Реклама












Конспект НОД з пізнавального розвитку з елементами експериментування в старшій групі


Конспект безпосередньо освітньої діяльності з пізнавального розвитку з елементами експериментування в групі общеразвивающей спрямованості дітей 6 року життя

Тема: «Синя вода»

Автор: Бабаєва Лала Мубаризовна, вихователь МБДОУ ЦРР-ДС №87 «Ладушки», р. Нижневартовск.

Опис матеріалу: пропоную вам конспект безпосередній освітньої діяльності з пізнавального розвитку з елементами експериментування в групі общеразвивающей спрямованості дітей 6 року життя з теми «Синя вода». Даний матеріал буде корисним для вихователів старшої групи. Цей конспект пізнавального розвитку, спрямованого на виховання дбайливого ставлення до живої і неживої природи до водних ресурсів у старших дошкільників.

Мета: поглиблення природничих знань через пошуково-дослідницьку діяльність.

Завдання:

- навчити дітей розрізняти стани води;

- розширити і поглибити уявлення дітей про навколишній світ за допомогою знайомства з речовиною і трьома його основними станами (рідкий, твердий, газоподібний);

- формувати спостережливість і допитливість в області пізнання;

- розвивати здатність порівнювати, зіставляти, робити висновки, допомогти усвідомити причинно - наслідкові зв'язки;

- виховувати дбайливе ставлення до живої і неживої природи до водних ресурсів.

Збагачення словника:

Дослідники, лабораторія, прозора, рідка, тверда.

Обладнання: прозорі стаканчики по 2штуки на дитину, мірні склянки, ложки, трубочки, серветки, камінчики, фарба гуаш, пензлики, лід, сік, цукровий пісок, сіль, ароматизатори, судини різної форми. ТЗН: ноутбук, мультимедійний проектор, екран, відеосюжети з мультфільму «Мойдодир», аудіозапис «Звуки води».

Попередня робота: спостереження під час прогулянок за фізичними явищами (дощ, сніг, лід, туман, іній, бурулька). Читання енциклопедії для допитливих «Чомучка», «Про все», заучування вірша «Крапелька» Г.Н.Лющнина.

Хід заняття:

Вихователь: Хлопці, під час прогулянок ми з вами спостерігали за природними явищами. Прочитали в енциклопедії про воду. Вчили вірші. Сьогодні я запрошую вас вступити в клуб «Дослідник», але ви повинні пройти два випробування:

1. Визначте і назвіть звуки природи (включаємо аудіозапис звук води). Визначте, що це за звук? Відповіді дітей: це звук води.

2. А тепер відгадайте загадку про природному явищі.

«Я і хмара, і туман, Дуже добродушна,

І струмок, і океан, Я лагідна, слухняна,

І літаю, і біжу, Але коли я захочу,

І скляної бути можу. Навіть камінь источу»

(Відповіді дітей).

Вихователь: А давайте, хлопці, подивимося на екрані, для чого нам потрібна вода? (Перегляд відеосюжету № 1 з мультфільму «Мойдодир».

Вихователь: Такі хлопчики трапляються і серед нас. (Вибігає хлопчик - бруднуля).

Хлопчик - бруднуля: От було б здорово, якщо вода зникла зовсім.

Вихователь: Та що ти таке кажеш! Хлопці, що буде, якщо вода зникне?

Відповіді дітей: Загинуть рослини, тварини, люди. Без води немає життя на землі. Хлопці, давайте подивимося сюжет мультфільму.

Перегляд відеосюжету з мультфільму «Мойдодир» (Рано вранці на расвете...).

Вихователь: Подивися, вода потрібна всім, і тваринам, і рослинам, і людям.

Хлопчик - бруднуля: Та я все зрозумів, я не буду таким, я піду вмиюся і завжди буду акуратним і чистим.

Вихователь: Ти вмивайся, а ми поки пограємо.

Проводиться гра малої рухливості «Вода, повітря, земля». На слово повітря діти піднімають руки вгору, на слово «вода» відпускають руки вниз, а на слово «земля» - руки вперед.

(Входить «Бруднуля, посміхається).

Вихователь: Подивіться, який він тепер чистий. Діти ви хочете дізнатися ще про воду? Запрошую вас в клуб «Дослідник». Пропоную вам зайнятися дослідженням води. Ви знаєте, хто такі дослідники? (Відповіді дітей).

Зараз ходімо в лабораторію і приступимо до наших досліджень. Перед проведенням дослідів нагадую дітям про техніку безпеки під час роботи з водою. Діти, одягаючи фартухи, читають вірш.

Вода завжди і всім потрібна,

Вона прозора і чиста.

