Реклама












Конспект музичного заняття в підготовчій групі на тему: Осінь


План-конспект заняття для проходження відповідності займаній посаді музичного керівника дошкільної освіти

Автор: Минханова Ельвіра Илдаровна; музичний керівник р. Альметьевск, МБДОУ №53 "Светофорик"

Жовтень - другий тиждень (підготовча група)

Тема: «Осіння пора»

Цілі:

1. Навчити знаходити в музиці відображення образу основної теми;

2. Закріпити знання про осінньому періоді року.

Завдання:

1. Розширювати знання про різноманіття музичних засобів виразності;

2. Закріплювати навички виконання пісень зі складним ритмом, широким діапазоном;

3. Сприяти розширенню фантазії дитини;

4. Виховувати контактність з педагогом.

Словникова робота: «фортепіанний цикл», «мініатюра»

Попередня робота: знайомство з поняттям «жанр», прослуховування творів різних жанрів, бесіда про них.

Хід заняття:

1. Вступна частина.

Діти входять в зал, вишикувавшись в ряд, під енергійну музику маршу Ст. Дешевого.

Педагог: - Хлопці, крокуємо по колу, тримаємо спину прямо, високо піднімаючи коліна. А тепер біжимо на шкарпетках по колу. Біжимо легко, не обганяємо один одного. А зараз я хотіла б попросити Аделіну показати, як треба виконувати поскоки. Подивіться, хлопці, яка у Аделины пряма спина, як легко вона виконує рухи. Я пропоную і вам всім приєднатися до Аделине і дружно зробити поскоки.

- Молодці, хлопці. А тепер переходимо на марш і за Ільдаром сідаємо на стільці.

- Хлопці, давайте привітаємо один одного під музику:

«Здрастуйте, діти» ( поступінний висхідний рух від 1 ступеня до 5) «Здрастуйте» ( спадний тонічний тризвук)

2. Основна частина.

Педагог: Хлопці, хто мені нагадає, про що ми з вами говорили на минулому занятті?

Діти: Про осінь, про пори року.

Педагог: Правильно, хлопці. А які є пори року?

Діти: Літо, зима, весна, осінь.

Педагог: А яка зараз пора року?

Діти: осінь.

Педагог: Які осінні місяці ви знаєте?

Діти: Вересень, Жовтень, Листопад.

Педагог: Молодці! Абсолютно вірно. А який зараз йде місяць?

Діти: Жовтень.

Педагог: Правильно. І сьогодні у нас незвичайне заняття, я вам пропоную відправитися в осіннє подорож. Хочете?

Діти: Так, хочемо, звичайно, поїдемо подорожувати.

Педагог: Всі готові до подорожі?

Діти: Так, готові.

Педагог: Тоді вирушаймо в осінній ліс?

Діти: так, поїхали, вирушаємо.

Педагог: От тільки як же нам туди потрапити? Як ви думаєте, хлопці?

Діти: На машині, автобусі, літаку, на самокаті, велосипеді, пішки дійти.

Педагог: Правильно. Але я хочу вам запропонувати стати чарівниками і швидко переміститися з нашого дитячого садка в осінній ліс. І в цьому нам допоможе музика. А ви, хлопці, слухайте уважно музику і кожен з вас потім розповість мені про те, що він побачив по дорозі осінній ліс. Добре?

Діти: Добре, розповімо.

Педагог: А зараз закриваємо очі і слухаємо музику.

Відкриваємо очі, хлопці. Ось ми з вами і на місці.. хто мені розповість, що він бачив по дорозі в ліс? Салават, розкажи, що ти бачив?

Салават: Я зустрів у лісі вовка.

Педагог: А що бачила Аліна?

Аліна: А я бачила багато листя, дерев.

Педагог: А якого кольору листя ти бачила, Аліна?

Аліна: жовтого, червоного, зеленого, фіолетового.

Педагог: Молодець, Аліна! Хлопці, а вам сподобалася музика, яка супроводжувала?

Діти: Так, сподобалася, красива музика.

Педагог: А чим вона вам сподобалася?

Діти: Вона спокійна, тиха, повільна, легка.

Педагог: А вам було сумно чи весело, коли ви слухали це музичний твір?

Діти: Сумно, хотілося плакати.

Педагог: Хлопці, а якщо вас попросять намалювати цю музику, то який би колір ви вибрали?

Діти: Сіре, чорне, фіолетову, червону, жовту, зелену.

Педагог: Так, хлопці, я з вами повністю згодна. Я б теж вибрала такі кольори. А тепер я хочу вас познайомити з композитором, який написав це сумне твір, який називається «Жовтень». Це Петро Ілліч Чайковський - відомий російський композитор. Одного разу йому прийшла ідея створити невеликі музичні твори про кожному місяці. Такі маленькі твори називаються «мініатюра». А поєднавши ці мініатюри в одне велике твір, Петро Ілліч Чайковський дав їм одне загальне назву «Пори року». А твори, які мають одну загальну ідею, сенс, називається «цикл». А так як ці мініатюри були написані для фортепіано, то й цикл став називатися «фортепіанним». Таким чином, ми з вами познайомилися з новим музичним жанром - «фортепіанний цикл». А хто мені скаже, що таке «жанр»?

Оля: це тип, рід, вид. У музиці це вид твору.

