Реклама












Конспект уроку з літератури в 10 класі


Кордон як один з ділянок художнього простору в повісті В.Распутина «Прощання з Матьорою»

Автор: Бардіна Ольга Олександрівна, вчитель російської мови та літератури Муніципальне загальноосвітній заклад «Гімназія №1 ім. В. Я. Шишкова» р. Бежецка Тверській області

Цілі:

- розширити уявлення учнів про символіку художнього простору, звернувши особливу увагу на найбільш конфліктний ділянка - кордон;

- розвивати навички аналізу тексту художнього твору з точки зору неоднорідність складових частин художнього простору;

- виховувати в дітях любов до своєї малої батьківщини, дбайливе ставлення до природи, активізувати в мові такі слова і вирази: оберіг, мертві пращури, контакт, патріархальний світ, ексцес.

Хід уроку.

I. Вступне слово вчителя.

В 5 - 7 класах ви отримали уявлення про те, що таке головна подія твору, яке місце займає герой в ланцюгу цих подій. Всі місця головних подій, разом узяті, утворюють художній простір, складові частини якого вельми неоднорідні. За своїм характером вони поділяються на дві групи: «свій» світ і «чужий» світ.

Завдання нашого уроку: провести кордон між ділянками художнього простору в повісті Распутіна /див. портрет/ «Прощання з Матьорою», з'ясувати її символічне значення у творі.

У 1977 році В. Р. Распутін написав з приводу нещодавно вийшла книги: «Я не міг не написати «Матеру», як сини, які б вони не були, не можуть не попрощатися зі своєї вмираючої матір'ю. Ця повість в певному сенсі для мене рубіж в письменницькій роботі. На Матеру вже повернутися не можна: острів затопило. Очевидно, доведеться разом з жителями села, які мені дорогі, перебиратися в новий селище і подивитися, що буде з ними».

Фактичним матеріалом для повісті послужив автобіографічний нарис «Вниз і вгору за течією» /1972/

II. Евристична бесіда.

I розділ - Де розгортається дія повісті?

Розкажіть історію села Матери.

Чим живе острів Матері?

Триста років селі Матере, а скільки острову з тією ж назвою, ніхто не знає. Тільки вона побачила на своєму віку всяке: піднімалися повз неї в давнину вгору по Ангарі бородаті козаки, подворачивали на ночівлю торгові люди; Гуркотіли бої між колчаковцами і партизанами.

Знала село і повені, пожежі і голод, і розбій. Так жила село, перемогая будь-які часи і напасті... І як немає, здавалося, кінця і краю біжить воді, немає і століття селі.

- Який сенс назви села?

Матьора - по - різному можна тлумачити походження цього слова: звучить у ньому щось материнське, ласкаво - владне, можна почути і «матерость» - зрілість, дорослішання.

Вчитель: Автор і сам пояснює назву цієї землі, і нам цього досить: «Але від краю до краю, від берега до берега вистачало в ній і роздолля, і багатства, і краси, і дикості, і всякої тварі по парі - всього, відокремившись від материка, тримала вона в достатку - чи не тому й називалася гучним ім'ям Матері?»

Матьора зі своїм розміреним життям і є той художній простір, який ми символічно і називаємо «свій» світ.

- Чим стурбовані жителі Матери?

«Нижче по Ангарі будують греблю для електростанцій, вода по річці і річка підніметься і розіллється, заторит багато землі, і в тому числі в першу чергу, звичайно, Матеру. Якщо навіть поставити один на одного 5 таких островів, все одно затопить з верхівкою...»

Вчитель: З перших сторінок іде проникнення «чужого» світу в усталений порядок, устрій життя. Для жителів Матери це біда, для людей, що побудували ГЕС - важлива справа.

Між двома світами - кордон /див. схему/

Кожне простір прагне до мети. «Свій» світ - продовжити життя Матере /в тексті: облямований, обдурити себе с. 159/

Символічна межа «свого» світу /кордон малої батьківщини/ порушена. Таким чином, зруйнована священна межа, що охороняє людину в «своєму» світі, тому і почалося проникнення иномирия на Матеру.

