Автор: Шарифуллина Надія Іванівна, педагог додаткової освіти МБОУ ДОД Центру дитячої творчості р. Азнакаево Азнакаевского муніципального району РТ
Опис матеріалу: пропоную вам конспект ігрового заняття для дітей старшої групи (5-6 років) за темою: «Подорож математичним стежками». Це відкрите заняття для батьків за перше півріччя.
Даний матеріал буде корисним для вихователів старшої групи дитсадків і педагогам додаткової освіти шкіл раннього розвитку ЦДТ. Цей конспект розвиває увагу, пам'ять, мислення. Розширює просторове уявлення.
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Комунікація», «Соціалізація».
Тема ігрового заняття: Кількість і рахунок.
Цілі заняття:
- закріпити рахунок в межах десяти (прямий, зворотний);
- сформувати досвід самостійного подолання труднощів під керівництвом педагога на основі рефлексивного методу, досвід самоконтролю.
Завдання:
Навчальні:
- тренувати вміння рахувати в межах десяти у прямому і зворотному порядку, вміння складати числовий ряд;
- закріплювати знання про геометричні фігури;
- вправляти у розв'язанні логічних задач і завдань на кмітливість;
- формувати у дітей інтерес до математики, почуття впевненості у своїх знаннях.
- тренувати розумові операції - аналіз, порівняння, узагальнення, абстрагування.
Розвиваючі:
- розвивати увагу, пам'ять, мову, уяву, фантазію, уяву, логічне мислення, творчі здібності, ініціативність;
- розвивати дрібну моторику рук.
Виховують:
- виховувати позитивну мотивацію до навчання, інтересу до математики;
- виховувати доброзичливого ставлення один до одного.
Демонстраційний матеріал - таблички з назвою привалів; картина із зображенням восьми метеликів і дев'яти квіточок, іграшка Дідка - лесовичка, картки з числами для гри «заблукали», зображення цифр з 1 до 10 на аркушах паперу розміром А4 для фізкультхвилинки, набірне полотно, геометричні фігури, магнітна дошка, піднос, червоні і зелені яблука з картону, плакат з малюнком яблуні.
Роздавальний матеріал - картки-цифри від 1 до 10; набори площинних геометричних фігур, альбомні листи за кількістю дітей.
Методи і прийоми: пояснення, вказівка, пояснення, запитання, показ, ігровий прийом, заохочення, педагогічна оцінка
Ι. Вступна частина:
Організаційний момент.
а) привітання дітей;
б) перевірка за списком;
в) пояснення теми і завдань заняття.
ΙΙ. Основна частина.
- Ви любите подорожувати? Сьогодні у нас буде незвичайне подорож математичним стежках. З нами піде Дідок - лісовичок, він всі стежки в математичному лісі знає. Нам доведеться багато сьогодні пройти багато завдань вирішити шляхом. Отже, вирушаємо у казкову подорож. А ось і перший привал. А називається він «Важкі задачки».
- На привалі посидимо, і задачки все вирішимо.
- Скільки пальців на одній руці?
- Що буває раніше ранок або вечір?
- Скільки рано вранці очей
- Відкривається у нас?
- Ти та я, та ми з тобою.
Скільки нас?
- Назвіть пори року. (Весна, літо, осінь і зима).
- Скільки кінців у двох палиць?
- У бабусі Даші був онук Паша, кіт Пушок, собака Дружок. Скільки у неї онуків?
- У якої фігури немає ні початку, ні кінця?
- На дереві сиділи 4 птиці: 2 горобця, інші ворони. Скільки ворон?
- Коля прибіг зі школи додому першим, а Оля другий. Хто бігає швидше, а хто повільніше?
- Молодці, хлопці! Ви впоралися із завданням, і ми вирушаємо далі.
Йшли ми, йшли, йшли ми, йшли, на другий привал «Вгадай - ка» прийшли.
А тут всі цифри розбіглися, на галявині загралися.
- Я Попрошу всіх хлопців побудувати числа швидко в ряд!
(Діти повинні викласти числовий ряд з карток із зображенням цифр:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10). Груповий та індивідуальний рахунок у прямому і зворотному порядку.
- А зараз Дідок - лісовичок пропонує нам пограти в гру «Вгадай - ка».
Педагог називає число, яке діти знаходять і показують відповідну картку з цифрою. (Найменше число (1), найбільше число (10)число 3 ... 5...; число, що живе між числами: 3 і 5, 6 і 8, 7 і 9; сусіди чисел 4, 8, 3 і т.д.)
