Реклама












Конспект корекційно-розвивального заняття в старшій групі «Дружба - це добре!»


Автор: Кирилова Олена Геннадіївна, педагог-психолог МБДОУ «Дитячий садок №18 «Світлячок», р. Novocheboksarsk Чуваська Республіка.

Опис матеріалу: Пропоную вам конспект корекційно-розвивального заняття для дітей старшої групи (5-6 років) по темі «Дружба - це добре!» Даний матеріал буде корисним вихователям і педагогам-психологам дитячого садка. Цей конспект спрямований на розвиток конструктивних взаємин у групі однолітків.

Корекційно-розвиваюче заняття в старшій групі дошкільного віку «Дружба - це добре!»

Мета: розвиток конструктивних взаємин у групі однолітків.

Завдання:

Розвиваючі: Формувати інтерес до однолітка, як до самоцінної особистості, потреба в близькому другу, бажання реалізувати потреба у визнанні в суспільстві однолітків

Корекційні: Сприяти нормалізації відносин замкнених та «непопулярних» дітей з однолітками, підвищенню їх активності у спілкуванні і впевненості в собі.

Виховні: Стимулювати, підтримувати прагнення проявляти доброту, співчуття, прийняття до оточуючих свідомо, за власним переконанням.

Матеріали:

Образна іграшка Їжачок, паперові заготовки - хмари, трафарети зірочок (за кількістю дітей), кольоровий папір для вирізання зірочок, музичний супровід, подарунки» за кількістю дітей, ватман для «зоряного неба».

Хід заняття:

Заняття проходить у груповий кімнаті, педагог-психолог приходить до хлопців з великою м'якою іграшкою їжачка в руках. Діти розсідаються на стільчиках, розставлених по колу.

- Здрастуйте хлопці, рада знову опинитися у вас в гостях, але сьогодні я прийшла до вас не одна, зі мною разом прийшов симпатичний їжачок, звуть його Вітя, тільки він трохи соромиться, це іноді трапляється, коли опиняєшся в незнайомій обстановці. Але ви, як гостинні господарі можете допомогти їжачку Віті, відчути себе більш впевнено. Як ми можемо показати Віті, що ми раді його бачити, і дуже хочемо подружитися? (діти висловлюються за власним бажанням). Я згодна з вашими пропозиціями, а зараз давайте все це скажімо Віті.

Гра «Улюблена іграшка».

Мета: розширення вербального, тактильного досвіду емоційної демонстрації безумовного прийняття.

Ми будемо передавати їжачка Вітю по колу. Нехай кожен візьме його, подарує йому свою ласку, свої обійми і скаже що-небудь ніжне і приємне. Потім він повинен передати іграшку своєму сусідові. Пройшовши по всьому колу, Вітя отримає все ваше тепло і ніжність.

Діти виконують ігрове завдання, при утрудненнях, дорослий приходить на допомогу, підказує можливі варіанти формулювань, дій з іграшкою. Самостійні, оригінальні формулювання емоційно заохочуються.

- Спасибі. Багато чудових, дуже добрих, ласкавих слів ви сказали їжачку Віті, і його настрій помітно покращився. Як ви думаєте, чому? (рефлексія - висловлювання дітей за бажанням; дорослий узагальнює відповіді дітей: коли нам говорять ласкаві, добрі слова, коли до нас ніжно торкаються, гладять, обіймають, ми розуміємо, що нас ЛЮБЛЯТЬ, і це робить нас ЩАСЛИВИМИ).

- Хлопці, їжачок Вітя вперше у нас в гостях, і вас він ще зовсім не знає, а для того, щоб ближче познайомитися і подружитися я пропоную вам зіграти в веселу гру «Менялки».

Гра «Менялки»

Мета: актуалізація та подання кожною дитиною власних інтересів, пріоритетів, прихильностей; безумовне прийняття подібності та відмінності однолітків; створення позитивної емоційної атмосфери.

Граючі сидять на стільці в коло, ведучий стає в центрі і каже: «Міняються місцями ті, хто любить (наприклад, морозиво)».

Любителі морозива, в тому числі ведучий, міняються місцями (перебігають на вільні стільці). Ведучим стає той, кому не вистачило місця. Далі всі інші ведучі повторюють ключову фразу, змінюючи останнє слово, в залежності від своїх уподобань і смаків.

Останнім ведучим стає дорослий, який говорить: «Міняються місцями ті, хто любить казки».

- Ви все помінялися місцями, це означає, що ви всі любите казки? Чудово! Значить, їжачок Вітя не випадково прийшов саме в вашу групу, адже він приніс вам свою казкову історію. Хочете з нею познайомитися? Тоді давайте влаштуємося зручніше і приготуємося слухати «Казку про їжачка Вітю». (Діти вільно розташовуються на килимі навколо дорослого).

