Реклама












Конспект уроку математики у 5 класі по темі: Множення і ділення десяткових дробів на натуральні числа


Конспект уроку з математики

Урок математики. 5 клас. Тема: Множення і ділення десяткових дробів на натуральні числа.

Автор: Єрмілова Олена Олексіївна

Вчитель математики першої кваліфікаційної категорії Муніципальне бюджетне загальноосвітній заклад Кармалинская середня загальноосвітня школа, села Кармалы, Нижньокамського району, Республіки Татарстан

Тема уроку: «Множення і ділення десяткових дробів на натуральні числа»

Цілі уроку:

Навчальна: повторити правила та закріпити вміння виконувати множення і ділення десяткових дробів на натуральні числа;

Розвиваюча: розвивати пізнавальний інтерес до предмету, математичну мову учнів, почуття колективізму;

Виховує: виховувати посидючість, працьовитість, уміння вислуховувати один одного.

Тип уроку: урок закріплення матеріалу.

Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютер, екран.

Хід уроку

Організаційний момент.

Повідомлення теми і цілей уроку.

Привіт хлопці! Які теми ми з вами проходили на минулих уроках? (Множення і ділення десяткових дробів на натуральні числа)

Сьогодні ми з вами проведемо узагальнюючий урок з даної теми, з'ясуємо які прогалини у нас ще існують, і спробуємо їх усунути.

Усний рахунок.

1. Прочитайте числа:

а) 23,256; 325,23; 685,269;

б) 689,254; 2154,23; 325,9865.

2. Округліть дробу: 28,2358; 685,2358; 0,2258

а) до десятих;

б) до сотих;

в) до цілих;

г) до тисячних.

3. Порівняйте:

а) 26,325 і 26,328;

б) 0,235 і 1,235;

в) 958,36 і 958,63.

Молодці хлопці впоралися з усіма завданнями! Які правила ви використовували при виконанні даних вправ?

За яким правилом треба округлять десяткові дроби?

Яке ми знаємо правило порівняння десяткових дробів?

Математичний диктант.

1 варіант 2 варіант

1. 0,41 - 0,385; (0,025) 1. 62,5 - 8,419; (54,081)

2. 0,613 + 32,7; (33,313) 2. 5,2 + 317,9; (323,1)

3. 3,5 х 18; (63) 3. 0,18 х 12; (2,16)

4. 0,2535 х 100; (25,35) 4. 3,256 х 10; (32,56)

5. 261,6 : 8; (32,7) 5. 138,6 : 7. (19,8)

А тепер поміняйтеся зошитами з сусідом по парті, перевірте відповіді і поставте оцінки: у кого немає помилок - «5», 1 помилка - «4», 2 помилки - «3», у кого 3 і більше помилок - «2».

Які правила ми використовували при виконанні цих завдань?

За яким правилом, ми з вами складаємо десяткові дроби?

За яким правилом, потрібно віднімати десяткові дроби?

Яке правило використовується при множенні і ділення десяткових дробів на натуральне число?

Як помножити, поділити десятковий дріб на 10, 100, 1000 і т.д.?

Молодці!

Закріплення вивченого матеріалу.

Виконайте дії:

105,6 : 24 + 1,3 х 2 (7)

Хлопці, не дарма ми у відповіді отримали цифру 7 - сьогодні на уроці ми познайомимося з 7 чудесами світу! А що це за чудеса світу і в який час вони були створені, ви дізнаєтеся, виконавши вправи (Всі учні розв'язують у зошитах, один чоловік біля дошки).

1. Виконайте дії:

а) 1,27 х 31 - 37,37; (2)

б) 0,7 + (24 х 5,7 - 132,5) (5)

в) 211,4 - 61 х 3,4 (4)

г) 35,6 х 2 - 71,2 (0)

Отже, ми одержали 2540 р. до н.е. В цьому році була побудована Піраміда Хеопса - найбільша з єгипетських пірамід, єдине з «Семи чудес світу», що збереглося до наших днів. Передбачається, що будівництво, що тривало двадцять років, закінчилося близько 2540 року до н. е. Відомі десятки єгипетських пірамід. На плато Гіза найбільші з них - піраміди Хеопса, Хефрена і Мікеріна. Архітектором Великої піраміди вважається Хемиун, візир і племінник Хеопса. Він також носив титул «Керуючий усіма будівництвами фараона». Більше трьох тисяч років (до побудови кафедрального собору в Кентербері, Англія, близько 1300 року) піраміда була самою високою спорудою на Землі.

2. Розв'яжіть задачу: Довжина прямокутника 200 см, а ширина в 0,5 рази більше. Знайдіть периметр прямокутника.

(Учні виконують коротку запис умови і рішення задачі)

Рішення: 1) 200 х 0,5 = 100 (см) ширина прямокутника,

2) 2 х (200 + 100) = 600 (см) периметр прямокутника.

Молодці! Ви благополучно впоралися із завданням!

