Реклама












Конспект уроку української мови в 5 класі за темою: іменник - частина мови дивовижна


Урок української мови, 5 клас

Автор: Ситникова Вікторія Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури МОУ СЗШ №7 р. Олексіївка Білгородської області

Опис матеріалу: Пропоную вам конспект уроку російської мови з узагальнення вивченого по темі: "іменник - частина мови дивовижна". Даний матеріал буде корисним вчителям-словесникам, які працюють у 5-му класі. Він спрямований на формування універсальних навчальних дій школярів.

Конспект уроку призначений для учнів 10-11 років і являє собою матеріал заснований на комунікативно-діяльнісному підході в навчанні.

Мета: узагальнити знання учнів про іменнику як частини мови.

Завдання:

Навчальна: поповнити практичний досвід учнів у вживанні імен іменників у пропозиціях, звернути увагу на роль імен іменників у мовленні.

Розвиваюча: удосконалювати орфографічні уміння і навички; розвиток логічного мислення.

Виховна: формування вмінь співпрацювати при виконанні вправ; виховання уваги і поваги до речі.
Вид уроку: урок узагальнення і закріплення знань і вмінь.

Методи і прийоми: захист творчої роботи, робота в групах, аналіз поетичного тексту, вправи на розвиток логічного мислення, гра.

Плановані освітні результати:

вміння виступати перед аудиторією однолітків, уміння взаємодіяти з іншими учнями під час виконання загального завдання;

уміння визначати цілі майбутньої роботи, вміння оцінювати досягнуті результати і адекватно формулювати їх в усній формі;

вміння створювати усний та письмовий текст з урахуванням задуму й ситуації спілкування;

вміння проводити морфологічний розбір іменника;

виховання шанобливого ставлення до російської мови.

Обладнання: міні-проекти учнів, презентація

Хід уроку:

I. Організаційна частина (створюється атмосфера доброзичливості і творчої активності).

- Продзвенів дзвінок наш в строк.

Ви готові почати урок?

Всі ль на місці? Все в порядку?

Підручник Разумовської та зошит?

Кожен хоче відповідати і оцінки отримувати?

Всі тут хочуть вчитися?

Отже, можна всім сідати.

II. Мотивування до навчальної діяльності (на екран проектується зображення казкової держави).

- Хлопці, ось вже декілька уроків ми з вами подорожуємо по дивовижній країні, яка називається Морфологія. В найдревнішій частині цієї країни живуть імена іменники. В гості до іменником сьогодні ми й вирушимо. Запишіть тему нашого уроку: «іменник - частина мови дивовижна».

- Хто допоможе мені пояснити мету нашого уроку? Припустіть, які завдання ми будемо виконувати?

- А з якими труднощами ми можемо зустрітися в гостях у іменника?

- Я сподіваюся, що на уроці ви будете уважними і активними, тому що всі завдання, які ви виконаєте, допоможуть вам зробити домашнє завдання: написати твір-мініатюру на тему: «Що мене здивувало іменник? »

ІІІ. Актуалізація знань учнів. Перевірка домашнього завдання (захист міні-проектів).

- Того, до кого ми йдемо в гості, потрібно обов'язково знати в обличчя. В якості домашнього завдання вам було запропоновано уявити собі іменник і намалювати його портрет. У кого вийшло? Пропоную вам сформулювати вимоги до захисту творчої роботи, які допоможуть оцінити роботу.

1. Мова повинна бути....(зрозумілою, зв'язковий, грамотної, переконливою, аргументованою, емоційної).

2. Малюнок повинен бути....(яскравий, відповідний темі, креативний, цікавий).

Хлопці захищають свої проекти-малюнки. Виявляють кращі роботи на основі вимог до захисту творчої роботи, аргументують відповіді.

IV. Організація учнів в ході подальшого засвоєння матеріалу. Практикум.

- В ході виконання завдань у зошиті я прошу кожного з вас, хлопці, на полях фіксувати особливими знаками свої досягнення і недоліки:

+ я дав правильну відповідь,

? я майже вірно відповів,

- мені не вдалося правильно відповісти

Така робота допоможе вам у кінці уроку проаналізувати ці знаки, оцінити свої знання по даній темі.

1) Визначення ролі іменників у мовленні (на екран проектується зображення морського пейзажу).

- Прочитайте даний текст:

Море. Сонце.

Пісок. Вітерець.

Чайка літає.

Хвиля грає.

Купання. Веселощі.

Сміх. Умиротворенье.

- Випишіть іменники, визначивши їх відмінювання. Для чого вони потрібні в даному вірші?

