Автор: Рудакова Ірина Олександрівна, вчитель початкових класів МБОУ ЗОШ № 62 міста Нижнього Новгорода
Мета: Формування в учнів уявлення про різноманіття професій.
Завдання:
1. Активізувати, закріпити, уточнити та поповнити наявні знання учнів про професії.
2. Прищеплювати інтерес в учнів до світу професій.
3. Сприятиме активізації мовленнєвої діяльності дітей, розвивати їхнє зв'язне мовлення.
4. Сприяти збагаченню словникового запасу дітей.
5. Розвивати увагу, логічне мислення, швидкість реакції, кмітливість.
6. Розвивати навички взаємодії в малих групах (парах).
7. Виховувати шанобливе ставлення до праці, до представників різних професій.
Вік дітей: учні 2-3 класів.
Форма організації діяльності дітей: робота в парах.
Обладнання: комп'ютер, проектор, конверти з набором загадок, фішки-купони, «чарівний мішечок» з набором предметних картинок на тему «Інструменти, обладнання для представників різних професій»
Хід заняття:
1. Організаційний момент. Мотивація.
Звучить пісня «Ярмарок»(краще показати відеосюжет) з художнього фільму "Мама".
Слова: Юрій Ентін
Музика: Жерар Буржоа, Темистокле Попа
Ах, ярмарок звела мене з розуму!
Мені подобається такий гармидер!
У всіх сяють щастям особи,
Все миготить і кружляє,
Ніби казка до нас прийшла сама.
Ах, ярмарок, як пісня, гарна!
Дивимося ми, як на диво, не дихаючи!
Звучать гармоні і гітари
Тут помолодшає старий,
Ноги танцюють і співає душа!
Приспів:
Подивишся - пропадеш!
Будь-який товар хороший!
І тут, і тут, і тут
Тебе сюрпризи чекають!
Ах, ярмарок - весела гра!
Прийшла до всіх щаслива пора!
Як шкода, що нам не можна безтурботно
Веселитися нескінченно,
Нескінченно з ночі до ранку.
Ах, ярмарок звела мене з розуму!
Мені подобається такий гармидер!
У всіх сяють щастям особи,
Все миготить і кружляє,
Ніби казка до нас прийшла сама.
Приспів:
Подивишся - пропадеш!
Будь-який товар хороший!
І тут, і тут, і тут
Тебе сюрпризи чекають!
Хто здогадався, куди ми з вами потрапили? (Ми потрапили на ярмарок.)
Хто знає, що таке ярмарок і спробує пояснити іншим хлопцям.
Подивіться, яке пояснення слова «ярмарок» дається у тлумачному словнику С.Ожегова
На дошці або на слайдах: Ярмарок - це великий торг зазвичай з розвагами, забавами, який влаштовується регулярно, в одному місці і в один час.
Що ж відбувається на ярмарку? (Продавці виставляють товари, торгують ними, покупці купують товари).
Який настрій створюється на ярмарку і чому? (На ярмарку шумно, весело. Тут багато людей. Скоморохи і вуличні актори показують веселі вистави і жарти, влаштовують ігри та змагання).
2. Повідомлення теми заняття та постановка мети.
Все правильно, хлопці, але ми сьогодні опинилися не на звичайній ярмарку, тут торгують не продуктами, не одягом, не іграшками або сувенірами. Це інша ярмарок - це ярмарок професій.
Тема нашого заняття «Ярмарок професій» (На дошці або на слайдах)
Побувавши тут, ви зустрінетеся з різними професіями, згадайте, що про них знаєте і поділіться своїми знаннями з іншими хлопцями, а хтось з вас почує щось нове, незнайоме.
А ще ви візьмете участь у веселих іграх та вікторинах, а найактивніші з вас отримають фішки-купони.
На ці фішки-купони наприкінці заняття ви «купіть» для себе вподобану професію, ту, про яку вам би хотілося дізнатися більше.
Ви будете працювати в парах, тому, що від кожного з вас залежить, скільки купонів запрацює ваша пара.
3. Актуалізація знань про професії, застосування знань при виконанні завдань вікторин, ігор, загадок.
Гра-розминка «Доскажи слівце».
Вчитель читає початок речення, діти закінчують в риму, додаючи слово-назва професії.
Назви професій з'являються на дошці або на слайдах і до кінця заняття повинна вийти скарбничка професій.
Фішку отримує той, хто швидко і правильно дасть відповідь.
В школі вчить нас ...(вчитель),
А палац звів ...(будівельник),
Вам ліки дасть ... (аптекар),
Почитати ...(бібліотекар),
Булку спече вам ... (пекар),
Зварить зілля вам ... (лікар),
Привезе додому ... (шофер),
У школі біля дверей ... (вахтер),
Вам укол призначить... (лікар),
Скрипку в руки взяв... (скрипаль),
Знімок зробить ... (фотограф),
І залишить вам автограф,
В космос мчить ...(космонавт)
Чи сміливий ... (астронавт).
Далі йдуть вірші автора Антона Шибаєва.
Літаком править...(льотчик),
Трактор водить... (тракторист),
Електричку - ... (машиніст),
Стіни пофарбував ... (маляр),
Дошку выстругал... (столяр),
У шахті працює ... (шахтар),
В будинку світло, провів... (монтер),
В гарячій кузні - ... (коваль),
Хто все знає - молодець!
Хлопці, хто з вас відгадав слово «лікар»?
Що воно означає, поясніть.
Давайте прочитаємо, як це слово тлумачиться в словнику С.Ожегова.
На дошці або на слайдах: Лікар - Те ж, що лікар (застаріле), а також взагалі той, хто лікує.
Зверніть увагу, що це слово застаріле, його зараз вживають у мові мало.
