Реклама












Конспект НОД з пізнавального розвитку в підготовчій групі «Подорож з вороненком»


Конспект НОД у підготовчій групі

Автор: Бриль Ніна Василівна, вихователь ГБДОУ дитячий садок №66 р. Санкт-Петербурга

Пропоную вам конспект НОД з екологічного виховання для дітей старшого дошкільного віку, варіант екологічної стежки.

Мета: Формування дбайливого, уважного ставлення до природи рідного краю.

Завдання: Продовжувати формувати уявлення дітей про взаємозв'язки живої і неживої природи, середовища проживання живих об'єктів, про правила поведінки в природі; виховувати гуманне ставлення до природи, емоційну чуйність; розвивати естетичне сприйняття.

Матеріали до заняття: Ігровий персонаж - вороненя Чорне Пір'ячко, конверт із загадками про комах, вірші про квіти, конверт з листом липи, подарунки для липи, нагадують знаки «Не топтати подорожник», «Не знищувати джмелів», «Не смітити», дрібні камінчики для гри «Камінчики (3-5 штук на дитину), маски бджіл, зламана пластикова пляшка, горіхи для частування дітей.

Хід заняття:

У групі з'являється вороненя. Він накульгує, тужливо зітхає.

Вихователь: Що сталося? Чому ти хромаешь?

Вороненя: Я маленький вороненя. Мене звуть Чорне Пір'ячко. Я загубився, довго шукав свій дім, і поранив ногу.

Вихователь: Хлопці, чим ми можемо допомогти Пір'їнці?

Діти: Ми можемо полікувати ніжку, змастити йодом, зеленкою, перев'язати бинтом, наклеїти пластир. (Разом з вихователем діти перев'язують ніжку вороненку).

Вихователь: Ну ось, тепер з твоєї ніжкою все буде в порядку. А де ж ти живеш?

Вороненя: Я ще такий маленький, що навіть не знаю свою адресу.

Вихователь: А як ви думаєте, хлопці, де живе Чорне Пір'ячко, який у нього будинок?

Діти: Вороненя живе в гнізді. Гніздо має знаходитися на високому дереві.

Вихователь: Давайте, хлопці, вийдемо на вулицю і допоможемо Пір'їнці знайти його будинок.

Вийти на вулицю. Зупинитися біля подорожника.

Вихователь: Хлопці, ми допомогли вороненку в групі, забинтовали йому ніжку, А як би ми змогли допомогти йому на вулиці, коли немає ні йоду, ні бинта? Можливо, ми змогли б використовувати якісь рослини? Подивіться уважно. Вздовж доріг, вздовж стежок зустрічається це рослина. Ніби спеціально росте там, щоб допомогти, якщо треба мандрівникові, натершему ногу, поранившему руку. Ви його впізнали?

Діти: Ця рослина називається подорожник.

Вихователь: Це дуже корисна рослина і нам треба про нього подбати. Щоб його ніхто не пом'яв, треба поставити спеціальний знак (поставити знак «Не топтати подорожник»).

Вихователь: Куди ж ми тепер вирушимо, Чорне Пір'ячко?

Вороненя: Мені здається, ось там знайомі кущі. Може бути там моє гніздо?

Підійти до куща шипшини.

Вихователь: Як ви думаєте, хлопці, може тут бути гніздо вороненка?

Діти: Немає, не може бути, так як кущі дуже низькі, це небезпечно для птахів. Гніздо може бути на дереві.

Вихователь: Хлопці, ви дізналися це рослина? Чому воно так називається? Навіщо йому потрібні шипи?

Діти: Цей кущ називається шипшина. У нього багато гострих, колючих шипів. Шипи потрібні йому для захисту.

Вихователь: Так, хлопці, гострі шипи захищають квіти, щоб їх не рвали, так як без квітів і плодів. А чим славляться плоди шипшини?

Діти: У них дуже багато вітамінів.

Вихователь: Але плоди дозріють тільки восени. Прилітай до нас, Пір'їнка, восени , і ми почастуємо тебе сиропом з плодів шипшини. А тепер ми продовжимо наш шлях.

Вороненя сідає на камінь.

Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, камінь може бути чиєюсь хатою?

Діти: Під каменем можуть жити хробаки, жуки, мурашки і т.д.

