Автор: Малихова Лариса Миколаївна, учитель-дефектолог Курської спеціальної (корекційної) загальноосвітньої школи - інтернат I і II виду»
Мета: розвиток мовного слуху і формування произносительной сторони мови на основі мовного матеріалу теми і тексту у відповідності з математичним і граматичним матеріалом.
Завдання:
- вироблення у вихованців навичок диференціації в мові звуків «С-Ц» у позиції збігу приголосних на матеріалі складів, слів, фраз, тексту;
- закріплення вміння вихованців правильного проголошення мовних конструкцій при дотриманні вивчених правил орфоепії;
- формування у вихованців понять за темою «Перші мандрівники»;
- тренування уміння вимовляти мовний матеріал в нормальному темпі;
- формування у вихованців уміння розрізняти і впізнавати на слуховий і слухо-зоровій основі мовний матеріал теми і тексту з використанням ЗУА індивідуального користування та без ЗУА;
- розвиток граматичного ладу мовлення вихованців у процесі складання пропозиції щодо питань;
- виховання пізнавального інтересу до тематичного матеріалу навчальних дисциплін (історія, географія).
Обладнання: таблиці з мовним матеріалом, ілюстрації та презентація-супровід до теми, граматична схема з деформованими реченнями, географічна карта.
1. Організаційний момент (за екраном)
-Привітайся.
- Ти привітався?
- Ти чуєш?
- Запитай у мене, яка сьогодні тема заняття?
- Тема заняття «Перші мандрівники»
- Сьогодні будемо правильно вимовляти звуки «Ц», «З», читати і слухати, відповідати на запитання до теми і тексту, повторювати математичний матеріал, виконувати граматичні завдання, працювати над злитість мови, наголосом, правилами орфоепії.
- Добрий день.
- Я привіталася.
- Я чую.
- Назвіть, будь ласка, тему заняття.
- Тема заняття «Перші мандрівники»
Вихованець повторює за вчителем мовний матеріал, опознавая на слух
2. Диференціація «З-Ц», правила орфоэпического вимови.
(е) -Звуки «С-Ц» говоримо тихо, без голосу.
асті-эмцы прянощі - тубільці
исха-эйце походження - європейців
асве-анцы кругосвітню - іспанці
(е) -Послухай, повтори, знайди ілюстрацію.
Педагог за екраном вимовляє мовний матеріал, пропонуючи вихованці розрізнити на слух і правильно повторити, підібравши ілюстрації до почутого.
-Звуки «Т-С-Ц» говоримо тихо, без голосу.
Вихованець промовляє мовний матеріал з таблиці, дотримуючись правильність вимови звуків.
(е) -Постав знак словесного наголосу, прочитай правильно, назви правила орфоепії.
Тубільці - місцеві жителі островів.
Афанасій Нікітін - один з перших європейців мандрівників.
Іспанці вирушили в експедицію в навколосвітню подорож.
(е)-Скажи спочатку повільно, потім в нормальному темпі.
(е) у шістнадцятому столітті
у двадцять першому столітті
у вісімнадцятому столітті
У XVI ст. Іспанія і Португалія мали хороший бойовий, морський флот.
(е) - Постав знаки орфоепії, назви правила.
Вихованець розставляє словесне наголос, промовляє правильно, називає правила орфоепії, промовляє числівники в заданому темпі, розставляє наголосу орфоепічні знаки, виправляє допущені в мовленні помилки, розрізняє фрази на слух, повторює дотримуючись правильне вимовляння звуків, підбирає ілюстрацію
3. Робота над темою «Перші мандрівники»
Вчитель на слух пред'являє мовний матеріал, вихованець пізнає (без опори) і повторює.
(е) -Покажи на карті Іспанію (Південну Америку, Африку, Індію).
(е) -Кругосвітня подорож - подорож навколо землі.
(е)- У XVI ст. Іспанія і Португалія мали хороший бойовий, морський флот.
(е)-Іспанія і Португалія шукали коротку дорогу до Індії і до «Островів прянощів».
(е)-Прянощі - це перець, кориця, гвоздика, імбир.
(е)-«Острови прянощів» - це острови Нової Зеландії, Малайзії.
(е)-У XVI ст. прянощі в Європі цінувалися на вагу золота.
(е)-«Острови прянощів» покриті лісами і гаями. Вони виділяють «небесні» аромати.
