Реклама












Конспект уроку літератури у 5 класі по темі: «Я у відповіді за свого меншого друга»


Конспект уроку літератури з теми: «Я у відповіді за свого меншого друга» (за твором В.А. Бахревского «П'ятірка за нелюба предмету»)

Автор: Шигапова Нурфия Габдуллазяновна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Багатопрофільний ліцей імені А.М. Булатова п.г.т. Кукмор» Кукморський муніципального району Республіки Татарстан

Опис матеріалу: пропоную вам конспект уроку літератури у 5 класі по темі: «Я у відповіді за свого меншого друга» (за твором В.А. Бахревского «П'ятірка за нелюба предмету»). Даний урок можна провести під час позакласного читання, оскільки твір не включено в програмне вивчення. Цей урок несе пізнавальну інформацію про перебування лебедів в зоопарку і має велике виховне значення, спрямоване на дбайливе ставлення до тварин і на прояв почуття любові до них.

Конспект уроку літератури з теми: «Я у відповіді за свого меншого друга» (за твором В.А. Бахревского «П'ятірка за нелюба предмету»)

Інтеграція освітніх галузей: «Екологія», «Профорієнтація».

Актуальна завдання вчителя в рамках представленого уроку - допомогти дітям не тільки випробувати ті чи інші емоції разом з героями, але і поміркувати над тим, які почуття відчувають герої, чому саме ці почуття, яким чином вони реагують на життєві ситуації, як би вчинили самі читачі (слухачі), якби були на місці героїв.

Цілі уроку:

Освітні - навчити елементам аналізу оповідання. Навчити відрізняти добрі вчинки від поганих на прикладі героїв оповідання.

Розвиваючі - розвивати навички характеристики літературного героя.

Виховні - виховувати уважне ставлення до тварин.

Здоров'я зберігаючі завдання уроку з урахуванням вікових особливостей учнів, створення сприятливого психологічного клімату на уроці та умов для їх самовираження, забезпечити зміцнення та розвиток психічного та фізичного здоров'я дітей.

Дидактизм даного уроку полягає в розвиваючому потенціал розповіді - моральний урок у ньому дається не загальними міркуваннями і повчаннями, а яскравими образами і переконливими діями. Особливу увагу слід звернути на повноту образного сприйняття твору і на аналіз його змісту. Це робиться для того, щоб у дитини сформувалося цілісне враження від тексту, підсилює емоційність і повчальний досвід.

Демонстраційний матеріал: ілюстрації до твору, фотографії лебедів, уривок з фільму про Казанському зоопарку.

Роздатковий матеріал: карта уроку, деталі квітки ромашки з твердженнями для самооцінки (авторський прийом «Ефект ромашки»).

Методичні прийоми: аналіз твору, зіставлення інформації фільму зі змістом твору, прийом «Інсерт», самооцінка.

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація

Хід уроку

1. Організаційний момент.

Привітаємо один одного очима

І сусідові посміхнемося.

Поздороваемся один з одним ударами,

Сядемо за парти і в урок зануримося.

2. Постановка навчальної задачі. (На екрані проектується загадка, потім з'являється відгадка у вигляді фотографії лебедя)

Сьогодні у нас незвичайний урок - урок позакласного читання. А почну я його з загадки.

В зоопарку, в тиші вод,

Птах пливе біла.

Погляд її, вигин спини -

Все в ній чудової краси. (Лебідь)

Правильно, лебідь.

Чому лебідь? Ця птаха пов'язана з нашим уроком? ( В оповіданні «П'ятірка за нелюба предмету» хлопчик Сергійко рятує лебедів від холодної зими). (На екрані проектується тема уроку)

Хлопці, чому саме цю розповідь ми вибрали сьогодні для нашого обговорення?

(Тому що на прикладі вчинку хлопчика ми вчимося бути уважними до навколишнього світу)

Отже, чому ви повинні на уроці навчитися?

- Відрізняти добрі вчинки від поганих на прикладі героїв оповідання.

- Бути уважними до тварин.

Цілі уроку: (На екрані проектуються можливі цілі уроку)

1. Навчити елементам аналізу оповідання. Навчити відрізняти добрі вчинки від поганих на прикладі героїв оповідання.

2. Розвивати навички характеристики літературного героя.

3. Виховувати уважне ставлення до тварин.

А вчитися нам буде допомагати карта нашого уроку, куди ви будете звертатися за інформацією. (На екрані проектуються карта уроку)

3. Рішення навчальної задачі.

