Реклама












Конспект уроку російської мови 8 клас


Конспект уроку російської мови для 8 класу з теми «Вступні конструкції»

Автор-укладач: Кузьміна Валентина Федорівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Золотухинская ЗОШ».

Досвід показує, що ввідні слова є важкою темою для восьмикласників. Як зробити працюють теоретичні відомості про вставних конструкціях? Думається, необхідно чітко вибудовувати матеріал, підводити учнів до визначення мовних явищ, використовувати різні прийоми: спостереження над інтонацією, розбір по членам пропозиції, співставлення пропозицій, де зовні однакові або подібні слова виступають в різної синтаксичної ролі. Можливо, матеріали запропонованого уроку можуть бути використані вчителями російської мови в повсякденній роботі.

Урок української мови у 8 класі на тему: Вступні конструкції.

Цілі:

- дати поняття про вступних словах як засобі вираження суб'єктивної оцінки до вислову, познайомити зі значеннями вступних слів;

- формувати вміння висловлювати певні відносини до висловлювання з допомогою вставних слів, правильно ставити розділові знаки при вставних словах,

- розрізняти ввідні слова і члени речення.

Розвивати аналітичні здібності учнів (вміння порівнювати, виділяти, узагальнювати), вміння використовувати дані конструкції в мові.

Виховувати активне і свідоме відношення до вивчення російської мови.

Хід уроку

I. Повторення

1) Індивідуальна робота за картками:

а) Робота з текстом, у якому всі розділові знаки розставлені.

Завдання: знайдіть обігу і випишіть.

Як часто в гірку розлуку

У моїй блукаючої долі,

Москва, я думав про тебе!

б) Назвіть пропозицію з обігом (знаки не розставлені).

Хусткою змахнула біля воріт моя улюблена.

Я повернуся до тебе Росія!

2) Робота з класом (тестові завдання на партах):

1. Знайдіть помилки у визначенні звернення:

а) називає того, до кого звертаються з мовленням;

б) служить для залучення уваги;

в) не може бути поширеним;

г) вимовляється з звательной інтонацією.

2. Звернення завжди стоїть у формі:

а) в.п.; б) в.п.; в) р.п.; г) і.п.

3. Знайдіть хибне твердження:

а) звернення вживається в різних стилях мови;

б) у листах звернення служить для привернення уваги адресата;

в) найчастіше звернення вживається в усному мовленні і на листах;

г) звернення може стояти на початку, в середині і в кінці речення.

4. Розділові Знаки в реченнях із зверненнями називаються:

а) видільними; б) розділовими.

- Отже, давайте узагальнимо всі відомості про обіг.

II. Робота над новим матеріалом.

1) Пояснення вчителя

Сьогодні ми познайомимося ще з групою слів, які не є членами речення і не пов'язані з іншими словами в ньому ні підрядної, ні сурядного зв'язком. Це ввідні слова. Тема для вас нова, хоча з вступними словами ми вже зустрічалися.

- Як ви думаєте, що ви повинні дізнатися, чому навчитися на уроці?

Слово вступний утворено від слова писати, одним із значень якого є «включити у що-небудь». Ми можемо включити ввідні слова в речення.

- Запишемо на дошці і в зошитах пропозицію: Канікули швидко закінчилися.

- Охарактеризуйте його по мети висловлювання (оповідний),

за наявності грам. основи (просте, двусоставное),

за наявності второстеп. членів (распр., нічим не ускладнене).

- Вам дуже шкода, що канікули закінчилися. Яке слово ви введете? Я пропоную наступні: на жаль, до нещастя та ін.

- А тепер уявіть, що ви раді, що канікули закінчилися. Які слова використовуєте? (на щастя, до загальної радості, на моє щастя)

- Подивіться на записані речення і скажіть, у чому ж різниця?

(В 1 реченні точний сенс, а в 2 і 3, де використовувалися ввідні слова, до висловлення додається наше ставлення.)

- Тепер Можете дати визначення вступним словами?

2) Читання правила, с. 174.

- Вступні конструкції відіграють велику роль у мовному етикеті. Як можна і повинно змінити характер категоричній репліки: «Передайте на квиток!»? (Включити слова «будь ласка», «будьте ласкаві»).

3) Робота з текстом вірша А. Кушнера (на кожній парті роздрук тексту).

Ввідні слова.

Візьміть ввідні слова.

Від них крутиться голова.

Вони заважають суть зберегти

І уповільнюють нашу мову.

І все ж зручні тому,

Що видають легко іншим,

Як ми ставимося до того,

Про що, ніяковіючи, говоримо.

Мені скажуть: «щастя...»

І потім

Хай що завгодно кажуть,

Я слухаю з відкритим ротом

І радію всьому підряд.

Мене, як всіх, не раз, не два

Рятували ввідні слова,

І частіше за інших серед них

Слова «по-перше», «по-друге».

Вони, почавши здалеку,

Давали привід не поспішаючи

Зібратися з думками, поки

Не знаю, де була душа.

- Прочитайте вірш і назвіть ввідні слова, які звучать в тексті.

- Вони уповільнюють нашу мову», як каже поет. У цих рядках міститься правило вимови вставних слів у реченні. Ввідні слова при проголошенні виділяються інтонацією: паузами, зниженням сили голосу і більш швидким вимовою вступних слів. А на листі? (Коми.)

- Попрацюємо над інтонацією вводности, усно виконавши упр. 361.

III. Закріплення.

1) Первинне закріплення

- Запишіть речення, вставляючи замість крапок (паузи) вступне слово із зазначеної групи:

Звернення ... не є членом речення, ... вказує на того, до кого звертаються з мовленням, ... вимовляється з звательной інтонацією (порядок думок).

Під час канікул ми ... добре відпочинемо (невпевненість).

Хвороба ... виявилася дуже небезпечною (почуття).

Експедиція ... відкрила в глухій сибірській тайзі великі запаси нафти (джерело повідомлення).

Читання ... розширює кругозір, ... розвиває пам'ять, ... сприяє поліпшенню грамотності (порядок думок).

2) Слуховий диктант

Сьогодні може бути гроза. - Може бути, ми не побачимося більше.

Завдання, вірно, вирішена. - Завдання вірно вирішена.

- Підкресліть подумки однакові слова як члени речення.

Всі вони є членами пропозиції?

Висновок: ввідні слова не є членами речення.

3) Самостійна робота по групах з наступною перевіркою:

1 група - вправа 362.

2 група. Включіть в пропозицію Я не можу визначитися з вибором професії ввідні слова 1) з вказівкою на джерело висловлювання; 2) виражають різні почуття.

IV. Рефлексія.

Складіть усне роздум на тему: «Чого ми навчилися на сьогоднішньому уроці?», використовуючи слова безумовно, по-перше, по-друге, таким чином.

V. Домашнє завдання 1 групи: використовуючи ті ж ввідні слова, складіть і напишіть роздум на тему: «Правильно писати 2 букви н у слові прочитана?»;

2 групі: вправа 363.

Використана література

1. Зайцева Н. А. Ввідні слова. Урок-дослідження. Російську мову № 15, 2010.

2. Сенюшкина Т. В. Звернення та ввідні слова в тренувальних вправах. Російська мова № 13, 2010