Вихователь: Давайте подивимося, хто живе під цим каменем. Відсунути камінь, роздивитися, хто там живе. Тут же діти знаходять лист з загадками.

Вихователь: А ці тварини можуть жити під каменем? Чому? Де вони живуть?

Діти Відгадують загадки, називають середовище існування тварин, комах.

Вихователь: А я знаю гру з камінчиками, тільки не з тими, де хтось живе, тому що не можна руйнувати чиє житло.

Гра «Камінчики». (В.М.Петров, Т.Н.Гришина, Л.Д.Короткова. Літні свята, ігри та забави для дітей. М., 2001, стор.108).

Після гри вихователь і діти зупиняються біля липи.

Вихователь: Хлопці, ви відчуваєте, який аромат? Вдихніть цей чудовий запах. Яке ж рослина так чудово пахне? Ви впізнали його?

Діти: Дізнаються, називають липу.

Вихователь: Липу в народі, хлопці, називають іноді солодким деревом. Але не тому, що на ньому ростуть цукерки, а тому, що його дуже люблять бджоли. Може бути на цьому дереві знаходиться гніздо вороненка?

Вороненя: ні, тут Немає мого гнізда. Воно на іншому дереві. Зате на гілці цього дерева є лист.

Вихователь: Читає лист. По ходу читання діти виконують завдання липи (Н.А.Рыжова. Не просто казки. Додаток до ж.»Обруч», М.,2002 р., стр.160-161). Дарують липі подарунки.

Вихователь: А які ще квіти люблять бджоли? Уявіть собі, що ви бджоли, і нехай кожен вибере собі квітка. (Діти одягають маски бджіл, розлітаються, кожен вибирає свою квітку, називає його, читає про нього вірш).

Вороненя: ( Вибирає конюшина). А мені сподобався ось цей квітка, але я не знаю, як він називається.

Вихователь: Хлопці, допоможіть Чорного Пір'їнці. Ви дізналися цю квітку?

Діти: Називають конюшина. Один з дітей читає вірш про конюшині.

Вихователь: А чому конюшина називають «шмелиной кашкою»? (Допомагає дітям відповісти).

Та тому, що запилюють конюшину переважно джмелі. Бджолам не дістати нектар з вузьких кольорів-трубочок, він знаходиться дуже глибоко. Джмелі, також як і бджоли дуже корисні. Їх не можна знищувати. (Поставити нагадує знак «Не знищувати джмелів»).

Вихователь: Давайте, хлопці, ще раз повільно пройдемо по траві, помилуємося квітами, вдихнемо їх чудовий аромат і продовжимо пошуки. Ой! Що це? Я, здається, поранила собі ногу! (Вихователь наступає на зламану пластикову пляшку).

Вороненя: Ось, ось, я теж настав на це сміття і поранив собі ногу!

Вихователь: Як ви думаєте, хлопці, чи правильно поводяться люди, які залишають сміття на траві?

Діти: Ні, не правильно. Це небезпечно, можна поранитися і людині, і тварині. Сміття забруднює природу, псує її красу, заважає рости рослинам. Його треба знищувати або збирати в спеціально відведені для цього місця.

Вихователь: Давайте зберемо це сміття в пакет, і поставимо тут нагадує знак (ставлять знак «Не смітити»)

Діти і вихователь зупиняються біля високого явора.

Вороненя: Ура! Я дізнався дерево, на якому знаходиться моє гніздо.

Вихователь: А ви, хлопці, дізналися це дерево? Як воно називається? Як ви здогадалися?

Вихователь: Запам'ятай, Чорне Пір'ячко, твоє гніздо знаходиться на тополі і постарайся, будь ласка, більше не забувати свою адресу.

Вороненя: Велике вам спасибі, хлопці! Ви мені так допомогли! Я вас запрошую до себе в гості.

Вихователь: На жаль, ми не зможемо зайти в твій дім, він знаходиться дуже високо. Давай краще тут під тополею пограємо.

Вороненя: Добре, а я вас пригощу смачними горішками. Адже ви мої гості.

(Пригощає дітей горіхами).

Рухлива гра «Хромая ворона» (В.М.Петров, Т.Н.Гришина, Л.Д.Короткова. Літні свята, ігри та забави для дітей. М., 2001, стр.90).