Реклама












Конспект уроку літератури у 7 класі по темі «Особливості будови сонета. Історія розвитку жанру»


Автор: Недодаєва Тетяна Геннадіївна, вчитель російської мови та літератури МБОУ Кашарская ЗОШ сл. Кашары Ростовської області.

Опис матеріалу. Пропоную конспект уроку літератури у 7 класі по темі «Особливості будови сонета. Історія розвитку жанру». Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та літератури. Це конспект уроку, спрямованого на розширення кругозору семикласників, розвиток умінь працювати з текстами художніх творів, виховання любові до мистецтва слова.

Цілі:

1. Ознайомлення семикласників з особливостями будови сонета.

2. Розвивати вміння знаходити типові ознаки жанру і відхилення від жорстких вимог сонета.

3. Виховувати любов до мистецтва слова.

Обладнання: таблиця «Роди і жанри літератури», таблиця «Будова сонета», роздруківка вінка сонетів И.Сельвинского «Юність» кожного учня.

Хід уроку.

1. Оргмомент. Повідомлення теми і цілей уроку. Підготовка сприйняття.

- Ви знаєте, що тема курсу нашого предмета в 7 класі - «Багатство і різноманітність жанрів всіх родів літератури». Згадайте, будь ласка, які пологи літератури існують? (епос, лірика, драма).

- З якими жанрами кожного з цих родів ми знайомі?

(Епос: казка, билина, легенда, роман)

(Драма: комедія, трагедія)

(Лірика: гімн, послання, епіграма)

- Як бачите, поезія знає безліч жанрів. Література з плином часу розвивалася, жанри виникали і вмирали. Одним з найстійкіших, що пережили століття, є сонет. На сьогоднішньому уроці ми познайомимося з особливостями цього жанру, навчимося знаходити типові ознаки жанру і відхилення від жорстких вимог. Запишіть у зошиті тему уроку.

2. Перевірка домашнього завдання.

-До нашого уроку ви готували виразне читання Сонета» Н.С.Гумилева. Послухаємо цей твір. (Виразне читання вірша учнями).

-Опишіть картини, які малює поет у цьому вірші, в цьому сонеті.

-Що хотів сказати поет, завершуючи сонет рядком про блакитний лілії?

3. Особливості жанру сонета.

Тепер на прикладі сонета Н.С.Гумилева ми розглянемо особливості жанру. В ході роботи робіть записи в зошиті.

- Порахуйте, скільки рядків у сонеті? (14)

Це і є перша вимога до жанру: обов'язково 14 рядків.

- Як групуються ці рядки строфи? (2 строфи і 2 тривірші).

Це ще одна вимога до жанру: 2 чотиривірші - катруся і 2 тривірші - терцета. Потрібно звернути увагу на те, що перший катрен містить у собі зав'язку всієї теми сонета, а в останньому терцете міститься розв'язка.

- Звернемося до сонета Н.С.Гумилева. Виконано в ньому ця вимога?

- А тепер знайдіть в останньому терцете слова, у яких міститься найважливіше для автора судження. («Я лілію здобуду блакитну»).

Найважливіше судження завжди міститься в сонеті в останньому рядку, званої «сонетный замок». Це ще одна вимога до сонета.

- Крім цих вимог існує ще й строго нормоване чергування рим. Рифмовка в сонеті може бути наступних варіантів: катрени - АББА, терцеты - ССД і ЇЖІ.

В результаті роботи в зошитах учнів має бути зроблений запис:

Особливості жанру сонета.

1) 14 рядків;

2) 2 катрена і 2 терцета;

3) зав'язка в першому катрені і розв'язка в останньому терцете;

4) «сонетный замок»;

5) суворе чергування рим.

4. Загальні контури історії сонета у «Сонеті» О.с.пушкіна.

Як бачите, до сонета висуваються дуже жорсткі вимоги: певна кількість рядків, поділ їх на два катрена і два терцета, завершена думка кожної частини, суворе чергування рим. Але незважаючи на це він існує вже майже 800 років. Батьківщиною сонета стала Італія, точніше Сицилія. З'явився він на переломі від середньовіччя до епохи Відродження, на самому початку XIII століття. Історію розвитку цього жанру можна простежити за «Сонета» О.с.пушкіна.

- Відкрийте підручники, знайдіть вірш. Послухайте сонет і знайдіть в ньому ознаки жанру.

(Читання сонета вчителем)

У сонеті дуже багато імен. Розібратися в них допоможуть коментарі. Але будемо пам'ятати, що кожна строфа сонета - це закінчене ціле.

-Чиї імена зустрічаються у першому катрені? (Данте, Петрарка, творець Макбета (Шекспір), Камоенс).

- В який час жили ці відомі творці сонетів? (з XIII по XVI ст.).

Отже, у рядках цього катрена перед нами пройшли кілька століть: від Данте до Камоенса.

- Якого часу присвячено другий катрен? Хто це час? (Катрен присвячений XIX століття, його представник - Вордсворт).

- Чиї імена зустрічаються у терцетах? (Міцкевич і Дельвиг - друзі Пушкіна).

- Ми переконалися, що кожна строфа сонета має закінчену думку. Вимоги до сонета Пушкіним дотримані.

- Чи є в цьому сонеті «сонетный замок»? (Так, якщо додати слово «забував». Заради сонета забувається щось інше цінне, дороге, але все ж отодвинутое на задній план цим жанром).

Як бачите, у своєму сонеті Пушкін називає багато імен поетів, які зверталися у своїй творчості до жанру сонета. Але це далеко не всі імена. Часто створювали сонети И.И.Козлов, В.Г.Бенедиктов, А.А.Фет. У XIX столітті жив поет П.Д.Бутурлин, який писав тільки сонети. На початку XX століття російський сонет пережив період надзвичайного підйому. З'явилися нові імена: В.Я.Брюсов, О.Э.Мандельштам, И.Северянин, И.А.Бунин.

5. Вінок сонетів.

Для багатьох поетів сонет стає одним з улюблених жанрів. Але були і ті, хто створював з сонетів цілі композиції, які отримали назву «вінок сонетів». З тим, як побудована така композиція ми познайомимося на прикладі вінка сонетів «Юність» Іллі Львовича Сельвінського.

- Звернемося до текстів, які лежать у вас на столах. Вінок сонетів являє собою ланцюг з 15 сонетів, де 14 утворюють кільце, причому останній рядок кожного сонета повторена в першому рядку наступного: останній рядок 14-го повторює перший рядок 1-го. П'ятнадцятий рада - магістраль. Він складається з перших рядків усіх чотирнадцяти сонетів в тому порядку, в якому вони слідують один за одним.

(Учні знаходять всі ознаки в текстах)

6. Самостійна робота.

Спробуйте самостійно знайти ознаки жанру і відхилення від жорстких вимог у «Сонеті» Шекспіра. Підготуйте виразне читання сонета.

Перевірка виконаного завдання. Читання сонета учнями.

(Ознаки сонета: 14 рядків, сувора рифмовка, сонетный замок.

Відхилення від вимог: 3 катрена і двовірш)

7. Підсумки уроку. Виставлення оцінок.

Домашнє завдання: знати особливості сонета, вивчити напам'ять сонет.