Реклама












Конспект уроку української мови в 5 класі. Узагальнююче повторення


Урок узагальнюючого повторення по темі «іменник»

Автор: Кузьміна Валентина Федорівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Золотухинская ЗОШ МО «Ахтубинский район»

План-конспект уроку російської мови в 5 класі

Дана розробка являє собою урок узагальнюючого повторення. Для приведення знань учнів 5 класу в певну систему використовуються традиційні та нестандартні завдання. Головна мета - подальше осмислення, більш глибоке засвоєння вивченого матеріалу. Робочі матеріали можуть бути використані вчителями російської мови.

Тема: «Повторення вивченого по темі «іменник».

Цілі:

1) систематизація і узагальнення отриманих знань, виявлення і коригування прогалин у учнів по даній темі;

2) розвиток логічного мислення, вміння здійснювати угруповання, будувати міркування;

3) виховання інтересу до вивчення предмету в учнів.

Хід уроку

I. Повідомлення вчителем теми, мети уроку.

На дошку проектується епіграф:

Я в мові одні предмети називаю,

Запам'ятайте, друзі, - ось головний мій секрет:

Коли процес і ознака я визначаю,

Їх завжди вам уявляю як предмет.

П. Чесноков

- Визначте, якою частиною мови говориться в епіграфі?

II. Робота по темі уроку.

1) Словниковий диктант (з взаємоперевіркою).

У новому кварталі, м'який диван, працювати за розкладом, цигани в цирку, безпорадне пташеня, їздити на велосипеді, шовковистий аркуш, ароматна акація.

- Назвіть іменники. Дайте визначення іменника.

- Назвіть іменники одушевлені. Чим вони відрізняються від неживих?

- Визначте відмінювання іменників.

- Назвіть іменники, які мають форму предложного відмінка.

- Які закінчення мають іменники в місцевому відмінку 1, 2, 3 відмінювання?

- У чому особливість правопису таких слів, як акація?

2) Творчий диктант.

- Замініть дієслово спільнокореневим іменниками за зразком:

розширювати пасовища - розширення пасовищ.

Вирішувати завдання, перевіряти училища, купувати лижі, ремонтувати дахи, переглянути передачі.

- Який робимо висновок?

3) Лінгвістична задача.

Алюміній, вражень, вибачень, магній, миттєвостей, рослин.

- Укажіть іменники, що мають однакові закінчення, охарактеризуйте граматичне значення цих закінчень.

4) Виправте помилки. Як ви думаєте, чому вони відбулися?

Чого тільки не було в магазині!

І сахари, і чорнило, і молочко, і сметани, і метали, і ножиці, і брюка, і очки, і цементи, і пшены, і дрожжа, і вермішелі... Всього не перерахуєш!

5) Визначте, як утворені іменники підосичник, підодіяльник.

III. Розвиток мовлення

Складання розповіді чи казки на лінгвістичну тему (з використанням іменників з основою на шипящую та іменників, що мають форму тільки однини). Наприклад:

Паж пішов на верхній поверх, там знайшов великий саквояж і відніс його в екіпаж. На річці він побачив кілька барж, на щоглі одного з них сидів стриж. Навколо була незвичайна тиша. Раптом пробігла визгливая миша. Пажа забила тремтіння. Миша спокійно пішла в ніч.

IV. Підведення підсумків уроку. Завдання додому.

Список використаної літератури

1. Угроватова Т.Ю. поради на кожен день: Універсальна робоча зошит для дітей, їх батьків та викладачів-словесників. М.: Владос, 1995.

2. Творча робота на уроках російської мови. 5-11 класи: нестандартні завдання, рекомендації. Автори-укладачі: Н. М. Сулицкая та ін. Волгоград: Учитель, 2011.