробив навмисно? (ні).

Чому ж так вийшло? (осел був дурний).

Так хто ж більше винен? Дурний осел або мужик, який взяв його на роботу? ( мужик)

У чому мораль цієї байки? (не довіряй відповідальну роботу, тому хто не може з нею впоратися. А вже якщо довір, то сам неси відповідальність за наслідки. Не вимагай від інших те, на що вони здатні.) (записати в зошит).

Підведення підсумків уроку.

До вивчення певного розділу літератури ми сьогодні приступили? ( Література 19 століття).

З яким письменником ми сьогодні познайомилися? (І. А. Крилов).

Чим він знаменитий? (своїми байками).

Що таке байка? (Байка - невеликий, найчастіше віршований розповідь, в якому в алегоричній (алегоричній) формі дається повчальне і в той же час сатиричне зображення життя).

Які основні особливості байки ви знаєте? ( уособлення, алегорія, мораль, афористичність).

Домашнє завдання

Вивчити напам'ять одну з двох байок.

За бажанням: зробити ілюстрацію до будь байці Крилова.