Реклама












Конспект уроку з природознавства для 5 класу «Речовини і суміші»


Автор: Прохоренко Катерина Григорівна вчитель географії МОАУ ЗОШ с. Томич Білогірський район Амурська область

Опис матеріалу: Пропоную вашій увазі конспект уроку на тему «Речовини і суміші» з природознавства для 5 класу. Пізнавальний урок спрямований на розвиток дослідної та опытнической грамотності учнів, узагальнення і систематизації знань з даної теме.Конспект відповідає програмі та календарно-тематичного планування з природознавства.

Тема: Речовини і суміші

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про суміші, речовини та їх властивості

Тип уроку:

1) За дидактичної мети - урок узагальнення і систематизації знань з елементами дослідження.

2) За основним способом проведення - урок-практикум дослідницького типу.

3) За основними етапами навчального процесу - урок повторення і узагальнення.

Методи: пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, дослідницький, частково пошуковий, інформаційно-розвиваючий.

Обладнання: магніт, колби різної форми, вода, залізні ошурки, сірка, аркуш паперу, картки з реченнями.

Організаційна форма уроку: групова

Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про суміші, речовини та їх властивості

Завдання:

Освітні: виявити ступінь і глибину засвоєння учнями матеріалу з теми: « Речовини і суміші»

Розвиваючі: розвивати вміння робити висновки та узагальнення; встановлювати причинно-наслідкові зв'язки. Продовжити навчання учнів аналізу, порівнянню та узагальненню отриманих знань.

Виховні: виховувати вміння працювати в групі, розвивати комунікативні якості; прищеплювати інтерес до предмету

Хід уроку:

1. Організаційний момент.

Вчитель: Доброго дня, діти, посміхніться.

Землі нашій поклоніться.

До сонця дружно потягніться.

І до сусіда поверніться.

Посмішкою з них ви поділитеся

І на місця свої сідайте.

2. Перевірка домашнього завдання.

Вчитель: На минулому уроці ви закінчили вивчення 7 параграфа.

Вчитель: Як він називався?

Учні: Речовини і суміші.

Вчитель: Відкрийте зошити і запишіть тему уроку: «Речовини і суміші».

Вчитель: сьогодні я пропоную вам попрацювати лаборантами і з'ясувати, чи всі тіла складаються з речовин, а речовини при цьому здатні зберігати свої властивості(мета). Але перед тим як приступити до роботи, необхідно згадати знання, отримані на попередніх уроках і техніку безпеки при проведенні дослідів.

А) Індивідуальне завдання на картках: Дослідним шляхом довести, що рідина зберігає об'єм, але не здатна зберігати форму.(хлопці виконують самостійно досвід, використовуючи однакову кількість води, але різні за формою колби. Інструктаж з техніки безпеки.)

Б) Групове. Бліц-опитування:

Вчитель: Якими властивостями володіють тверді тіла?(зберігають форму і об'єм)

Якими властивостями володіють гази?( приймають форму посудини, в якому перебувають, займають весь об'єм)

Які тіла називають пластичними? Наведіть приклади ? ( тіла, які змінюють форму під дією інших тіл і зберігають її після закінчення дії; пластилін, віск)

Вчитель: Ми з вами згадали властивості тіл і газів, а з чого складаються тіла?(речовин)

А що можна отримати, якщо змішати 2 речовини? (суміш)

3. Основний етап уроку.

Вчитель: Ви вже знаєте, що нас всюди оточують тіла природи та предмети, зроблені людиною. Всі вони складаються з речовин, які характеризуються певними властивостями, які відрізняються один від одного. У ваших міні-лабораторіях знаходяться завдання, але один з наших лаборантів заплутався і не зовсім правильно склав пропозицію в завданні №1исправьте його.

Завдання №1. Виправте допущені помилки.

Пропозиція: Тіла і Предмети Складаються з Властивостей, а Властивості володіють різними Речовинами.

(хлопці вивішують на дошку свої виправлені пропозиції, і доводять свою позицію).

Вчитель: Добре впоралися із завданнями, правильно визначили послідовність слів у реченні. Кожен лаборант повинен не тільки правильно читати інформацію, але і вміти робити досліди і висновки. Перед вами 2 пробірки з різними речовинами необхідно заповнити таблицю, охарактеризувавши кожне з речовин за зразком, при необхідності провести досліди. І зробити висновок, порівнявши характеристики двох речовин.

Завдання №2. Заповніть таблицю

Характеристика

Залізні ошурки

Сірка

колір

Сірий з металевим блиском

жовтий

Взаємодія з водою

тоне

Не тоне

Дія магніту

притягається

Не притягається

Висновок

Кожна речовина володіє певними властивостями

Вчитель: А що утворюється, якщо змішати 2 ці речовини або кілька інших? ( припущення учнів - утворюється суміш, можна зробити який-небудь предмет)

Учні повинні зробити самостійний висновок про те, що тіла і предмети можуть складатися з 1 речовини, або з суміші.

Вчитель: Молодці діти, впоралися із завданням. Ви працювали,працювали. А тепер відпочинемо «Физминутка»

Вчитель:Ми вирішили загартовуватись, раз - два - раз - два! (присідання, з витягуванням рук перед собою)

І обливатися водою, раз - два - раз - два! (підняти руки вгору, імітація обливання)

А потім ми рушником, раз - два - раз - два!

Не забудемо розтертися, раз - два - раз - два! (імітація розтирання рушником)

Вчитель: А тепер наша робота лаборантів триває. Відкрийте сторінку 37 в підручнику і порівняйте свої висновки з авторськими. Зверніть увагу, що автори стверджують, що речовини перебуваючи в суміші здатні зберігати свої властивості. А ми з вами можемо це перевірити? (пропозиції учнів) Що будемо робити? (припущення). Звернемося до завдання №3. Доведіть, що речовини перебуваючи в суміші зберігають свої властивості. сторінка 39 в підручнику-досвід за алгоритмом)

Алгоритм:

1. Змішайте сірку і залізні ошурки. Що вийшло?(суміш)

2. Який колір має ...?(суміш має сіро-жовтий колір)

3. Що відбувається при дії магніту на суміш?( одна речовина притянулось до магніту, друге залишилося лежати на листку)

4. Як взаємодіє суміш з водою(одна речовина тоне, а інша залишається на поверхні)

5. Використовуючи отримані дані з завдання №2 (таблиця) зробіть висновок, записавши його в зошит.

Вчитель: Всі лаборанти впоралися із завданнями, до якого висновку прийшла кожна з груп.(учні оголошують свої висновки: сірка і залізні ошурки перебуваючи в суміші зберегли свої властивості).

Вчитель: Хлопці давайте згадаємо мета нашої роботи. Чи змогли ми її досягти, які наші результати?(учні озвучують - тіла можуть складатися з 1 чи декількох речовин, при цьому речовини в суміші зберігають свої властивості, довели це з допомогою дослідів).

Загальний висновок по уроку: тіла можуть складатися з 1 чи декількох речовин, при цьому речовини в суміші зберігають свої властивості.

Рефлексія

Вчитель: Якою була наша робота лаборантів? Продовжіть фразу

Попрацювавши лаборантом, я дізнався(а)....

Попрацювавши лаборантом ,я навчився(навчилася)...

Попрацювавши лаборантом, я став(а) краще...

Урок не пройшов дарма, тому що....

Оцінювання учнів

Вчитель: Дякую за творчу роботу. Бажаю вам успіхів у навчанні.