Читання (можливі елементи драматизації з використання атрибутів настільного театру або театру Петрушки) казки. Обговорення - дискусія щодо запропонованих питань

- Спасибі, тобі Їжачок, за таку повчальну історію. Ми дуже раді, що ти нарешті знайшов справжнього друга. Дружити - це чудово! А у вас, хлопці є справжні друзі? (висловлювання дітей за бажанням).

- У когось багато друзів, а у кого-то тільки один, але самий вірний! Їжачок Вітя приніс вам сьогодні показати свою чарівну картинку, яка називається «Я і мої друзі».

Дорослий від особи Їжачка: - Це хмарка, на якому горять різнокольорові зірочки. Ось це зіронька - це Я, Їжачок, а ця помаранчева зірка - мій друг Лисеня. На цьому хмарці ще є місце, і може бути, скоро тут з'являться і інші зірочки - мої нові друзі. А вам подарунок, я приніс блакитні хмари, на яких ви можете поселити всіх своїх друзів, а якщо ви зберете всі хмари разом, у вас вийде справжнє, чарівне зоряне небо.

Індивідуальна робота. Аплікація «Я і мої друзі»

Хлопці сідають за столи і отримують заготовки хмари, трафарети зірочок і кольоровий папір. Хлопці вирізують зірочки, за кількістю друзів і наклеюють їх на хмари. В ході роботи «Їжачок Вітя» веде індивідуальні бесіди з дітьми, про те, кого вони називають своїми друзями, ніж вони люблять разом займатися (особлива увага приділяється дітям з несприятливим соціальним статусом). Під час роботи неголосно звучить запис пісні «Якщо з одним вийшов в шлях...»

В ході роботи багато дітей відчувають труднощі при вирізанні фігур складної форми - зірочок - необхідно підтримати їх:

- Дійсно, це не просто красиво вирізати зірочку, потрібно дуже постаратися, але дружити теж не просто: потрібно навчитися думати про інших, навчитися поступатися, ділитися, піклуватися, захищати; вчитися разом радіти і веселитися, а може бути і разом посумувати.

По закінченні індивідуальної роботи діти збирають свої хмари в загальне зоряне небо.

Колективна аплікація «Зоряне небо».

- Чудове небо дружби у нас вийшло. Воно назавжди оселиться в нашій групі, і дуже може бути, що на ньому будуть запалюватися нові зірки. Ну, а якщо чорна хмаринка сварки, закриє якесь хмара, треба підійти до зоряного неба, покласти долоні на хмари, взятися іншими долоньками за руки і сказати чарівні слова:

Дружать в нашій групі

Дівчатка і хлопчики,

Ми з тобою подружим

Маленькі пальчики

(зчіплюються мізинцями)

Раз-два, раз-два

Назавжди з тобою друзі.

Сидячи в колі, хлопці з'єднують між собою мізинці, і разом заучують вірш.

- Тепер, ми з їжачком Вітею дуже на це сподіваємося, мир, дружба, веселий настрій, назавжди оселяться у вашій групі. А я хочу вам нагадати ще про одну відмітною особливості справжніх друзів: вони готові завжди і всім поділитися і дуже люблять робити один одному подарунки.

Вправа «Я дарую тобі дружок»

Мета: рефлексія своїх вражень від заняття, актуалізація потреби в близьких друзях, демонстрація прийняття всіх дітей групи.

Діти за ступенем внутрішньої готовності дарують один одному заздалегідь підготовлені подарунки. Одними з перших подарунки отримують діти з несприятливим соціальним статусом від імені персонажа, педагога-психолога, вихователя. Дорослі ставлять зразок підношення подарунка зі словами прийняття. (Наприклад: «Я дарую тобі друже ...Я дуже люблю з тобою грати і сумую коли тебе немає в розділі»).

- Ну, що ж, хлопці, їжачку Віті пора повертатися в свій ліс, напевно його друг Лисеня, вже без нього занудьгував.

Їжачок: Я обов'язково розповім Лисенку про вас, про такій веселій та дружній групі. А може, ви захочете написати нам листа і надішлете малюнки про ваших улюблених іграх і заняттях. Лисеня буде радий з вами познайомитися. До побачення, хлопці!

Домашнє завдання: малювання - рефлексія на теми «Я і мої друзі», «Наші дружні справи».

Використані ресурси:

1. Крюкова С.В., Слободник Н.П.. Дивуюся, злюся, боюся, хвалюся і радію. М., «Генеза», 2002 р.

2. Розвиток соціальної впевненості у дошкільнят /під ред. Безруких М.М., М., «Владос», 2002 р.

3. Клюєва Н.В., Філіппова Ю.В. Спілкування. Діти 5 - 7 років. Ярославль, 2001р

4. Саранская О.М. Психологічний тренінг для дошкільнят «Давайте дружити!», Москва, 2008р.

5. Хухлаева О.В., Хухлаев О.Є.. Лабіринт душі: терапевтичні казки. М., Академічний проект, 2007 р.