Автор: Могунова Наталія Василівна, вчитель російської мови та літератури Novomihajlovskoj (середньої школи Мамлютского району Північно-Казахстанської області Республіки Казахстан
Опис матеріалу: урок призначений для учнів 5 класу загальноосвітньої школи. П'ятикласники відпрацьовують навички добору спільнокореневих слів і вміння відрізняти однокореневі слова від форм слова.
Лексична тема: лісові галявини
Мета уроку:
- навчити учнів відрізняти однокореневі слова від форм слова, підбирати однокореневі слова з урахуванням їх лексичного значення;
- розвивати уяву і мову учнів;
- виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: мультимедійний проектор, запис співу птахів, паперова ромашка.
1. Організаційний момент.
- Закрийте очі і уявіть теплий літній день у лісі. Приємно дме ласкавий вітерець, весело щебечуть пташки, відчувається запашний аромат квітів (на дошці проектується малюнок лісу, звучать голоси птахів).
4. Робота по темі уроку:
Полянка «Ознайомча»
- Ось ми і на лісовій галявині. Безліч квітів. Бачите, як привітно кивають нам ромашки (пропонується дітям, обриваючи пелюстки ромашки, виконати завдання ).
На кожній пелюстці потрібно прочитати слово і пояснити лексичне значення: ліс, лісок, лісник, лісовий, лісистий, лісовик, лісництво.
- Запишіть слова в стовпчик, доведіть що вони однокореневі, покажіть це графічно.
- Однакові лексичні значення цих слів? (Лексичні значення слів і графічне зображення демонструється на дошці).
Висновок: спільнокореневі слова позначають різні предмети, якості, мають різні лексичні значення (на дошці).
- Виберіть будь-яке з цих слів, змініть за відмінками і числами, запишіть у зошит.
- Визначте лексичне значення цих слів.
Висновок: при зміні слів за відмінками, числами, родами ми отримуємо форми одного і того ж слова; змінюється тільки граматичне значення слова, а не лексичне (на дошці).
5. Закріплення матеріалу:
Полянка «Закріплювальна ». Клас виконує завдання (всі завдання демонструються на дошці).
а) Дібрати спільнокореневі слова до іменника, утворити форми одного з слів.
Є в травах і квітах
Цілюща сила. Для всіх,
Вміють розгадати їх таємницю.
( Р. Різдвяний)
в) Підібрати однокореневі слова до прикметником і утворити форми одного з слів.
Посміхнулися сонні берізки,
Розтріпали шовкові коси.
Шелестять зелені сережки,
І горять срібні роси.
( Єсенін С.)
г) Виписати в одну колонку форми одного слова, а в другий стовпчик - однокореневі слова.
Вода, водний, до води, підводний, водиця, за водою, на водному, водник. Трава, трав'яний, травичка, трави, травами, трав.
д) Гра « Збираємо родичів»
- Пропоную слово-корінь, підберіть за дві хвилини якомога більше однокореневих слів. Перший варіант слово - горіх, другий варіант слово - ягода. Усно назвіть форми слова.
6. Підведення підсумків уроку.
Привіт тобі, мій рідний край,
З твоїми темними лісами,
З твоєю великою рікою
І неоглядными полями!
(Дрожжин)
- Про що ми говорили сьогодні на уроці?
- Чого навчилися, гуляючи по лісових стежках? Як тепер будете розрізняти спільнокореневі слова і форми слова?
- Кожен з вас поставте запитання класу по темі уроку?
7. Виставлення оцінок за урок, домашнє завдання.