(е)-Аборигени, тубільці - місцеві жителі островів.
(е)-Послухай і вибери.
(е)- Христофор Колумб - італієць за походженням відкрив новий материк-Америку.
(е)- Васко да Гама португальський мореплавець, який відкрив морський шлях в Індію через Африку.
(е)- Афанасій Нікітін-російський мандрівник.
(е)- Фернан Магеллан - португальська офіцер сухопутних військ.
Вихованець виконує завдання, супроводжує словесним звітом.
Навколосвітню подорож - подорож навколо землі.
- У XVI ст. Іспанія і Португалія мали хороший бойовий, морський флот.
- Іспанія і Португалія шукали коротку дорогу до Індії і до «Островів прянощів».
- Прянощі - це перець, кориця, гвоздика, імбир.
- «Острови прянощів» - це острови Нової Зеландії, Малайзії.
- У XVI ст. прянощі в Європі цінувалися на вагу золота.
- «Острови прянощів» покриті лісами і гаями. Вони виділяють «небесні» аромати.
- Аборигени, тубільці - місцеві жителі островів.
4. Робота над текстом «Шлях Магеллана».
(е) -Будемо відповідати на питання (за екраном)
- Яке значення мало подорож Магеллана?
- Яке відкриття зробив Магеллан?
- Ким був Фернан Магеллан?
- Чому Магеллан виїхав до Іспанії?
- За чим іспанський король відправив експедицію на чолі з Магелланом?
- Що шукав Магеллан? У чому він був впевнений?
- Чому на кораблі виник заколот?
- Магеллан мужня людина?
- Чому ти так думаєш?
- У чому полягає подвиг Магеллана?
- Скільки років тривало подорож експедиції Магеллана?
Завдання
- Покажи на карті шлях Магеллана.
- Покажи на карті Філіппінські острови (Тихий океан, Індійський океан).
- Поясни значення слів, дібравши синоніми: кругосвітню - ...
(навколо світу, світу, земної кулі, Землі); сутичка - ...
(бій, бій, боротьба, бійка);
експедиція-......
група кораблів (зі спорядженням, запасами води, їжі, зі спеціальним одягом);
хоробрий -......
сміливий, безстрашний;
досвідчений -....... багато знає і вміє людина.
(е) -Послухай і повтори.
архів; армада, каравела, судно, експедиція, чужинець, заколот, провіант, панорама, лазурний, сутичка, виснажені.
- Магеллан дістався до Філіппінських островів, де загинув в сутичці з місцевими жителями на Філіппінському архіпелазі.
- Але світ дізнався про перше кругосвітню подорож і про подвиг першовідкривача Магеллана.
- Навколосвітню подорож - подорож навколо землі.
- Христофор Колумб - італієць за походженням відкрив новий материк-Америку.
Вихованець виконує завдання, супроводжуючи словесним звітом, пояснює значення слів, шляхом підбору синонімів,пізнає мовний матеріал тексту на слух, повторює, дотримуючись правильність вимови
5. «Строкатий» матеріал (без ЗУА, за екраном)
(е) -Зніми апарати.
- в шістнадцятому столітті
- у двадцять першому столітті
- у вісімнадцятому столітті
- У XVI ст. Іспанія і Португалія мали хороший бойовий, морський флот.
- Аборигени, тубільці - місцеві жителі островів.
- Фернан Магеллан - португальська офіцер сухопутних військ.
- Васко да Гама португальський мореплавець, який відкрив морський шлях в Індію через Африку.
- Афанасій Нікітін-російський мандрівник.
- Христофор Колумб - італієць за походженням відкрив новий материк-Америку.
- Я зняла апарати.
Вихованець пізнає мовний матеріал усього заняття на слух, без ЗУА, повторює, дотримуючись правильність вимови
(е) -Одягни апарати.
6. Підсумок заняття.
(е)- Яка сьогодні була тема заняття?
(е)-Що ми робили на занятті?
(е)-........, ти відмінно працювала, молодець!
(е)-Попрощайся.
Я одягла апарати.
- Сьогодні тема заняття була «Перші мандрівники».
- На занятті ми правильно вимовляли звуки «С-Ц», читали і слухали, відповідали на запитання до теми і тексту, повторювали математичний матеріал, виконували граматичні завдання, працювали над злитість мови, наголосом, темпом, правилами орфоепії.
- Я чудово працювала, я молодець!
- Всього доброго, до побачення.