Автор: Артюшина Ольга Валентинівна - вихователь ТМБ ДНЗ «Дитячий сад комбінованого виду «Казка»
Опис роботи: інтегроване заняття з дітьми середнього дошкільного віку з лексичної теми «Дикі та домашні тварини». При побудові заняття були використані такі види діяльності, як пізнання, комунікація та ігрова. Заняття може застосовуватися вихователями ДНЗ.
Мета: познайомити дітей з тваринами жарких країн. Уточнити знання дітей про дерева, свійських і диких тварин та їх дитинчат. Формувати у дітей граматичний лад мовлення: вживання прийменників, освіта прикметників. Виховувати інтерес до природи і бережне ставлення до неї.
Збагачення словника: горобинові грона, тварини жарких країн.
Активізація словника: назви домашніх тварин та їх дитинчат, їх житла; назва дерев.
Попередня робота: бесіди про домашніх та диких тварин, умови їх життя; читання художньої літератури, дидактичні ігри «Чия мама?», «Чий будиночок?», «З якого дерева листок?»; розглядання ілюстрацій; знайомство з природоохоронними знаками; словесні ігри.
Матеріал: картинки дерев (береза, дуб, ялина, горобина), листочки дерев, іграшки тварин (домашні, дикі тварини жарких країн); макети (Будинок, ліс, пальми); природоохоронні знаки.
1. Організаційний момент
Вихователь: діти, ви любите подорожувати?
- А на чому можна подорожувати? (Поїздом, літаком, автобусом, машиною).
- Я пропоную вам вирушити в подорож у ліс.
- Ви згодні? (Відповіді дітей).
- Хлопці, але перш ніж відправитися в подорож у ліс, давайте підійдемо до знаків і пригадаємо правила поведінки в лісі.
Вихователь показує знаки: «Що цей знак означає?» (Діти відповідають).
- Молодці, ви знаєте як вести себе в лісі, щоб не нашкодити природі.
- Ви готові до подорожі?
- Діти, ми з вами поїдемо в ліс на машині, візьміть кермо і поїдемо: «Р-Р-р-р»:
По дорозі прямо ... їхали,
На гірку ... в'їхали,
З гірки ... з'їхали,
Прямо ... поїхали,
Через місток ... переїхали,
У ліс ... заїхали,
На галявину ... приїхали.
2. Основна частина.
- Водії приїхали в ліс, а в лісі ростуть такі красиві дерева!
- Діти, подумайте і скажіть, що є у дерева? (Корінь, стовбур, гілки, листя).
- Водії вирішили позмагатися, хто більше знає назв дерев.
(Вихователь виставляє картинки: ялина, дуб, береза, горобина).
- Як називається це дерево? (Ялинка).
- Як ви дізналися, що це ялина? (У цього дерева замість листя - голки).
- Скажіть назву цього дерева. (Береза).
- Як можна дізнатися березу? (У цього дерева білий стовбур).
- Хто впізнав це дерево? (Дуб).
- А чому ви думаєте, що це дуб? (У нього товстий, могутній стовбур).
- А це дерево ви знаєте? (Горобина).
- Як її можна дізнатися? (На цьому дереві ягоди червоні).
- Хлопці, на горобині ягоди висять гронами. Ось це грона горобини.
Повторіть, що це? (Грона).
3. Розвиваюча гра «З якого дерева листочок»
- Молодці, правильно назвали дерева.
А тепер давайте спробуємо дізнатися, з якого дерева листочок.
(Листя лежать на підлозі, діти визначають і підносять до дерева).
- Назвіть цей листочок. (Березовий).
- Як називається цей листочок? (Дубовий).
- А цей лист? (Горобиновий).
- А ця гілочка, як називається? (Ялинова).
- Молодці, хлопці, всі листочки знаєте. Поїдемо далі.
4. Гра «Допоможи тваринам знайти свій будинок»
Ось ми приїхали на лісову галявину, а тут зібралося багато різних тварин і не можуть знайти, хто, де живе.
(На килимі іграшки тварин: домашні, дикі тварини жарких країн).
- Хлопці, ви хочете допомогти тваринам знайти свій будинок? (Відповіді дітей).
Тоді расселите тварин туди, де вони живуть (Будинок, ліс, пальми).
(Діти виконують завдання).
- Як називають тварин, які живуть поряд з людиною? (Домашні).
- А чому їх називають свійськими? (Вони живуть поруч з людиною, він доглядає за ними, годує їх).
- Правильно, хлопці, людина турбується про домашніх тварин, а вони приносять йому користь.
- Людина будує для корови будинок, як він називається? (Корівник).
- А де живе кінь? (У стайні).
- А у собаки, як називається будиночок? (Будка)
- А де живуть коза і вівця? (У загоні).
- Хлопці, а де живуть дикі звірі? (У лісі).
- Чому їх називають дикими? (Вони живуть в лісі і самі добувають собі їжу).
- Правильно, хлопці, дикі звірі живуть у лісі, самі про себе дбають, добувають собі їжу і приносять лісу користь.
- Хлопці, як називається у білки будиночок? (Дупло).
- Де спить ведмідь? (У барлозі).
- У лисиці, який будиночок? (Норка).
- Хто живе в лігві? (Вовк).
- Хлопці, подивіться, у нас на галявині залишилися ще тварини.
Назвіть, хто залишився? (Тигр, жираф, бегемот, лев, слон).
- Як ви думаєте, де живуть ці тварини? (Відповіді дітей).
- Як їх називають? (Тварини жарких країн).
- А жити вони у нас будуть там, де стоять пальми.
Віднесіть тварин жарких країн до пальм.
- Ви молодці, хлопці, допомогли всім тваринам знайти свій будинок.
5. Гра «У кого хто?»
Вихователь: пропоную вам пограти в гру «хто кого?»
- Я буду називати доросле тварина, а ви його дитинча:
У корови ...- теля.
У кішки ...- кошеня.
У собаки ...- щеня.
У коня ...- лоша.
У кози ... - козеня.
У вівці ...- ягня.
У ведмедиці ...- ведмежа.
У ежихи ...- ежонок
У білки ... - білченя
У вовчиці ...- вовченя
У зайчихи ...- зайченя
У лисиці ...- лисеня
- Молодці, хлопці, добре знаєте тварин та їх дитинчат.
- А тепер нам пора повертатися в дитячий сад. Водії, візьміть кермо і поїхали:
По дорозі прямо ...- їхали,
На гірку ... в'їхали,
З гірки ... з'їхали.
Прямо ...поїхали,
Через місток ... переїхали,
В дитячий сад ...приїхали.