Реклама












Конспект заняття з екологічного виховання в середній групі


Екологічне виховання дошкільнят

Автор: Петрова Олена В'ячеславівна, вихователь МКДОУ Новохоперский дитячий сад Загальнорозвиваючого виду №3 «Сонечко», Воронезької області

При складанні конспекту використовувала програму Ніколаєвої «Юний еколог», вірші про кульбабу з інтернету.

Тема заняття: «Чарівне віконце».

Програмовий зміст: розширити знання дітей про весняні квіти, комах. Учити любити природу, піклуватися про неї.

Обладнання: ілюстрація «Кульбаба на лугу», репродукція Герасимова «Бджоли дзвенять», мед різних сортів в розетках.

Хід заняття.

Сьогодні на занятті ми відкриємо віконце у природу

Де сонце сяє в будь-яку погоду,

Де вітри вщухнуть,

Морози хвилин,

Дощі у вологу землю

В достатку проллють,

Квіти ростуть

Ніби чудо з казки,

І ліс нас привітається

Спокій і ласку.

Все хочеться знати!

Так з чого ж почати?

Давайте навчимося перш читати!

По шелесту трав на весняному лузі.

Вихователь відкриває «віконце», за яким картина «Кульбаба на лугу».

- Що за квіти ростуть на лузі біля річки?

Є один такий квітка

Не вплетешь його у вінок.

На нього подми злегка

Був квітка, і немає квітки!

- А ви знаєте, чому? Від слова «дути». Подує чи вітерець або хтось спеціально це зробить, розлетяться всюди насіння-парашутики далеко, далеко і вони легко проростають. (вихователь знімає голівку кульбаби). У цих квітів під кожним парасолькою є щільне насіння. У всіх квітів насіння утворюються на місці квітки, коли той відцвітає. А якщо ви зірвете рідкісний квітка, насіння від нього не буде, і такі квіти у природі будуть зустрічатися все рідше і рідше. Тому рвати квіти не можна.

Якщо я зірву квітку,

Якщо ти зірвеш квітку,

Якщо все: і я, і ти,

Якщо ми зірвемо квіти,

То виявляться порожні

І дерева, і кущі,

І не буде краси.

- А що є ще у кульбаби? (діти на демонстраційному матеріалі збирають модель кульбаби з частин).

- А ви знаєте, що кульбаба лікарська рослина? З його квітів роблять навесні салати. У них багато вітамінів. Про це є вірш:

Він стоїть на тонкій ніжці

У стежки луговий.

В'ються птиці, мошки в'ються

Над кучерявою головою.

Дуне вітер - і порожні

Всі його кишеньки.

Постануть нові квіти-

Діти кульбаби.

- Діти, а ви знаєте, що з появою квітів з'являються і комахи?

Вихователь виставляє у віконці картину Герасимова «Бджоли бринять».

- Подивіться в наше чарівне віконце, кого ми там бачимо?

Хто на бриючому польоті

Над деревами кружляє?

Це до нас на вертольоті

Їде солодкий пасажир.

- Вірно, це бджоли. А що ви знаєте про бджіл?

- Як називаються будиночки для бджіл?

- А ви знаєте, що в цьому вулику бджоли не живуть поодинці, вони живуть цілим роєм, в якому буває кілька тисяч комах. У кожному рої є бджола - цариця.

- А ви знаєте, чим харчуються бджоли? (медом). Вони його роблять з квіткового нектару і зберігають у шестикутних воскових клітинках, званих сотами. Бджоли постійно літають у пошуках нектару і пилку, тому про них кажуть: «Бджола завжди сповнена турбот, запасає на зиму мед». А де знайти нектар, бджоли повідомляють один одному своїм танцем. Якщо бджоли кружляють, знай - він десь поруч, а якщо бджоли як би вихляются, то нектар треба шукати десь подалі. Хлопці, а мед теж буває різним. Це залежить від того, з яких рослин пилок нектару бджоли збирали. Буває він соняшниковою, гречаним, липовим, квітковим. Як ви думаєте, чому мед називається липовим? Гречаним? Соняшниковою? Квітковим?

Вихователь запрошує дітей спробувати різні сорти меду. А ви знаєте, яку ще користь приносять бджоли? Мед - це їжа, і в той же час ліки, а Бджолина отрута використовується в медицині. З неї роблять ліки для розтирання. Бджолина отрута знаходиться у бджоли в жалі, з допомогою нього бджола захищається від ворогів, а ще хлопці, бджоли виконують дуже важливу роботу. Вони запилюють квіти рослин: квітів, дерев, чагарників.

Ось і закрилося в природу віконце.

Сонечко теж стомлено трошки.

Будемо і далі сюди повертатися.

У світ непідробний зеленого братства,

Щоб не страждали тваринки в капкані,

Щоб співали птахи, шуміли поля,

На радість всім людям планети Земля.