Автор: Недорєзова Марина Геннадіївна, вчитель російської мови та літератури ГБОУ ЗОШ № 167 Центрального району Санкт-Петербурга
Цілі:
- закріплення вміння розпізнавати і правильно писати негативні частки НЕ і НІ;
- збагачення словникового запасу учнів;
- діагностика засвоєння теми, корекція прогалин у знаннях.
Засоби навчання: словесні; наочні.
Обладнання: комп'ютер, відеопроектор, екран, ЕУ «Російська мова» (автор Недорєзова М. Р.)
Тип уроку: актуалізація і закріплення вивченого матеріалу (з використанням сторінок електронного підручника)
Тема: «Написання заперечних часток. Узагальнення вивченого»
1. Організаційний момент. Повідомлення теми і цілей уроку.
2. Знайомство з теоретичним матеріалом електронного підручника (сторінка підручника на екрані).
3. Вчитель: Матеріал викладений на сторінці коротко. Хто зможе привести свої приклади на наведені тут правила? Які ще способи перевірки правопису НЕ і НІ ви можете назвати?
У ході розповідей учнів на дошці і в зошитах створюється таблиця «Негативні частки НЕ і НІ». Після її створення на екран виводиться сторінка ЕУ з таблицею «Правопис часток НЕ і НІ», учні порівнюють дві таблиці, при необхідності в таблицю з ЕУ додаються приклади, запропоновані учнями (Сторінки ЕУ створені в форматі веб-сторінок, і їх можна редагувати в режимі онлайн, використовуючи програму «Блокнот»).
4. Робота з тестом «Негативні частки НЕ і НІ»:
А) на екрані тест, який хлопці виконують самостійно;
Б) потім один з учнів на комп'ютері виконує цей тест в режимі онлайн;
В) бачачи на екрані правильні відповіді, учні перевіряють свої роботи.
5. Орфографічний диктант з подальшою самопроверкой:
Учитель читає текст. Потім на екран виводиться сторінка ЕУ з цим диктантом, учні самостійно перевіряють свої роботи.
Учні, що допустили велику кількість помилок в диктанті, будинки, використовуючи звуковий варіант цього тексту з ЕУ, ще раз виконують роботу та здають на наступному уроці вчитель.
Робота над помилками в класі:
До комп'ютера запрошуються по черзі кілька учнів з числа тих, хто допустив при написанні диктанту найбільша кількість помилок. Вони виконують ілюстровані тести «Голосні Е-І в негативних частинках». (Тести з барвистими ілюстраціями допомагають зняти напругу від невірно написаної роботи, одночасно граючи тренувальну та навчальну роль). Допомога класу дозволяється.
Інші учні, за бажанням, можуть у цей час скласти невеличкий текст, використовуючи в ньому як можна більшу кількість часток НЕ і НІ (тему вибирають самі).
6. Робота з контрольним тестом "множинного вибору" «В якій групі пропозицій в усіх негативних частинках пропущена голосна І?»
Цей тест є контрольним. На екран виводиться сторінка ЕУ з тестом. Хлопці записують в зошит відповіді. Потім обмінюються зошитами. Один з учнів виходить до комп'ютера і виконує цей тест в режимі онлайн. Після взаимопроверки виставляються оцінки.
Учні, які виконали роботу на оцінку, яка їх не влаштовує, можуть після уроків під час консультації виконати ще раз тест і отримати потрібну їм оцінку.
7. Підведення підсумків уроку. Домашнє завдання. Як альтернативний варіант, замість виконання вправи з підручника учні можуть створити свій тест на правопис заперечних займенників і прислівників «Букви Е-І в приставках негативних займенників і прислівників». Приймаються роботи як в паперовому, так і електронному варіантах (у програмах «Hot Potatoes» або «PowerPoint»).
1. Білозубов О.В., Миколаїв Д.Г. Система дистанційного навчання Moodle. Навчально-методичний посібник. - СПБ: Санкт-Петербурзький державний університет інформаційних технологій, 2007.
2. Російська мова. 7 клас. (13-е изд. стереотипн.) Разумовська М. М., Львова С. В., Капінос в. І. та ін. під ред. Розумовської М. М. і Леканта П. А. - М: Дрофа, 2009.
3. Методичні рекомендації до підручника «Російська язык.7 клас» під ред. Розумовської М.М. - М: Дрофа, 2007.