Автор: Пантелєєва Христина Борисівна, студентка 4 курсу МДПУ, місто Москва.
1. Вид навчального заняття: практичне заняття.
2. Тема: Димковская іграшка.
3. Мета: Естетично виховувати дітей за допомогою народного мистецтва.
4. Завдання:
- освітні: закріпити знання про дымковской іграшці і її орнаменті.
- виховні: Виховувати шанобливе і дбайливе ставлення до культури та історії своєї Батьківщини.
- розвиваючі: Розвивати естетичне сприйняття у дітей, пізнання про декоративно-прикладному мистецтві.
5. Обладнання: оригінальні зразки дымковской іграшки, виконані майстрами промислу, дымковские іграшки виконані дітьми, мультимедійна презентація «Серпанок».
6. Попередня робота: пошук літератури і картинок для лекції
7. План заняття:
1. Короткий огляд про серпанку і її історії.
2. Елементи розпису дымковской іграшки
3. Малювання. Елементи дымковской іграшки (Панночка).
Структура заняття (етапи), регламент |
Хід заняття Діяльність викладача та дітей |
Методи і засоби навчання |
Вступна частина |
Здрастуйте хлопці, сьогодні у нас з вами буде цікаве заняття, на якому ви дізнаєтеся, що вдає із себе димковская іграшка. |
|
Основна частина
Історія
|
Ви знаєте, що таке димковская іграшка, з чого вона робиться і де виник цей промисел? Димковская іграшка - один з російських народних глиняних художніх промислів. Виник в зарічній слободі Дымково поблизу р. Вятка (нині на території р. Кірова). Такий іграшки як димковская більше немає, вона одна така. Яскрава, святкова димковская іграшка стала своєрідним символом Вятської землі. Найчастіше використовуються такі сюжети як няньки з дітьми, водоноски, барани з золотими рогами, індички, півні, олені і, звичайно, молоді люди, скоморохи, барині. На дошці висять картинки з елементами дымковской розпису. Дымковскую іграшку розписують (елементи): гуртками, кільцями, смужками, змійками. Кольори використані в дымковской іграшці це (стандартно): червоний, оранжевий, жовтий, малиновий, синій, блакитний, смарагдовий, зелений і в дуже невеликій кількості коричневий і чорний. Що означали елементи, які я вам показувала (на картинках)? Хлопці, як ви думаєте що, на вашу думку, міг означати коло? (Сонце), а як ви думаєте, що могла означати хвиляста або ламана лінія? (Воду). А що ж могла означати клітина? (Поле) Кожне зображення, що використовується в серпанку це передача природи довкілля людини У дымковской іграшки є свої кольору є свій орнамент своя форма, яка надає іграшці індивідуальність, що робить її схожою на інші іграшки. Зараз я вам роздам листи, і ви підготуєте фарби і ми будемо малювати дымковскую панночку. На цьому занятті ми з вами будемо малювати, і використовувати елементи дымковской розпису в нашій роботі. Зараз ми з вами спробуємо намалювати елементи димки окремо: - Діти малюють візерунки дымковской іграшки (візерунки на фартух і т.д.). У дітей на аркуші намальований шаблон димки. Перед вами на дошці висять елементи розпису дымковской. Так само ви тільки що спробували намалювати ці елементи. Ви повинні прикрасити Панночку цими елементами. І так приступайте до роботи. Вихователь ходить по класу дивиться, як малюють діти, допомагає їм, відповідає на запитання. |
Методи: Наочні Словесні
Засоби: демонстра- таційні, друковані |
Заключна частина (1-2 хвилини) |
Хлопці заняття підійшло до кінця можете відпочивати.
|
|
9. Література, використана в ході підготовки до заняття
«Народні художні промисли» (Н.І. Каплан, Т.Б. Митлянская).
«Вироби народних художніх промислів і сувеніри» (Р.А. Бардіна)