Педагог: Розумниця, Оля. Хлопці, ми з вами послухали музику про осінь. А тепер я пропоную вам послухати пісню про осінь, яка так і називається «Осінь». Послухайте її, будь ласка.

Хлопці, вам сподобалася пісня?

Діти: Так, сподобалася, дуже сподобалася.

Педагог: Карина, розкажи, будь ласка, яка це пісня?

Каріна: сумна, тиха, сумна.

Педагог: А чому ти так думаєш, Карина?

Каріна: тому що вона про осінь, про те, що стало холодно, полетіли пташки.

Педагог: Розумниця. Каміль, скажи нам, будь ласка, про що ця пісня?

Каміль: ця пісня про осінь.

Педагог: хлопці, а послухайте, будь ласка слова пісні.

І правда дуже сумні слова. А зараз я пропоную вам послухати мелодію пісні.

Хлопці, мені здається і мелодія дуже сумна. Вам теж так здається?

Діти: Так, вона повільна, спокійна, сумна, тиха.

Педагог: А тепер, хлопці, пропоную вам вивчити перший куплет пісні. Я вам буду зачитувати першу сходинку, а ви будете за мною повторювати, добре?

Діти: добре, так, будемо повторювати.

Педагог: А тепер спробуємо з'єднати слова і мелодію. Я вам ропою першу фразу, а ви послухайте, будь ласка.

А тепер повторюйте за мною.

Молодці, хлопці. А хто пам'ятає, яке свято ми зазвичай святкуємо восени?

Діти: свято Осені, осінній свято.

Педагог: Правильно. І я вам пропоную зараз перейти до розучування танцю з листям. Встаємо в красивий коло. Я кожному з вас роздам по два листочки, а Олена Олександрівна допоможе мені.

Отже, ми з вами робимо красивий, рівний круг. Тепер піднялися на носочки, розвели руки в сторони і легко побігли. Уявіть, що ви листочки, легкі, повітряні. Зупинилися і по черзі піднімаємо руки вгору: то праву, то ліву. Підняли руки вгору і покружляли на носочках.

Молодці, хлопці. А тепер Азалія, Оля, Ельвіна і Рамазан будуть першими, а решта другими. Перші біжать на носочках в центр кола і роблять «зірочку». Другі стоять на місці і плавно погойдуються з боку в бік. Хлопці, подивіться на Лізу. Як гарно в неї виходить, якісь легкі у неї помахи рук. Спробуйте і ви, хлопці, робити так само красиво.

Осінь добре, хлопці. А тепер ми з вами спробуємо виконати ці рухи під музику. Послухайте, будь ласка, уривок з твору.

Ліза, скажи, будь ласка, яка це музика?

Ліза: легка, повітряна, м'яка, як крапельки.

Педагог: розумниця! Цей твір називається «Вальс квітів». Вальс - це танець. Красивий, парний танець. Тому і ви постарайтеся танцювати красиво і легко.

Молодці, хлопці!. Ну що ж, на наступному занятті ми з вами продовжимо розучувати цей танець. А зараз я пропоную вам трохи пограти. Хочете?

Діти: Так, хочемо грати, давайте пограємо.

Педагог: Гра називається «Хусточка». Зараз ми станемо в коло, а Оля буде провідною. Тримай, Оля, хусточки. Тепер оля біжить по колу, а всі інші будуть стояти до неї спиною. Під музику, Оля біжить і кидає хусточки поруч з кимось із вас. Як тільки музика зупиняється , всі повертаються обличчям у коло і дивляться, біля кого лежать хусточки. Ті, кому Оля подарувала їх, повинні Олю наздогнати. Хто перший її піймає, той стає ведучим. Вам зрозуміло, хлопці?

Діти: так, зрозуміло.

Педагог: Тоді спробуємо пограти?

Діти: так, спробуємо, пограємо.

Педагог: Отже, починаємо.

Молодці. На наступному занятті ми з вами пограємо, а зараз я хотіла би, щоб ви сіли на стільці і давайте поговоримо про те, що ви сьогодні нового дізналися на занятті.

Вам сподобалося сьогоднішнє заняття, хлопці?

Діти: так, сподобалося.

Педагог: А що вам сподобалося найбільше?

Діти: Грати, танцювати, співати.

Педагог: а може що-то кому-то було складно виконувати?

Рамазан: так, мені важко було робити поскоки.

Педагог: Нічого страшного, Рамазан. На наступному занятті ми з тобою ще раз повчимося виконувати поскоки. Не переймайся. Хлопці, а хто згадає, як називається твір, який ми з вами сьогодні слухали?

Діти: Жовтень, пори року, Вальс листя.

Педагог: молодці. А як називається жанр, з яким ми з вами познайомилися сьогодні?

Діти: Мініатюра, фортепіанний цикл.

Педагог: А згадайте, будь ласка, як називається пісня, яку ми з вами сьогодні співали?

Діти: Осінь.

Педагог: правильно. Молодці, хлопці. Ви сьогодні дуже постаралися, добре потрудилися. Не у всіх все вийшло відразу, але ми з вами обов'язково на наступному занятті всі закріпимо ще раз. А зараз нам пора прощатися. На цьому заняття закінчилося, давайте попрощаємося під музику.

«До побачення» (поступінний висхідний рух від 1 ступеня до 5)

«До побачення» (спадний поступінний рух 5 сходинки до 1)

Педагог: А тепер гарно встали, вишикувалися парами і крокуємо один за одним до дверей.