1. Біографія В.А. Бахревского. (На екрані проектується портрет автора оповідання)

Вдома ви прочитали оповідання «П'ятірка за нелюба предмету», автором якого є Владислав Анатолійович Бахревский. А що ви дізналися про життя автора оповідання?

2. Робота в групах.

Розповіді В.А. Бахревского вчать нас бути добрими, людяними і просто уважними до всього, що нас оточує. Одним з таких оповідань є «П'ятірка за нелюба предмету».

Словникова робота:

Тарас Бульба - герой повісті Н.В. Гоголя «Тарас Бульба»

Морські кишечнополостные - загін морських тварин з курсу біології

Які проблеми вирішуються в оповіданні? Допоможуть нам розібратися в цьому наші герої. Я пропоную вам попрацювати в групах. Хлопці першої групи буду розглядати образ Сергія, а другої групи - Наталії. Зверніться до карти твори. Знайдіть відповідні вашому героєві питання і відповідайте на них.

Сергій

Наталія

1. Як навчався Сергій? (приклади з тексту зачитайте)

2. Як лебеді опинилися у Сергія?

3. Як цей вчинок характеризує Сергія?

4. Чому саме Наталії він захотів показати лебедів?

1. Як навчалася Наталя? (приклади з тексту зачитайте)

2. Чому Наталя пішла з Сергієм в підвал?

3. Що ви можете сказати про поведінку Наталі, коли вона побачила лебедів?

4. Яке відношення має назву оповідання до героїні?

 

Висновок: гарна оцінка не розкриває душу людини, його дійсне ставлення до тварин.

Отже, чому саме так називається розповідь?

3. Віртуальне відвідування Казанського зоопарку. (На екрані проектується фільм про Казанському зоопарку)

Лебеді - це прекрасні, чудові птахи. У цьому оповіданні про них подбав хлопчик Сергійко. Так і в житті таких захисників природи теж не мало. Давайте зробимо екскурсію в наш Казанський зоопарк, де працюють такі ж друзі живої природи.

Як ви думаєте, чому люди піклуються про цих граціозних птахів? (інформація в карті твори)

4. Творча робота.

Багато художні твори екранізовано. А по нашому розповіді, на жаль, фільму немає. Давайте уявимо, що ми помічники режисера і нам було дано завдання скласти кадр фільму.

1.визначте, який з хлопчиків підійде на роль Сергія? Чому ви так думаєте? (На екрані проектуються можливі образи героя)

2. Яка картинка з зображенням лебедів нагадує епізод з оповідання? Чому? (На екрані проектуються можливі образи лебедів)

3. У якій із шкіл міг вчитися Сергій? Чому? (На екрані проектуються школи)

4. Яка з дівчат підходить на роль Наталки? Чому? (На екрані проектуються можливі образи героїні)

А тепер подивіться, що у нас вийшло. Ви згодні з таким кадром?

(На екрані проектуються вийшла ілюстрація)

5. Підсумок.

Яку роль відіграють такі люди, як Сергій, в житті цих гордих, але ранимих птахів?

А яким ви бачите Сергія в майбутньому?

Чого навчив вас вчинок Сергія?

Згадайте мети нашого уроку

Якими способами ми їх досягали?

Що нового ви дізналися на уроці?

6. Домашнє завдання.

До наступного уроку позакласного читання прочитати інші оповідання зі збірки В.А.Бахревского «Золотий спас»:

1. «Золотий Спас»

2. «Дарунок лісу»

3. «Стрибок»

4. «Дерев'яний чиж»

5. «Кінська поляна»

6. «Филимоновские буханця»

7. «Мороз» жерсті»

7. Самооцінка.

А тепер оцініть свою роботу на уроці. Візьми пелюсточки, на них написано те, що ви повинні були зрозуміти сьогодні на уроці. Якщо ви з ними згодні, прикріпіть до середини листка.

1. Я запам'ятав біографічні відомості про письменника В.А. Бахревском.

2. Я прочитав оповідання і зрозумів його зміст.

3. Я знаю, чому оповідання «П'ятірка за нелюба предмету» має таку незвичну назву.

4. Я брав участь у складанні характеристики Сергія або Наталії.

5. Я зрозумів, що люди повинні піклуватися про тварин.

Покажіть, у кого вийшла ромашка. (На екрані проектуються букет з ромашок)

5 пелюсток - «5»

4 пелюстки - «4»

3 пелюстки - «3»

Оцініть свою роботу на уроці.