Автор: Афоніна Наталія Юріївна, вчитель-дефектолог МБДОУ №57 - дитячого садка компенсуючого виду р. Тули
Зміст заняття розроблено з урахуванням методичних рекомендацій С.Г.Шевченко (Підготовка до школи дітей із ЗПР. - книга 1,2. - М.: Шкільна Преса, 2007) та визначено на основі наступного методичного комплексу: "Програма виховання і навчання в дитячому саду "Від народження до школи"" (під ред. Н.Є. Веракси, Т.С. Комарової, М.А. Васильєвої); "Усунення загального недорозвинення мовлення у дітей дошкільного віку" (автори Т.Б. Филичева, Г.В. Чиркіна); "Програми дошкільних освітніх установ компенсуючого виду для дітей з порушеннями мови" (укладач Г.В. Чиркіна).
Тема: «Повторення вивчених звуків і букв».
Цілі: закріплювати правильну вимову вивчених звуків; удосконалювати навички диференціації голосних і приголосних фонем, уміння виділяти звуки в словах; формувати навички звуко-буквеного синтезу - прямий відкритий склад - і аналізу слів типу «мак», «ком», «верба»; розвивати дрібну моторику; готувати руку до письма.
1. Організаційний момент. «Орієнтування в часі».
Дефектолог пропонує дітям назвати: час року; частину доби; день тижня.
- Так. Весна, ранок, п'ятниця, і ми вчимося чути звуки і писати букви.
2. Характеристика голосних і приголосних звуків.
- Які звуки я хочу сказати? (Беззвучна артикуляція: а, про, у, и, і).
- Що спільного у цих звуків, чим вони схожі? (Вони співаються).
- Як називаються звуки, які ми можемо співати? (Голосні).
- Назвіть звуки, які ми співати не можемо (к, м, н, о, п та ін).
- Чому звуки к, м, н, о, п не співаються? (Голос рветься: заважають губи, зуби, язик).
3. Робота з звукової таблицею.
(Вертикальна рядок - картинки із зображенням голосних звуків, лівий стовпець - згодних).
Дефектолог:
- Тут (показує на верхню сторону дошки) будуть жити голосні звуки. Магніти якого кольору я повинна буду взяти? (Червоні). Добре. Назвіть голосні звуки.
Діти називають звуки по пам'яті, дефектолог прикріплює відповідні звуків картинки.
- Тут (показує на ліву сторону дошки) будуть жити приголосні звуки. Магніти якого кольору я повинна буду взяти? (Сині). Правильно.
Дефектолог фіксує картинки.
- Хто назве приголосні звуки? (Один або дві дитини «читають» лівий стовпець дошки).
- Звуків нудно стояти в сторонці. Давайте спробуємо їх подружити. Н, а, а разом - на. «На цукерку».
Діти по черзі «читають» склади і придумують відповідний смисловий контекст (але - чіпай, конячка; ну - надула губи тощо).
Гра емоційно виразна й інтонаційно пофарбована. Може супроводжуватися жестами.
4. Виділення звуку з слів.
Дефектолог:
- Виявляється, дружити - це дуже весело! Звуки дякують вам і дарують цікаву гру.
У кожної дитини - ігрове поле, яке необхідно закрити відповідною кількістю карток. Дефектолог уточнює правила:
- Шукаємо, який звук сховався на початку (наприкінці) слова; зображує умовну схему: горизонтальний прямокутник, розділений на три частини з акцентною (наприклад, заштрихованим) початком або кінцем.
- Слухаємо уважно. Відповідає той, хто першим підніме руку.
5. Физ.минутка.
Пальчикова гімнастика з елементами нейропсихологической корекції: «Пальчики вітаються», «Колечка».
6. Звуковий аналіз слів.
Дефектолог малює на дошці мотузочку і три прищіпки.
- Скільки звуків буде в наших словах? (Три).
Так. Будьте уважні. Це слово - квітка з яскраво-червоними пелюстками. (Мак).
Далі:
1-й дитина - усно називає послідовність звуків у слові;
2-й дитина - «збирає» слово на дошці. Використовуються картки з звукової таблиці. Кожна картинка розташовується під зображенням-защібкою («вішаємо на мотузочку»);
3-й дитина - викладає слово з букв;
4-й - читає слово;
Всі діти на білому нелинованном аркуші пишуть («друкують») слово «мак». Самостійно складають звукову схему слова, тобто позначають червоним або синім кружечком відповідний голосний або приголосний звук.
За аналогією опрацьовуються слова «кому», «верба».
7. Підсумок. Оцінка діяльності дітей. Заохочення (оплески).