В 600 р. до н.е. були створені Висячі сади Семіраміди. Більш коректна назва цієї споруди - Висячі сади Амітіс (за іншими джерелами - Аманис): саме так звали дружину вавилонського царя Навуходоносора II, заради якої сади були створені. Імовірно розташовувалися в стародавньому місті-державі Вавилон, біля сучасного міста Хілла. Вавилонський цар Навуходоносор II для боротьби проти головного ворога - Ассирії, чиї війська двічі руйнували столицю держави Вавилон, уклав військовий союз з Киаксаром, царем Мідії. Здобувши перемогу, вони розділили територію Ассирії між собою. Їх військовий союз був підтверджений одруженням Навуходоносора II на дочці мідійського царя Амітіс. Запорошений і шумний Вавилон, розташований на голій піщаній рівнині, не радував царицю, яка зросла в гористій і зеленій Мідії. Щоб утішити її, Навуходоносор наказав звести висячі сади.

3. Виконайте дії: (16,1 : 35 + 54,54) х 10 (550)

Добре! У 550 р. до н. е. було зведено Храм Артеміди в Ефесі - одне з семи чудес античного світу, перебував у грецькому місті Ефесі на узбережжі Малої Азії. Перший великий храм був споруджений в середині VI століття до н. е.., спалений Геростратом в 356 році до н. е., незабаром відновлений в перебудованому вигляді, в III столітті розграбований готами. У IV столітті закритий християнами в зв'язку з забороною язичницьких культів і зруйнований. Побудована на його місці церква також була зруйнована.

4. Знайдіть значення виразу 4,5 х + 2,3 х - 116 + 2,7 х, якщо х=58.

Рішення: 4,5 х + 2,3 х - 116 + 2,7 х = 9,5 х - 116, при х = 58, отримаємо

9,5 х 58 -116 = 435.

Молодці! 435 р. до н.е. пов'язаний зі Статуєю Зевса - робота Фідія. Видатне твір античної скульптури. Перебувала в храмі Зевса в Олімпії - місті в області Еліда, на північно-заході півострова Пелопоннес, де з 776 року до н. е. по 394 рік н. е. кожні чотири роки проводилися Олімпійські ігри - змагання грецьких, а потім і римських спортсменів. Греки вважали нещасними тих, хто не бачив статую Зевса в храмі.

5. Виконайте дії: 362,4 - 3,75 х (0,972 + 2,068) (351)

У 351 р. до н.е. був побудований Галікарнаський мавзолей - надгробний пам'ятник правителя Мавсола, споруджений в середині IV століття до н. е. за наказом його дружини Артемісії III в Галікарнасі, одне з античних чудес світу. Спорудження мавзолею почалося ще до погибелі Мавсола в 353 р. до н.е. і, згідно з повідомленнями античних авторів, управлялося його дружиною Артемисией. Для проектування Мавзолею вона запросила грецьких архітекторів Сатира і Піфея, і найбільш прославлених скульпторів того часу - Леохара, Скопаса, Бриаксида і Тимофія.

6. Розв'яжіть рівняння: а) х : 10 + 39,1 = 68,3; (х=292)

б) (х - 193,4) · 3 = 259,8. (х=280)

Молодці хлопці! Між 292 і 280 рр. до н.е. був зведений Колос Родоський - величезна статуя давньогрецького бога Сонця, яка стояла в портовому місті на Родосі, розташованому на однойменному острові, в Греції. Після розпаду держави Олександра Македонського на Родосі закріпився Птолемей. Після його затвердження в Єгипті він уклав з Родосом союз, який контролює торгівлю в східному Середземномор'ї. У 305 до н.е. син іншого діадохів Антігона I Одноокого, Деметрій I Македонський, висадився на Родосі з сорока тисячним військом. Протримавши головне місто острова в облозі цілий рік, незважаючи на спорудження безлічі облогових знарядь, він був змушений відступити. Народ Родосу вирішив продати кинуті знаряддя і побудувати статую шанованого ними бога Сонця Геліоса, щоб віддячити йому за його заступництво. Геліос був не просто особливо шановним божеством на острові - за легендою він був його творцем: не маючи місця йому присвяченого, сонячний бог виніс острів на своїх руках з морської глибини.

7. Виконайте дії: (120,21 - 37,59) : 34 + 57 : 100 (3)

Відмінно! Ми розгадали останнє чудо світу! Це Олександрійський маяк (Фароський маяк) - маяк, побудований в III столітті до н. е. на острові Фарос біля єгипетського міста Олександрії. Маяк був побудований для того, щоб кораблі могли благополучно минути рифи на шляху в олександрійську бухту. Вночі їм допомагало в цьому відображення мов полум'я, а вдень - стовп диму. Маяк простояв він майже тисячу років, але в 796 р. н. е. був сильно пошкоджений землетрусом. Згодом прийшли в Єгипет араби намагалися відновити його, і до XIV ст. висота маяка становила близько 30 м. В кінці XV ст. султан Кайт-бей спорудив на місці маяка фортеця, яка стоїть і зараз.

Підведення підсумків.

Ми благополучно впоралися з усіма завданнями! Познайомилися з 7 чудесами світу. Давайте підведемо підсумки нашого уроку.

Які правила ви сьогодні використовували при виконанні завдань?

Чого ми навчилися на уроці?

За яким правилом треба помножити десятковий дріб на натуральне число?

За яким правилом треба ділити десятковий дріб на натуральне число?

Що нового ви сьогодні дізналися?

Вам сподобався урок?

Оцінки за урок.

Домашнє завдання.

№1374, 1379 (2 стовпчик).

Література:

1. Віленкін М.Я. та ін Підручник математики для 5 класу середньої школи. - М., Просвіта, 2005.

2. Дидактичні матеріали з математики для 5 класу. - М.: Классікс Стиль, 2006.