- Молодці, хлопці! Ходімо за Дідком - лесовичком за тропочке далі.
Йшли ми, йшли, йшли ми, йшли і на третій привал прийшли. А називається він «Загадки».
- Хлопці, спробуємо відгадати загадки Дідуся - лесовичка?
1) Немає кутів у мене
І схожий на блюдце я,
На тарілку і на кришку,
На кільце, на колесо. (Коло.)
2) Моя загадка коротке:
Три сторони і три кути.
Хто я? (Трикутник.)
3) З дитинства я знайомий твій,
Кожен кут тут прямий.
Всі чотири сторони однакової довжини.
Вам представитися я радий.
А звуть мене ... (Квадрат.)
4) Немає кутів у мене,
Немає сторін у мене.
І схожий на диню я.
Ну і хто ж відгадав,
Що звуть мене ... (Овал.)
5) Є чотири сторони -
Протилежні рівні.
Ще чотири прямих кута
Схожий на холодильник я.
Ну, подумайте, друзі
Як же все звуть мене? ( Прямокутник.)
- Ну, як Дідок - лісовичок, хлопці все правильно відгадали? Йдемо далі?
- Ми йшли, йшли, йшли ми, йшли, а ось і четвертий привал попереду. А називається він «Хованки». Дідок - лісовичок і його друзі геометричні фігурки хочуть пограти з нами в хованки.
Педагог прикріплює на магнітну дошку геометричні фігури - коло, квадрат, трикутник, овал і прямокутник, показує їх, а діти називають
геометричні фігури. Потім педагог говорить: «Ніч». Діти закривають очі, а він ховає одну фігуру. Педагог каже: «День». Діти відкривають очі і показують геометричну фігуру, якої немає. І тоді педагог, повертає фігуру на місце.
Гра в хованки повторюється для всіх геометричних фігур. Також педагог може просто поміняти фігурки місцями, не усуваючи їх.
- Ми йшли, йшли, йшли ми, йшли, а ось і п'ятий привал попереду. А називається він «Фізкультхвилинка». Подивіться, хлопці, скільки тут дерев. А вітер, який піднявся, дерева хитає, зриває листочки. Дідок - лісовичок хоче з вами пограти.
Фізкультхвилинка «Вітер з листям грає...»
«Вітер з листям грає,
То підніме, то кидає.
Кружляє в вальсі листопад.
Пізньої осені наряд.
На гілках білої берізки
7(3,9,4,6...) листочків вціліло».
Діти біжать до тієї цифри, яку називає педагог.
- А тепер ми йдемо далі по математичної стежці. Довго-довго ми йшли і на шостий привал прийшли. Привал називається «Художники-аплікатори».
Дідок - лісовичок хоче, щоб кожен з вас придумав картинку і на альбомному аркуші склав її з геометричних фігур.
Діти виконують завдання самостійно.
- А тепер розкажіть Старичка - лесовичку, з яких геометричних фігур ви зробили свої фігурки: кораблик, рибку, прапорець, дерево і т.д.
- Молодці, а тепер Дідок - лісовичок веде нас за математичної тропочке далі і ось наш останній привал «Рахункова полянка».
- Ви потрапили на чарівну галявину, де росте багато гарних квітів і пурхає багато різнокольорових метеликів.
Педагог показує картину з зображенням квітів і метеликів.
- Скільки метеликів?
- Скільки квіточок?
- Чого більше? Чого менше? На скільки?
- Числам так сподобалося на цій станції, що деякі з них вирушили гуляти і заблукали. Допоможіть їм повернутись назад.
4 , 5 , 6 , 7, ...9; 6 , 7 , 8 , ... 10; 7 , 6 , 5 , ... 3.
- Які числа заблукали?
(Діти піднімають картки.)
- Молодці, хлопці, всі числа ви повернули на свої місця, наша подорож закінчилася. Всі стежки здолали без запинки.
ΙΙΙ. Підведення підсумків:
- А тепер оцініть свою участь в подорож. Якщо ви задоволені своїми успіхами сьогодні і оцінюєте свою роботу на «відмінно» - візьміть червоне яблуко на підносі і наклейте його на яблуню на плакаті, а якщо ви вважаєте, що у вас щось не вийшло і ви могли б зробити краще - візьміть і наклейте зелене яблуко. (Діти оцінюють свою роботу.)
- Заняття закінчилося, спасибі Дядькові - лесовичку за нашу казкову подорож! Скажемо йому до побачення.