- Який засіб мовної виразності ви зустріли в тексті? Яке із записаних вами імен іменників можна виключити, за якою ознакою?

- А що ще допомагає розмежувати одушевлені і неживі іменники? ( Перевірка відповідей за зразком).

2) Вправа «Доведи»: як розрізнити одушевлені і неживі іменники?

Три учні працюють біля дошки, визначають, якими є іменники: сніговик, лялька, мрець - живими або неживими, інші навчаються працюють в зошиті, вибирають спосіб, на якому буде започатковано розв'язання навчальної задачі. Формулюють всі «за» і «проти».

3) Гра «Четвертий зайвий».

- Поясніть, за якими морфологічними ознаками об'єднані іменники? Що можна виключити?

а) Про смелост..., про храброст..., про неустрашимост..., про трусост... .

Загальне: це іменники жіночого роду 3 відміни, предложного падежу, в словах - закінчення - в.

Тема - якості людини. Виключити - боягузтво - антонім, всі інші - синоніми.

б) Розумниця, роботяга, молодчина, зараза.

Загальна: іменники спільного роду.

Виключити: слово «зараза» характеризує негативне якість людини.

в) Осло, кава, кенгуру, поні.

Загальна: невідмінювані іменники чоловічого роду. Виключити: кава - сучасний словник допускає вживання слова каву і як іменник середнього роду.

г) Пісні, ножиці, коні, бурі.

Спільне: усі слова у множині.

Виключити: ножиці - вживається тільки у множині, коні - живу іменник.

д) Грач..., печ..., ноч..., доч... .

Загальна: іменники з шиплячої на кінці.

Виключити: грач - іменник 2 відміни чоловічого роду; піч - може бути іменником і дієсловом.

- З якою метою ми виконували це завдання?

4) Лингвофизминутка

- Пропоную зняти напругу і заодно повторити вивчене.

Кожному граматичною явищу відповідає певний рух.

1 відмінювання іменника - сісти, піднявши руки вгору, 2 схилення - встати, руки в сторони, 3 схилення - сісти, руки за парту, разносклоняемые іменники - встати, бавовна руками над головою, несклоняемые іменники - встати і сісти (на екрані проектується порядок рухів).

Слова для лингвофизминутки: меню, мудрість, біля дач, бандероль, лосось, ковила, полум'я, кенгуру, шлях, молодь.

5) Творча робота: робота в групах. Визначення синтаксичної ролі іменників (на екран проектуються фотографії з відомими місцями, будівлями міста).

- Іменники допомагають знайти потрібні установи, магазини, вибрати книгу, правильно написати адресу. Які це займенники? Чим вони відрізняються від нарицательных імен іменників?

- Перед вами кілька фотографій з видами нашого міста. Зробимо під ними підписи. Складаючи пропозиції, не забувайте вживати власні імена, потім визначте синтаксичну роль даних слів у реченні (кожна група працює зі своїми фотографіями).

6) Закріплення вміння виконувати морфологічний розбір (самостійна робота).

- Хлопці, оскільки іменники є жителями країни Морфологія, пропоную вам скласти паспорт цієї частини мови, взявши за основу план морфологічного розбору. Слово ви можете взяти з пропозиції творчої роботи.

На екран проектується слайд:

Морфологічний розбір іменника на основі паспорта.

Я, ____________, - іменник, так як позначаю ___________ і відповідаю на запитання _________________.

1. Моя початкова форма: ____________________.

2. Мої морфологічні ознаки:

а) постійні: по розряду я іменник - _______________, ______________ (живе - неживе), ____________ (роду), ______________ (схилення);

б) непостійні: стою в форме______________ (числа), ______________ (падежу).

3. Працюю в сусідній державі Синтаксисі.

Сьогодні я граю роль_____________________.

V. Перевірка отриманих результатів. Учні фіксують результати своєї діяльності у відповідності з поставленими завданнями, оцінюють свою діяльність і діяльність товаришів.

VI. Рефлексія

Продовжте речення:

Сьогодні на уроці я переконався в тому, що іменники....

Я згадав(а) про те, що іменники...

Мені необхідно повторити матеріал про...

Я задоволений(задоволена) своєю роботою на уроці, тому що...

VII. Домашнє завдання. Твір-мініатюра на тему: «Що мене здивувало іменник?»

Використані джерела:

1. Лазаренко Г.П. Уроки української мови в 5 класі: пошуки і знахідки.- М: Дрофа, 2006.

2. Петрановська Л. Ігри на уроках російської мови: Посібник для вчителя.- М.: «Наука/Интерпереодика», 2000.