Автор роботи: Грибова Наталія Геннадіївна, вихователь МБДОУ - дитячий садок № 79 р. Іваново
Пояснювальна записка до заняття. Росія - Батьківщина для багатьох. Рідна культура, як батько і мати повинна стати невід'ємною частиною душі дитини, початком породжує особистість. Ми по-новому починаємо ставитися до старовинних свят, традицій, фольклору. Російський фольклор - це доріжка від минулого, через теперішнє в майбутнє, джерело чисте і вічне. Тому я вважаю, що пізнання дітьми народної культури, російської народної творчості, народного фольклору, знаходить відгук у дитячих серцях, позитивно впливає на естетичний розвиток дітей, формує духовну культуру.
Чим далі в майбутнє входимо,
Тим більше минулим дорожимо.
І в минулому красу знаходимо,
Хоч новому належимо.
Вадим Шефнер
Мета заняття: Формування уявлення про героїчне минуле російського народу Давньої Русі, великих російських богатирів - захисників землі руської.
Завдання.
· Закріпити назви елементів костюма російського богатиря (кольчуга, сорочка, шолом, чоботи), назви зброї російського воїна.
· Виховувати почуття гордості за богатирську силу Росії.
· Виховувати повагу до російським воїнам, бажання їх наслідувати.
· Виховувати інтерес до історії Росії.
Тип заняття: Інтегрований навчально-виховна діяльність за освітнім областям: соціалізація, комунікація, пізнання, художня творчість, здоров'я, безпека.
Використовуване обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, навчальна презентація.
Конспект навчально-виховної діяльності ( в таблиці).
|
Етапи роботи |
Зміст етапу |
Діяльність дітей |
1. |
Організаційний момент - старт заняття - встановлення взаємодії між вихованцями на занятті; Цілі для дітей: -настрій на роботу в рамках заняття; -встановлення емоційного довірчого контакту з викладачем та один з одним; Цілі для вихователя: -створення сприятливої психологічної атмосфери на занятті; - включення всіх вихованців в роботу Методи організації роботи: - бесіда, контактна гра. Форма організації роботи: фронтальна, індивідуальна. |
Привітання, створення емоційного настрою на роботу . Привіт, хлопці. Дуже рада вас бачити. Виявляється, у різних країнах по-різному вітаються. Хочете дізнатися як? Ось наприклад в Індії в знак вітання складають руки разом і притискають їх до грудей. У Франції обмінюються рукостисканнями і поцілунками в обидві щоки. Жителі Крайньої Півночі труться носами. Росіяни в якості привітання потискують один одному руки. Це називається рукостисканням. У минулі часи цей жест означав: у моїй руці немає зброї, що мої наміри чисті. При рукостисканні треба пам'ятати, що у всіх різна сила, і потиснути руку - значить вітати, а не зламати пальці. Давайте з вами привітаємо один одного по-різному, як вам запам'яталося. А я, теж пройду по колу і привітався з вами, бажаю вам здоров'я та успіхів на занятті. |
Вихованці стоять у колі. Вибирають привітання. Вітають один одного.
Діти відповідають. |
2. |
Актуалізація знань (5-8 хв.) Мета для дітей: - розвиток розумової діяльності в ході «мозкового штурму»; - відтворення уявлень про Батьківщину, про билинних героїв; - актуалізація словника (старовинних слів) Мета для вихователя: - в процесі включення вихованців в активну пізнавальну діяльність через використання різних педагогічних технологій відтворити необхідні для оволодіння новим матеріалом знання дітей; -активне мотивування на новий матеріал; - розвиток мови, як інтелектуального та загального розвитку вихованця через подання власних знань; - розвиток емоційної сфери вихованців через застосування активних форм ведення заняття. Методи організації роботи: - мозковий штурм; - розвиваюча рухлива гра; -спостереження. Форми організації роботи: фронтальна бесіда, індивідуальна діяльність, колективна. Критерії досягнення цілей і завдань даного етапу заняття: успішні відповіді дітей, розуміння ними зв'язку запитань і завдань з темою заняття; позитивний емоційний фон заняття. Методи мотивування навчальної активності вихованців: зміна видів діяльності, використання різних педагогічних технологій, створення умов для особистісної самореалізації вихованців через можливість висловлювати свою власну думку з обговорюваних питань. |
1. Створення емоційного настрою на роботу, зняття статичного та емоційного напруження. Вихователь звертає увагу дітей на карті Росії. (Рис.1) Хлопці, ви звернули увагу, що знаходиться на дошці? Давайте подивимося на неї уважніше. Багато різних країн на Землі, але для нас Росія єдина, незвичайна країна, тому що вона наша Батьківщина. Батьківщина-значить рідна, як батько і мати. Давайте розглянемо карту. 2. Мозковий штурм. Подивіться, яка вона Росія? Навідні запитання (у випадку утруднення) Як ви думаєте. Що намальовано зеленим, коричневим, блакитним? Педагог фіксує відповіді дітей на дошці: ліси, гори, моря і річки, озера (Рис. 2). Педагог разом з дітьми узагальнює знання дітей з даної теми: Молодці. Ви добре відповіли на всі мої запитання. Росія-найбільша країна в світі. Є тут океани і моря, річки і озера, гори і ліси. 3. Рухлива гра по темі «Хвилі». Невелика фізкультхвилинка об'єднує вихованців. У морі зазвичай бувають невеликі хвилі, і так приємно, коли вони омивають тебе. Давайте зараз перетворимося в морські хвилі, будемо рухатися, як ніби ми хвилі, так само, як вони шелестіти і дзюрчати, посміхатися, як хвилі, коли вони іскряться на сонці. |
Вихованці актуалізують знання, відповідають на питання, що узагальнюють.