Вона біжить, тече і ллється,

З річки, крана і колодязя.

Вода тепла і холодна,

А так само вона мокра.

І хто з водою не обережний

Намочить швидко їх вона.

Діти підходять до столу, на якому стоять чашки з водою і сік з трубочкою.

Досвід №1 «Вода - це рідина, яка не має смаку, кольору, запаху»

Мета: Підвести дітей до розуміння того, що вода-це рідина, яка не має смаку, кольору, запаху.

Вихователь: Візьміть склянку з водою і налийте її в іншу склянку. Чому вода ллється? Вода рідка або тверда?

Висновок дітей: вода рідка - тече.

Вихователь: Спробувати воду на смак. Є у неї смак? А тепер спробуйте сік. Який він? Солодкий. Покладіть в один стакан цукровий пісок, в іншій - трохи солі.

Висновок дітей: вода змінилася на смак: в одній склянці - солодка, в іншому - солона.

Вихователь: Порівнюємо запах у склянці з звичайною водою та водою з додаванням ароматизаторів.

Висновок дітей: вода не має запаху.

Вихователь: Опустіть ложечки в склянки з водою. Що побачили в склянках? Опустіть трубочки в склянки з водою. Чому видно трубочки?

Висновок дітей: у склянці з водою ложки і трубочки видно - вода прозора.

Досвід №2 «Вода не має форми»

Мета: Підвести дітей до розуміння того, що вода не має форми.

Вихователь: Налийте воду в посудини різної форми. Чи має вода форми?

Висновок: рідка вода не має форми, вона приймає форму посудини, в якому знаходиться.

Фізкультхвилинка «Синя вода».

Синя вода,

(Хвилеподібні рухи рук на рівні грудей в сторони)

Поле без сліду,

Без кінця і краю.

(Кружляємо на місці)

Синя вода,

Куди ти поспішаєш?

Куди ти поспішаєш?

(Присіли, обхопили плечі руками)

До моря синього,

Там, де хвилі сильні,

(Встали, руки витягли нагору)

Там, де хвилі сильні

Хлюпочуться завжди.

(Хвилеподібні рухи рук на рівні грудей в сторони)

До моря синього

Мерщій неси мене,

(Кружляємо на місці)

Мерщій неси мене,

Синя вода.

(Присіли, обхопили плечі руками)

Досвід №3 «Вода змінює колір»

Мета: Підвести дітей до розуміння того, що вода змінює колір.

Вихователь: Візьміть пензлик і підфарбуйте воду. Опустіть у неї камінчик. Якою стала вода? Чи бачите ви камінчик?

Висновок дітей: вода змінює колір. Камінець в склянці не видно.

Досвід №4 «Лід - тверда вода»

Вихователь: Снігова Королева зробила нам подарунок (показую лід). Спостерігаємо за таненням льоду і його перетворенням у воду. Візьміть шматочок льоду в руки. Що відбувається з льодом? Чому лід тане? А тепер витріть руки серветкою. Якими стали серветки?

Відповіді дітей: Вологими.

Висновок дітей: лід - тверда вода.

Досвід №5 «Газоподібна вода - пар»

Мета: Підвести дітей до розуміння трьох станів води.

Беру склянку з гарячою водою і накриваю склом. Діти спостерігають. Показую скло. Що ви бачите на склі?

Відповідь: Утворилися краплі води.

Висновок: вода може перетворитися в пар.

Рефлексія.

Вихователь: Хлопці, чим ми сьогодні займалися? (відповіді дітей)

Чи сподобалося вам займатися в лабораторії? (відповіді дітей)

Що здалося вам найбільш цікавим? (відповіді дітей)

Хлопчик: Як цікаво у вас. Мені дуже соромно, що я не дружив з водою!

Вихователь: Я дуже рада, що ти будеш дружити з водою.

Хлопці, вдома з батьками поекспериментуйте: створіть «кольорову крижану мозаїку». Для цього вам необхідно виконати завдання, викладене на цьому аркуші. Дітям роздаються аркуші з інструкціями.

Додаток № 1. Інструкція по виготовленню «Кольоровий крижаний мозаїки».

1. Налити в стакан води.

2. Фарбами пофарбувати воду (вибираємо кількість за бажанням).

3. Залити формочки кольоровою водою

4. Поставити в холодильник.

5. Вранці принести в дитячий сад.

Примітка: Не забудьте, що ваша «Кольорова крижана мозаїка» може перетворитися на звичайну кольорову воду.

Вихователь: Дякує дітям за участь у дослідно - експериментальній діяльності. Вручає значки «Юний дослідник».