А що за зілля він варить?
Звернемося знову до словнику С.Ожегова: Зілля - цілющий склад, суміш.
Хто зможе пояснити значення слова «астронавт», використовуючи для цього назву іншої професії, зустрілися у вірші?
Вірно, астронавт - це космонавт. Таку назву професії вживається в інших країнах.
Гра «Більше загадок відгадай-товариша не підкачай».
Діти працюють у парах. Кожна пара отримує конверт з однаковими загадками про професії.
За три хвилини пари повинні відгадати як можна більше загадок і написати назви професій.
При підведенні підсумків, фішки-купони видаються за кожну отгаданную загадку.
Загадки:
-Він піднімає гантелі, далеко ядро кидає?
На рингу противника вражає.(спортсмен)
-Ми завжди на пожежі потрібні,
Смертельний вогонь перемогти, ми повинні.(пожежники)
-Є у мами на прилавку
Ляльки, м'ячики, шпильки,
Взуття, сукні та хустки
Чашки і в горщиках квіти.
Все, що потрібно купуйте,
Нічого не забувайте.
Наша мама... (продавець)
Магазин - її палац.
-Вона шиє голкою повільно і тихо,
Новий одяг нам зшиє ...(кравчиня)
-Він з ранку мете наш двір,
Прибирає всякий сміття.(двірник)
-Скажи, хто апетитно і смачно
Вміє готувати страви з капусти?(кухар)
-Його машина - літак,
літак або вертоліт. (пілот)
-Ножиці, шампунь, гребінець -
Всім я роблю зачіски,
Стрижу і дорослих, і дітей.
Відгадай мене скоріше!(перукар)
-Мій костюм мені не по росту.
Я і сумне, і смішне.
Я розважаю дітей і дорослих.
Ну, так хто ж я такий? (клоун)
-Голосно на ріжку грає,
Стадо так він збирає. (пастух)
-Він завжди грає роль,
Був вчора ще король,
А сьогодні він бідняк,
Не впізнати його ніяк. (актор)
-Він на кордоні нашої стоїть,
Вночі та вдень він її охороняє. (прикордонник)
-Він зовсім не верхолаз,
А скоріше «глубоколаз»
Через своє скляне око
Дно побачить ... (водолаз)
-Я стежу За порядком
І з законами дружу.
Тим же, хто закон не знає,
Про нього я розповім. (поліцейський)
-Можу написати розповідь,
Байку, повість або розповідь,
Казку, нарис і статтю
Біографію свою. (письменник)
-Він намалює марину:
У синьому морі субмарину,
Хвилі біжать по морю,
Чайки пливуть по воді. (художник)
-З нотами давно дружу,
Музику скласти можу. (композитор)
-Я знаю дуже багато,
Але хочу більше знати.
Проделаю я досвід -
Відкриття отримаю. (вчений)
Перевірка відповідей.
Назви нових професій з'являються на дошці або на слайдах, тим самим скарбничка професій поповнюється.
Бліц-вікторина.
Згадайте професії героїв літературних творів.
Фішку отримує той, хто раніше за всіх відповість на питання правильно.
Назви всіх професій вивішуються на дошку під вивіску «Ярмарок професій».
-Ким був Пєчкін - персонаж твору Э.Успенского «Троє з Простоквашино»? (листоноша)
-Професія героя казки Корнія Чуковського, який прийшов на допомогу хворим жителям Африки. (доктор)
-Ким був старий з казки про золоту рибку О.с.пушкіна? (рибак)
-Професія Джузеппе з казки О.толстого «Золотий ключик. (столяр)
-Назвіть професію двох сестер-лиходійок і «Казки про царя Салтана» а.с. пушкіна. (ткаля, кухарка).
-Якої професії навчилися три поросяти, коли будували свої будиночки? (будівельник).
-Професія старця, який давав поради цареві Дадону у «казці про Золотого півника» Пушкіна. (звіздар, мудрець)
- Професія коротуна з квіткового міста по імені Тюбик. (художник)
- Професія хитрунів з казки Г.х.андерсен «Нове плаття короля». (кравці)
- Професія коротуна Пилюлькина з Квіткового містечка. (доктор)
- Професія коротуна по імені Гусля. (музикант)
- Ким був батько Оленки та двох її сестер у казці С. Т.Аксакова «Аленький цветочек»? (купець)
- Професія дяді Стьопи з вірша С.В.Михалкова. (міліціонер)
- У кого фея перетворила щура із казки Ш.Перро «Попелюшка»? (кучер)
- Хто врятував Червону шапочку? (мисливці)
- Ким стали тварини з Бремена - осел, собака, кіт і півень? (музиканти)
На дошці або на слайдах в скарбничці професій з'являються назви нових професій.
Конкурс «Знайди пару»
Учні дістають з «чарівного мішечка картинки, на яких зображені предмети, інструменти, необхідні різним професіям. Кожен учень дістає тільки одну картинку, яку він повинен повісити на дошці навпроти назви відповідної професії. За правильну відповідь видається фішка.
4. Підведення підсумків, вибір і «купівля» учнями зацікавила їх професії.
Наше заняття підходить до кінця, а це значить, що ярмарок закривається.
Подивіться на дошку, як багато професій сьогодні було представлено на ярмарку. Насправді - це не всі професії, які існують.
Світ професій дуже різноманітний і складний. Ми тільки почали знайомитися з ним, але обов'язково продовжимо знайомство з професіями на інших заняттях.
Як ви думаєте чи всі професії важливі, або є не дуже важливі і потрібні, поясніть свою відповідь.
Звичайно, кожна професія потрібна і тому важлива.
5. Завдання: Дізнатися більше про обрану професію з допомогою батьків, скласти розповідь про професії з ілюстраціями та малюнками.