Простежимо по главам, як йде це проникнення, які зміни внесе в життя Матери?

У: I глава «Та Матьора і не та...» с. 153

«Все на місці, та все не так».

2 - 3 розділу «Могили зорют» с. 163

16 розділ «І запалала Підмога - спалахнули старі, які там були, будівлі для худоби, потім зайнялися вогнем лісу. Млин попалили...» с.263

20 розділ «Весь верхній край Матери... був вже почищено, на нижньому залишалося... шість избенок».

«Ти, бабо, в своєму розумі! Жити, чи що, зібралася? Ми завтра підпалювати будемо, а вона білить. Ти що?!»

Чим стурбовані жителі Матери?

«Нижче по Ангарі будують греблю для електростанцій, вода по річці і річка підніметься і розіллється, заторит багато землі, і в тому числі в першу чергу, звичайно, Матеру. Якщо навіть поставити один на одного 5 таких островів, все одно затопить з верхівкою...»

Вчитель: З перших сторінок іде проникнення «чужого» світу в усталений порядок, устрій життя. Для жителів Матери це біда, для людей, що побудували ГЕС - важлива справа.

Між двома світами - кордон

Кожне простір прагне до мети. «Свій» світ - продовжити життя Матере /в тексті: облямований, обдурити себе с. 159/

Символічна межа «свого» світу /кордон малої батьківщини/ порушена. Таким чином, зруйнована священна межа, що охороняє людину в «своєму» світі, тому і почалося проникнення иномирия на Матеру.

Простежимо по главам, як йде це проникнення, які зміни внесе в життя Матери?

У: I глава «Та Матьора і не та...» с. 153

«Все на місці, та все не так».

2 - 3 розділу «Могили зорют» с. 163

16 розділ «І запалала Підмога - спалахнули старі, які там були, будівлі для худоби, потім зайнялися вогнем лісу. Млин попалили...» с.263

20 розділ «Весь верхній край Матери... був вже почищено, на нижньому залишалося... шість избенок».

«Ти, бабо, в своєму розумі! Жити, чи що, зібралася? Ми завтра підпалювати будемо, а вона білить. Ти що?!»

Вчитель: таким чином, «чужий» світ, що несе руйнування, спустошення. На сторінках повісті люди з «чужого» світу названі по - різному:

Богодул - «чортами»

Дарина - «чужими», «поганцами», «пожогщиками»

Але саме, мабуть, сумне, що шкідники є і на своїй стороні.

- Хто ж?

У: стор. 267 «На цей раз повинно було щикатись Петрухе... не скаржиться».

- Хто намагається захистити межі «свого» світу?

У: Баби. с. 168

Богодул захищає межі «свого» світу, до якого він «приклеївся».

Вчитель: Будинок, могили - символи родинного благополуччя. Дарина пов'язана з предками через могили як берегиня рідного гнізда і родового вогнища. Тому так самовіддано захищають вони «свій» світ.

У: - Марш! - кому говорять!...

Ти перед усім світом відповіси! /виразне читання уривка/

Вчитель: для Дар'ї мала батьківщина і всі, чтос не пов'язане, - це «модель» всього білого світу. Тому й чути з її вуст: «Перед усім світом відповіси».

У: 18 глава с. 283 «Я ваша, ваше, мені до вас треба... я вашого віку».

Вчитель: Прощання з хатою - свого роду обряд.

У: 7 глава с. 194 «Тільки на вікнах залишилися фіранки...»

«... ми з тобою іше повидимся...»

Вчитель: Дарина знаходить підтримку у «царського лиственя»

У: 20 глава с. 298 /сцена у лиственя/.

Вчитель: знову свій світ захищає свої межі. Втручаються навіть помічники, чарівні міфологічні істоти. До останнього не здається «царський листвень» - свого роду модель світобудови.

