Реклама












Конспект уроку української мови у 8 класі. Знаки пунктуації з однорідними членами


Розділові Знаки в реченнях з однорідними членами (урок російської мови для учнів 8 класу)

Автор-укладач: Ярулліна Гузель Рашитовна, вчитель російської мови і літератури I кв.категории МБОУ «Гімназія №27 з татарською мовою навчання» Вахитовского району м.казань

«Урок - така навчальна ситуація, та «сценічна» майданчик, де не викладаються тільки знання, але і формуються і реалізуються особистісні особливості учнів...»

В. С.Якиманская (доктор психологічних наук, професор)

Тип уроку: актуалізація і закріплення вивченого матеріалу (передбачає знайомство з даним матеріалом на попередньому уроці)

Цілі уроку:

1. Пізнавальна: знання типів сурядних союзів (з'єднувальні, розділові, протиставні), вживання їх у реченнях з однорідними членами; робота з розвитку мовлення (складання запису в словнику-довіднику).

2. Розвиваюча: вміння правильної розстановки розділових знаків у реченнях з однорідними означеннями.

3. Виховна: навичка використання схем - таблиць, умови вибору розділових знаків у загальному контексті пропозицій; виховання повноцінної особистості, готової вести здоровий спосіб життя.

Обладнання: інтерактивна дошка, мультимедіа проектор, ноутбук, роздатковий матеріал, словники-довідники учнів, схеми-таблиці.

Хід уроку:

1. Організаційний момент. Вітальне слово вчителя:

Здрастуйте, дорогі учні! На минулих уроках ми дізналися про однорідних членах, про сурядних спілки, про розділові знаки в реченнях з ними. Сьогодні ми з вами продовжимо роботу над вивченням однорідних частин мови і особливо акцентуємо увагу на розділові знаки при них. Заздалегідь вам було дано завдання-складання схем постановки розділових знаків у реченнях з однорідними членами, ускладненими сочинительными спілками. Нашою головною метою сьогодні буде закріплення вивченого матеріалу, загальний аналіз засвоєних знань. Свої знання оцініть самостійно.

2. Актуалізація колишніх знань про однорідних і неоднорідних визначеннях за допомогою завдання.

Насамперед, ми згадаємо про однорідних і неоднорідних частинах мови. Актуалізація колишніх знань відбувається при аналізі пропозицій даного завдання:

Знайдіть однорідні та неоднорідні означення і позначте їх буквами О, Н:

1. Вони пішли по вузькій і глибокій рытвине між стінами золотої високої жита.

2. Молода дівчина в широкому солом'яному капелюсі здалася на стежці.

3. Невеликі чисто подметенные дворики міських кварталів були обгороджені земляними парканами.

4. За річкою піднімалися дубові смерекові ліси.

Повторення теоретичного матеріалу (усно)

Акцентування зорової пам'яті на запам'ятовування алгоритму, представленого на слайді:

Запам'ятайте!

Соковита, пишна зелень

Визначення характеризують предмет з одного боку

Високий зелений паркан

Визначення характеризують предмет з різних сторін

3. Хвилинка на розвиток мови. Звернемо увагу на слово КВАРТАЛ. На даному етапі уроку ми повинні провести словникову роботу. Ця робота передбачає створення запису у тлумачних словниках учнів. Подібна робота, метою якої є розвиток мовлення, проводиться систематично. Учні самостійно складають статтю у своїх словниках:

1. Частина міста, обмежена пересічними вулицями:

Жити на розі кварталу

2. Четверта частина звітного року:

Звіт за квартал

Словесно-пояснювальний супровід вчителя:

Це слово чоловічого роду з нульовим закінченням, яке, як будь-яка інша, має граматичне значення. Утворює форму им.п. однини іменників 2 відміни. Воно виявляється при порівнянні форм слова, наприклад: КВАРТАЛ, КВАРТАЛУ, КВАРТАЛУ, КВАРТАЛОМ.

4. Слово вчителя.

Дорогі учні, я пропоную вам згадати значення сурядних союзів за допомогою такого завдання:

Перед вами спілки. Знайдіть помилки у визначенні значення сурядних союзів. Виправте їх (завдання на слайді) по ходу уроку:

А) АБО розподільчий

Б) ЗАТЕ - роздільний

В) НІ - НІ - з'єднувальний

Г) НЕ ТІЛЬКИ...АЛЕ...- роздільний

Д) А - противительный

Е) НЕ ТЕ... НЕ ТЕ - роздільний

З) ТА (в значенні і )- сполучний

5. Для виконання цього завдання учні звертаються до картками, заздалегідь залишеним на їхніх столах. Також завдання виходить на слайді:

Скориставшись схемою-таблицею, знайдіть відповідності та розставте коми:

------------ (Про і Про)

------------ ( О, О і О)

------------ ( О, і О, і О)

------------ ( О і О, О і О)

------------ ( не тільки Про, але і Про)

------------ ( і О, і О, і О)

1. На станції пахло кам'яним вугіллям розігрітим маслом і на сонці залізом.

2. Але працівник був далеко і не чув.

3. Вони й поважали і цінували і в теж час боялися цієї людини.

4. Будівництво сучасних доріг вимагає не тільки новітньої техніки але і застосування прогресивної технології.

5. Ліси і гаї, поля і луки вже вкрилися першим снігом.

6. Такою теплотою і смутком і волненьем наповнилися в цей момент їх серця.

5. Слово вчителя.

Зараз перед вами на слайді з'явиться правильний результат, який повинен був вийти. Якщо є помилка, виправте і здайте картки вчителю. (Вчитель відстежує моменти, в яких є недоліки, на наступних уроках акцентує увагу на них)

-- -2------ (Про і Про)

------------ 1 ( О, О і О)

------------ 6 ( О, і О, і О)

------5------ ( О і О, О і О)

------4------ ( не тільки Про, але і Про)

------------ 3 ( і О, і О, і О)

6. Комплексний аналіз тексту.

Замісити не дуже круте тісто. Вишні помийте, очистіть від кісточок, засипте цукром. Розкачайте тісто, виріжте кружечки і покладіть на вишні. Заліпіть вареники. До вареників подайте не сметану, а сік від вишні.

Завдання до тексту:

1) знайдіть пропозиції, в які входили б ряди однорідних членів, показаних на схемах:

а) (О, О, О) б) (О, О і О) в) (О, О)

2) Пригадайте і розкажіть правила пунктуації, відповідні цим схемам.

3) Уважно розглянувши наступний слайд, висловіться, до чого закликають ці картинки.

Питання: Що значить «правильно»?

З якого віку необхідно правильно харчуватися?

5. Висновки по уроку

6. Домашнє завдання.

- Перша група (Хто виконав роботу на «5»): Твір-мініатюра з використанням однорідних членів речення на тему: «В здоровому тілі - здоровий дух»

- Друга група (Хто виконав роботу на «4» - «2»): параграф 27, упр.238.