Відповіді вихованців.
Розглядають карту.
Діти відповідають на запитання.
Уважно слухають педагога.
Стоячи в колі, виконують правила гри разом з педагогом. |
3. |
Пояснення нового матеріалу (10-12 хв). Мета для дітей: -у процесі бесіди вивчити поняття Батьківщина, Вітчизна, Русь, слов'яни - удосконалення вміння слухати й чути педагога в процесі виконання завдання. Мета для вихователя: - ознайомлення з новими словами: Батьківщина, Вітчизна, Русь, слов'яни. -ознайомлення з минулим нашої Батьківщини -розвиток у вихованців компетенцій через бесіду. Методи організації роботи: використання проблемних питань, розповідь педагога з елементами бесіди, робота з картинками. Форми організації роботи: індивідуальна, фронтальна Критерії досягнення цілей і завдань даного етапу заняття: - можуть при роботі з картиною правильно відповісти на поставлені питання - можуть в процесі роботи активізувати знання отримані на минулих заняттях Критерії визначення рівня уваги та пізнавальної активності вихованців, їх інтересу до матеріалу, що вивчається: -зацікавленість у роботі; Методи мотивування навчальної активності вихованців: -зміна видів діяльності -створення умов для особистісної самореалізації вихованців через можливість висловити свою думку з обговорюваних питань.
|
Практична діяльність у ході знайомства з новим матеріалом. Хлопці, ось ми з вами розглянули карту, як ви думаєте, про що ми будемо говорити? Сьогодні ми з вами будемо говорити не просто про Батьківщину, а про минуле нашої Батьківщини. У всі часи руські люди любили свою Батьківщину. В ім'я любові до рідної сторонушке складалися вірші, пісні, прислів'я. Питання: Які прислів'я про Батьківщину ви знаєте? Землю, на якій здавна жили батьки і діди, називали Батьківщиною, Вітчизною, Вітчим краєм. Давним-давно на місці міст і сіл, де ми зараз живемо, були непрохідні ліси, повні звірів і птахів. Багато території займали болота, здавна на цій землі жили слов'яни. Більше 1000 років тому слов'яни заснували свою державу-Русь. На Русь часто нападали вороги. Вони руйнували будинки, забирали в полон людей. Русь захищали від ворогів хоробрі, могутні, сильні і витривалі люди. Питання: Як ви думаєте, як їх називали? Правильно називали богатирями. Вони славилися богатирською силою. Про них і про їхні подвиги російський народ складав казки і билини. Богатирі-захисники нашої Батьківщини в сиву давнину. Як ви думаєте, як вони виглядали? На чому пересувалися? Ось як вони виглядали. (Рис. 3) Сильний, як вільний вітер, Могутній, як ураган, Він захищає землю Від злісних бусурманів! Він силою доброю багатий, Він захищає стольний град, Рятує бідних та дітей І старих, і матерів! Питання: чи Відрізняються богатирі від наших захисників Вітчизни? Чому? Як ви вважаєте? Про подвиги богатирів, зображених на картині, складалися билини. Билина - це російські народні пісні-сказання. Творцями билин був народ. Вони не мають авторів, як художні твори. У билинах йдеться про боротьбу російського народу з ворогами, про силу російських воїнів. Питання: Які враження у вас викликала картина Васнєцова «Три богатиря». (Рис. 3) Давайте з вами розглянемо богатиря. (Рис.4) Цікава на ньому одяг, і незнайома нам. Показуючи на картині педагог роз'яснює елементи одягу (кольчуга, сорочка, шолом, чоботи), назви зброї російського воїна (палиця, спис, щит, меч, стріли, булава, лук) Збираючись, на подвиг ратний, богатирі просили благословення у батька, і матері. Йдучи в похід, богатирі кланялися на всі чотири сторони і читали молитву. |
Відповіді вихованців.