Переказ близько до тексту з 19 голови

Вчитель: Зберігачем острова, символічним оберегом став Господар. Глава 6.

Ми бачимо. Що «чужий» світ входить у контакт не за правилами,

Несучи з собою насильство: дід Єгор починає цуратися людей, стогнуть без сну і мучаться старі люди, чується передсмертний виття Господаря - голос загибелі острова.

Яку роль виконує ІІглава в художньому просторі повісті?

У: в II розділі бачимо, як йде воскресіння, оновлення на Матере. с. 221 - 222.

Вчитель: Ви побачили, що існує між двома світами контакт, спілкування, зв'язок, зіткнення.

- Що являє собою иномирие?

- Чому незатишно в ньому?

У: I розділ. Настасья: «Посеред чужих! Хто ж старе дерево пересаджує?!»

III розділ. Туристи і інтуристи поїдуть. А тут плавають ваші хрести.

5 глава. с. 185 - 186. «городик на півтори сотки».

9 розділ. с. 211. «Пояснення просте...»

15 глава. «Сторона хоч і далека та чужа, чужі люди, чужі речі...»

22 розділ. с. 306 «Рівними, правильними рядами...»

с. 309 «... і якщо селище справді скидався на пасіку...»

Вчитель: Все попереду здавалося чужим і неміцним.

- Так вже необхідний цей контакт?

- Чи Не надто дорога ціна?

- І чому б це не підрахувати заздалегідь?

Цими питаннями постійно задаються люди повісті. Так їм відповісти?

Так, якщо контакт між світами йде не за правилами, то він передбачає хаос, бо селище /чужий» світ/ є житлом людей без родової пам'яті, тому і не шкода молодим Матери /»Молодим простіше, вони підстрибуючи на одній нозі взбегут наверх...»/. Тому і стурбований Петруха лише одним - швидше отримати гроші за садибу, тому і пожогщикам все одно, що підпалювати будинки, хрести або листвень.

Таким чином, аналізуючи епізоди повісті, ми розширили своє уявлення про символіку художнього простору, виділивши кордону, «охороняють» людини. І коли поступово, коло за колом ці кордони, руйнуються, з «свій» світ починає проникати иномирие. І винуватцями цього є самі люди, що живуть на своїй землі. «Тому затоплення островів, спалення сільських хат - символ морального і духовного кінця патріархального світу Матери».

І останнє питання:

- Які на вашу думку основні моральні питання вирішує автор у своєму творі?

У: Проблема охорони навколишнього середовища.

Любов до своєї малої батьківщини.

Вчитель: Багато таких сіл і селищ було знесено з лиця землі. Був порушений багаторічний уклад життя людей.

Бездумна діяльність людини по відношенню до свого родового гнізда породила безліч таких, як Петруха, чому наше життя зійшла з наїждженої колії і втратила в більшості випадків моральні орієнтири.

Тому я хочу, щоб вдома ви задумалися над словами, які вимовляє баба Дар'я відповідь Андрію і написали твір - міркування, грунтуючись на матеріалах уроку.

«Людина - цар природи, - сказав Андрій.

- Ось - ось, цар. Поцарюет, поцарюет, так загорюет, - відповіла Дарина.»

Символічні останні рядки повісті./ виразно читання уривка «Туман» учителем/

Я дуже сподіваюся, що ви не станете поколінням, блукаючим в тумані, збережіть головне - духовний зв'язок із землею.

Межа розриває туман, і ви повинні стати поколінням, яке гостро відчуває, через яку кордон не можна переступити.

/Звучить дзвоновий сполох /.цей сполох звучить по кожному з нас.

Список використаної літератури.

1. Жирмунский В. М. Теорія литературы.Поэтика. Стилістика.-Л.,1977

2. Храпченко М. Б. Роздуми про системному аналізі літератури Контекст 1975.-М., 1977

3. «Прощання з Матьорою» як міфологічна повість (з книги Шахерова О.А. Распутін в школі). \Книга для вчителя.-М. Дрофа, 2004