Реклама












Конспект уроку української мови у 8 класі. Односкладні пропозиції


Автор: Левіна Олена Дмитрівна, вчитель російської мови та літератури МОУ ОСОШ № 94, м. Ярославль

Тема «Односкладні речення» є однією з важливих і цікавих тем програми з російської мови 8 класу. Вивчення даної теми дозволяє які навчаються практично освоїти велику різноманітність і варіативність граматичних основ простих речень. Освоєння даної теми є важливим також і тому, що знання цієї теми дозволить які навчаються правильно виконати багато тестові завдання у варіантах ДПА в 9 класі, які пропонують до розгляду односкладні пропозиції (у завданнях типу: випишіть граматичну основу, порахуйте кількість граматичних основ).

Даний урок - перший з вивчення даної теми - розрахований на учнів 8 класу відкритих (вечірніх) загальноосвітніх шкіл. Матеріал уроку відрізняється доступністю, адаптований до психолого-педагогічним особливостям учнів. Але потрібно зазначити, що матеріали уроку (алгоритм, таблиця особистих закінчень дієслів, завдання можуть бути рекомендовані до використання у 8, 9 класах загальноосвітніх шкіл).

Тема: Односкладні пропозиції.

Конспект уроку української мови у 8 класі.

Мета: знайомство з видами односкладних речень.

Завдання:

✓ диференціація односкладних і двоскладних речень, актуалізація правила правопису особових закінчень дієслів;

✓ навчання роботі з алгоритмом визначення виду односоставного пропозиції, складання з окремих речень тексту

✓ виховання інтересу до рідної мови.

Обладнання: алгоритм, схеми, розрізаний на пропозиції текст (все для кожного учня).

Хід уроку:

1. Орг. момент

2. Робота з текстом

Навчаються лунають текст, розрізаний на пропозиції.

Завдання:

· зберіть текст із запропонованих пропозицій ,тобто розташуйте в правильному порядку пропозиції (у конспекті пропозиції розташовані один за одним),

· доведіть, що це текст, визначте стиль, тип мовлення (пропозиції пов'язані ланцюгової зв'язком, художній стиль, опис).

Ранок в селі

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Добре влітку в селі встати раненько, до схід сонечка.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Прозоре небо, ніби морська вода з легкої пазеленню.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

З-за тинів так славно попахива..т отсыревшими лопухами, кропивою і гіркуватою полином.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

А потім пове..т вітерцем, потян..т прямо в обличчя свіжим печеним хлібом.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Це в селі вже не сплять, хлопоч..т біля печей.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

(За Г.А. Скребицкому)

Завдання:

· Знайдіть дієслова у реченнях.

· Підберіть слово, що відповідає схемі: префікс, корінь, суфікс, закінчення.

3. Чим визначається вибір гласною в закінченнях дієслова? (відмінюванням).

Поясніть, які голосні ви вставили в особові закінчення.

Вдома вам необхідно було згадати правило правопису особових закінчень дієслів майбутнього і теперішнього часу. (Актуалізація правила правопису особових закінчень дієслів).

4. Тема нашого уроку - односкладні пропозиції.

Яку синтаксичну роль відіграють дієслова у реченнях? Знайдіть підлягають в пропозиціях.

Ви побачили, що не у всіх пропозиціях є підмет або присудок, але перед нами «Повноцінні» пропозиції, що містять закінчене висловлювання.

У російській мові досить часто використовуються ОДНОСКЛАДНІ пропозиції, тобто такі речення, в яких є тільки один головний член - підмет або присудок.

Якщо речення є підмет і присудок, то ми вважаємо до ДВОХ: перед нами ДВУсоставное пропозицію.

А якщо в реченні тільки один головний член речення? Ми вважаємо до ОДНОГО - це ОДНОсоставное пропозицію.

5. Ознайомлення з видами односкладних речень.

Існує кілька видів односкладних речень (робота з табличкою):

6. Навчання роботі з алгоритмом визначення виду односоставного пропозиції (покрокове пояснення, як користуватися алгоритмом).

Приклади для спостереження беремо з тексту:

Ранок в селі (назывное)

Добре влітку в селі встати раненько, до схід сонечка. (безособове)

Робота за алгоритмом: є присудок - Так, можна підставити я, ти, ми, ви - немає, можна підставити до присудка вони або присудок має форму мн.ч. мину. вр. - ні. Безособове (немає і не може бути підмета).

Прозоре небо, ніби морська вода з легкої пазеленню. (назывное)

Робота за алгоритмом: є присудок - ні. Назывное.

 

З-за тинів так славно пахне отсыревшими лопухами, кропивою і гіркуватою полином. (безособове)

Робота за алгоритмом: є присудок - Так, можна підставити я, ти, ми, ви - немає, можна підставити до присудка вони або присудок має форму мн.ч. мину. вр. - ні. Безособове (немає і не може бути підмета).

 

А потім повіє вітерець, потягне прямо в обличчя свіжим печеним хлібом. (безособове)

Робота за алгоритмом: є присудок - Так, можна підставити я, ти, ми, ви - немає, можна підставити до присудка вони або присудок має форму мн.ч. мину. вр. - ні. Безособове (немає і не може бути підмета).

 

Це в селі вже не сплять, клопочуться біля печей. (невизначено-особисте)

Робота за алгоритмом: є присудок - Так, можна підставити я, ти, ми, ви - немає, можна підставити до присудка вони або присудок має форму мн.ч. мину. вр. - так. Безумовно-особисте.

Завдання:

· Користуючись алгоритмом, визначте вид односоставного пропозиції:

Не бери в ліс рушницю. (виразно-особисте)

У двері тихенько постукали. (невизначено-особисте)

І знову мені легко. (безособове)

Запах троянди і жасмину. (назывное)

Осінній день шурхотів ламкої листям. (двусоставное)

· Користуючись таблицею Основні групи односкладних речень, над сказуемыми підпишіть, в якій формі вони стоять.

7. Домашнє завдання:

Складіть односоставное речення з дієсловом НАПОВНЮЮТЬ..ТІ. Повторіть правила правопису особових закінчень дієслів. З підручника випишіть визначення Односкладні речення - це...

8. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.

Ми сьогодні познайомилися з односоставными пропозиціями, вчилися користуватися алгоритмом для їх визначення. Кілька наступних уроків ми присвятимо більш докладного вивчення односкладних речень, подивимося, як і для чого вони використовуються в різних стилях мовлення, у т.ч. публіцистичному та художньому.