Діти називають прислів'я.
Діти відповідають на запитання.
Звертають увагу на картину Васнєцова «Три богатирі»
Діти відповідають на питання, що узагальнюють.
Діти діляться враженнями.
Діти розглядають картину.
Діти слухають і підказують педагогу. |
4. |
Закріплення навчального матеріалу (5 хв ). Мета для дітей: - визначення рівня засвоєння нового матеріалу; - виконання завдання, розширення власного знання з цим завданням.
Мета для вихователя: - використовуючи різні методичні прийоми сприяти підвищенню мотивації вихованців до закріплення нового матеріалу. Методи організації роботи: використання питань і завдань, дидактична гра, індивідуальна та групова рефлексії, тематична фізкультхвилинка. Форми організації роботи: індивідуальна, фронтальна. Критерії досягнення цілей і завдань даного етапу заняття: - успішне виконання завдання через дидактичну гру та тематичної физкульминутки; - задоволення від проробленої роботи й отриманих знань. Методи мотивування навчальної активності вихованців: -зміна видів діяльності, використання різних педагогічних технологій, створення умов для особистісної самореалізації вихованців через можливість висловлювати власну думку з обговорюваних питань.
|
Контроль засвоєння знань. Дидактична гра «Збери богатиря в дорогу» А тепер давайте допоможемо богатирю зібратися в дорогу, на героїчний подвиг. Виберіть ту одяг та зброю, які необхідні богатирю. Попрацювали ми на славу, відпочити тепер нам треба. Фізкультхвилинка: 1,2,3 - Ми тепер богатирі Ми піднімаємо Руки вгору На заставу ми крокуємо Богатирська застава Дивиться вліво, дивиться вправо . Ні в морях, Ні в небесах Не пропущено буде ворог. Ми крокуємо дружно в ногу Нехай іде ворог з дороги....
|
Діти вибирають і збирають богатиря в дорогу.
Діти піднімають руки вгору. Крокують на місці.
Зміна положення, повороти тулуба, руку до чола. Діти виконують нахили вниз. Випрямляються.
Марширують на місці. |
5. |
Підведення підсумків заняття. Рефлексія. Мета для дітей: -виконуючи творче завдання вдома, розширити власні знання з даної теми, навчитися висловлювати свою думку. - в ході проведення рефлексії визначити рівень власних досягнень, знань і труднощів по досліджуваної темі. Мета для вихователя: -підведення підсумків заняття, побудувавши траєкторію подальшої роботи по освоєнню нової теми для кожного вихованця. |
Хлопці, наше знайомство з минулим підходить до кінця. Сподобався вам розповідь про богатирів? Які були російські богатирі? У древній Русі родовим деревом вважався дуб. (Рис. 5) Дуб - могутнє дерево, він шанувався на Русі за могучесть, життєстійкість, вважалося, що він давав силу людям. Збираючись у похід, богатирі підходили до дуба, брали з собою листок і жменю рідної земельки. Цей звичай брати із собою жменю рідної землі зберігся досі з тих далеких часів від наших предків. Ми всі сьогодні молодці, уважно слухали, правильно відповідали. І я вам приготувала невеликий сюрприз. Зараз я подарую вам «Листочок дуба» на пам'ять про нашу бесіді.. Бажаю що б ви були сміливими, чесними, добрими, сміливими, як билинні богатирі - захисники землі руської. І ще я вам пропоную листи-розмальовки «Богатирі». Ви зможете розфарбувати їх вдома зі своїми рідними та друзями і розповісти всім про те, що сьогодні дізналися і запам'ятали.
|
Діти відповідають на запитання педагога.
Хлопці дякують вихователя за подарунок.
Закріплення знань. |
Малюнки
Рис. 1
Рис. 2
Рис. 3
Рис. 4
Рис. 5
1. Князєва О.Л., Маханева М.Д. Залучення дітей до витоків російської народної культури: Програма. Навчально - методичний посібник. - 2-е видання - СПб: «Дитинство - Прес», 2010.
2. Купріна К.С., Бударіна Т.А. Знайомство дітей з російським народним творчістю: Методичний посібник для педагогів дошкільних освітніх установ. - 3-е видання - СПб: «Дитинство - Прес», 2010.