Реклама












Конспект уроку математики у 7 класі. Взаємне розташування графіків лінійних функцій


Автор: Димакова Ольга Миколаївна, вчитель математики МБОУ ЗОШ №2 імені Героя Радянського Союзу И.Е.Жукова, р. Володимир

Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку математики для учнів 7 класу з теми "Взаємне розташування графіків лінійних функцій". Даний матеріал буде корисним вчителям математики середньої ланки. В ході уроку переважає групова форма роботи.

Конспект уроку математики 7 клас.

Тема уроку: Взаємне розташування графіків лінійних функцій.

Тип уроку: урок вивчення нової теми.

Мета уроку: Формування поняття взаємного розташування графіків лінійних функцій і вміння визначати за зовнішнім виглядом їх функцій взаємне розташування.

Завдання:

1. Освітня: закріплення, поглиблення і розширення знань про властивості лінійної функції;

2. Розвиваюча: вміння узагальнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язку, будувати логічне міркування і робити висновки;

3. Виховна: формування відповідального ставлення до вченню, готовності і здатності учнів до саморозвитку та самоосвіти на основі мотивації до навчання і пізнання; співробітництво з однолітками.

Обладнання: картки для індивідуальної роботи учнів, комп'ютер з мультимедійний проектор, екран.

Структура та хід уроку

I. Самовизначення до навчальної діяльності

- Над якою серйозною темою ми почали працювати на попередніх уроках?

- Чого ми вже навчилися?

- Як ви думаєте, куди нам просуватися далі у вивченні лінійної функції?

(У кожного учня на столі лежить лист самооцінки і варіант індивідуальних завдань на картці).

- Хлопці, не забувайте оцінювати себе на різних етапах уроку, а якщо випала вільна хвилинка, виконуйте завдання за індивідуальній картці.

II. Актуалізація знань і фіксація труднощів.

Клас ділиться на дві групи. Перша група працює з учителем усно, а інша працює за індивідуальними картками.

Усна робота.

Завдання 1. Знайти: (-1), в(0), в(-1,2), якщо у=5х+6

Завдання 2. При якому значенні аргументу значення функції у=3х-4 дорівнює 5?

Завдання 3. Графік якої функції зображено на малюнку?

у=2х-1

у=-2х+1

у=2х+1

у=-2х-1

Завдання 3. Яка з прямих є графіком функції у=-5х?

Завдання 4. Зростає або убуває функція?

Вкажи найбільше і найменше значення функції на [ -2;1]

При яких значеннях х функція приймає позитивні (негативні) значення?

"Учні" першої групи оцінюють себе в листі самоконтролю.

Друга група працює за індивідуальними картками.

Картка 1. Знайдіть точку, яка належить графіку функції у=0,5х+2,75, абсциса і ордината якої - протилежні числа.

Картка 2. Задайте формулою лінійну функцію, графік якої проходить через початок координат і точку М(-2,5; 4). Знайдіть точку перетину цього графіка з прямої 3х-2у-16=0.

Результат оцінює вчитель.

III. Вивчення нового матеріалу.

Клас ділиться на 6 груп. Кожна група отримує завдання: в одній системі координат побудувати графіки лінійних функцій та визначити залежність розташування графіків коефіцієнтів k і m.

1) у=2х; у=2х-4; у=2х+3;

2) у=-3х; у=-3х+2; у=-3х-1;

3) у=7х-3; у=½·14х-3; у=7х-1,5·2;

4) у=х+3; у=2х-1; у=-2х-2;

5) у=2х+3; у=х+3; у=-х+3;

6) у=0,5х+8; у=½·х+8;у=0,5х+3,2:0,4.

Представник кожної групи виходить до дошки і зображує графіки функцій на підготовленій однією з 6 координатних площинах. Формулює правило виведене групою. Проводиться обговорення, складається таблиця виведеної закономірності. Оцінювання роботи на даному етапі.

Лінійні функції у=k1x+m1 y=k2x+m2

Алгебраїчне умова

Геометричний висновок

1) k1=k2, m1=m2

1) графіки збігаються

2) k1=k2, m1≠m2

2) графіки паралельні

3) k1≠k2

3) графіки перетинаються

4) k1≠k2, m1=m2

4) графіки перетинаються в точці (0;m)

IV. Первинне закріплення.

Рішення № 10.4(а,б), 10.6(а,б), 10.8(а,б), 10.16(а,б) за підручником А.Г.Мордковича.

Завдання виконується за групами.

При яких значеннях параметра а графіки даних функцій:

1) виконують 1, 2, 3, 6 групи перетинаються

а) у=2ах+3, у=5х-2;

б) у=(2а-1)х, у=(4а+3)х+2а;

2) виконують 3, 4, 5, 6 групи паралельні

а) у=3ах+5, у=6х-2;

б) у=(3-а)х+1, у=(а-1)х+5;

3) виконують 1, 2, 4, 5 групи збігаються

а) у=2ах+7, у=4х+7;

б) у=(5а-3)х+2а-1, у=2ах+5-4а.

Після виконання роботи учні перевіряють свої відповіді, виправляють допущені помилки, проводять аналіз причин їх виникнення. Оцінювання роботи.

V. Рефлексія діяльності на уроці.

- Що дізналися нового на уроці?

- Наша мета досягнута?

- Які знання нам стали у нагоді при виконанні завдань на уроці?

- Як ви можете оцінити свою роботу?

- Передай своє ставлення до уроку, використовуючи "Сигнали еліпса". Оцініть ступінь задоволеності собою, своєю групою і загальним змістом виконаної роботи, поставивши відповідні точки за десятибальною системі на трьох осях

V. Домашнє завдання § 10, №10.2

Творче завдання по групах.

Де зустрічається лінійна залежність

а) біології (1 і 2 групи);

б) літературі (6 і 3 групи);

в) фізики (4 і 5 групи)?

Література: Алгебра. 7 клас. У 2 ч. Підручник і задачник для учнів загальноосвітніх установ / А.Г. Мордкович.- 13-е изд., испр.- М.: Мнемозина, 2009.