Реклама












Конспект НОД у старшій групі дітей з тяжкими порушеннями мовлення на тему: «Звуки З - З»


Конспект логопедичного заняття в старшій групі ДНЗ

Автор: Сотникова Валентина Миколаївна - вчитель-логопед муніципального автономного дошкільного навчального закладу «Центр розвитку дитини - дитячий садок № 33 «Веселка» міста Губкін, Бєлгородської області.

Пропоную вчителям-логопедам і вихователям спеціалізованих груп використовувати на заняттях з розвитку мовлення особливі творчі завдання.

Вони обов'язково повинні відповідати основним цілям заняття і сприяти розвитку мовного творчості.

Перші творчі завдання не повинні вимагати від дітей поширених висловів. Їх завдання полягає в закріпленні використання в мові граматично правильно побудованих простих речень і розвитку здібностей увійти в уявні ситуації.

Одним з таких творчих завдань у старшій групі може бути колективне складання казки на занятті з формування правильного вимови на тему: «Звуки З-З»

Конспект безпосередньо освітньої діяльності у старшій групі дітей з тяжкими порушеннями мовлення на тему: «Звуки З - З»

Мета:

1. Закріпити вимову звуків з, З в складах, словах, пропозиціях, уміння диференціювати їх.

2. Вчити правильно вживати в мові іменники у знахідному відмінку. Складати речення за демонстрованого дії.

Розвивати фонематичний слух при виконанні звукового аналізу слів СІК і ЗУБИ.

3. Виховувати творчу ініціативу, бажання брати участь у творі колективної казки.

Обладнання: іграшки лисиця і заєць, червоний і рожевий будиночки. Предметні картинки на звуки З: чоботи, стіл, сумка, З: дзвінок, ваза, зірка.

Хід заняття:

Логопед. Сьогодні казкарка - бабуся Орися надіслала нам чарівна скринька. Давайте подивимося, що лежить у скрині.

- Як опинився тут звук? (Логопед дістає зображення хлопчика - звуку С). Правильно вимовте звук С. Губи в усмішці, язик лежить за нижніми зубами. На долоньці, піднесеної до рота, ми повинні відчути холодну повітряний струмінь.

- Розкажіть все про звук С.

Діти. Звук З - приголосний, глухий, твердий.

Логопед. Ще один звук сховався в скриньці, це звук З.

Давайте позвеним як комарики: «З - З - З». Пальчикова гімнастика «Комарики»:

Затиснути пальці рук у кулак. Виставити вперед прямі вказівні пальці і зробити ними обертальні рухи по колу, супроводжуючи рух вимовою звуку З.

Логопед. Розкажіть все про звук З.

Діти. Звук З - приголосний, дзвінкий, твердий

Логопед. Чим схожі звуки З і З?

Діти. Звуки З і З - приголосні, тверді.

Логопед. Чим відрізняються звуки с, З?

Діти. Звук - глухий, а звук З - дзвінкий.

Логопед. Подивимося, що ще лежить у скрині.

- Хто це?

Діти. Це лисиця.

Логопед. Де стоїть звук у слові ЛИСА?

Діти. У слові ЛИСА звук стоїть в середині слова.

Логопед. Юля, подивися, кого ще прислала бабуся Орися?

Діти. Зайчика.

Логопед. Де стоїть звук З у слові ЗАЙЧИК?

Діти. У слові ЗАЙЧИК звук З стоїть на початку слова.

Логопед. Бабуся Орися хоче, щоб ми склали казку про лисицю і Зайчика. Я почну казку, а ви мені допомагайте: «Жили - були лисичка і Зайчик. Лисиця жила (логопед дістає зі скрині два будиночка: червоний і рожевий) у будиночку, в назві якого є звук С.

Діти. Лисиця жила в червоному будиночку.

Логопед. Зайчик жив у будиночку, в назві якого є звук З.

Діти. Зайчик жив в рожевому будиночку.

Логопед. Щоранку лисиця співала свої улюблені пісні. Давайте заспіваємо їх. Проводиться гра «Повтори ланцюжок складів»:

СА - СА - ЗА

ЗИ - СИ - ЗИ

ЗО - ЗІ - ЗІ

СУ - ЗУ - СУ

Логопед. Зайчик теж співав пісеньки:

ЗУ - ЗУ - СУ

ЗЕ - ЗЕ - ЗЕ

ЗО - ЗА - З

ЗА - СА - СА

Логопед. Молодці, ви добре заспівали пісеньки лисиці і Зайчики.

- Вранці лисиця пила свій улюблений сік. Ми зробимо звуковий аналіз слова СІК і дізнаємося, який сік пила лисиця. Який перший звук у слові СІК?

Діти. У слові СІК перший звук С.

Логопед. Розкажіть все про звук С.

Діти. Звук З - приголосний, глухий, твердий.

Логопед. Яким квадратом ми позначимо звук?

Діти. Синім.

Логопед. Назвіть другий звук у слові СІК.

Діти. У слові СІК другий звук О.

Логопед. Розкажіть про звуці О.

Діти. Звук - голосний.

Логопед. Якого кольору квадрат ви поставите другим на доріжці?

Діти. Червоного кольору.

Логопед. Назвіть третій звук у слові СІК.

Діти. У слові СІК третій звук К. Звук До - приголосний, глухий, твердий.

Логопед. Покладіть на смужці квадрат, що позначає звук К. З'єднайте всі звуки правим вказівним пальцем і прочитайте слово.

Діти. СІК.

Логопед. Правильно. Подивіться, який сік пила лисиця (показує картинку).

Діти. Сливовий сік.

Логопед. Щоранку Зайчик починав з того, що чистив свої .. (Логопед показує картинку).

Діти. Зуби.

Логопед. Давайте виконаємо звуковий аналіз слова ЗУБИ

Проводиться гра «Живі звуки»: першим встає дитина в синьому нагруднику з дзвоником і розповідає про себе: «Звук З - приголосний, дзвінкий, твердий. Поруч з ним постає звук У (дитина в червоному нагруднику). Третім постає дитина в синьому нагруднику з дзвіночком, (звук Б), останнім постає звук И в червоному нагруднику. Звуки беруться за руки і з'єднуються в слово ЗУБИ.

Логопед. Якими ставали зуби Зайчика, коли він їх почистить?

Діти. Білими, чистими, гострими.

Логопед. Лисичка і Зайчик дарували один одному подарунки. Хочете подивитися, які вони дарували подарунки? (Логопед дістає зі скрині картинки, в назві яких є звуки З, с).

- Картинки переплуталися! Я не знаю, які подарунки для Зайчика, а які для лисиці.

Давайте ми подаруємо Зайчику картинки, в назві яких є звук З. Лисиці - зі звуком С.

- Треба піднести подарунок і сказати повним реченням: «Я дарую Зайчику замок. Я дарую лисиці сливи» (Діти дарують картинки).

- Молодці, ви правильно подарували подарунки.

Непомітно ми склали з вами казку. Давайте придумаємо їй назву.

Діти. «Як дружили лисичка і Зайчик». «Добра лисичка і Зайчик», «Вірні друзі». Логопед. Допомагайте мені розповідати казку (Розповідання ведеться за демонстрованого дії).

- Жили - були в густому лісі (на стіл виставляються іграшки лисиці та зайця)

Діти. Жили - були в густому лісі лисиця і Зайчик. (Логопед виставляє рожевий будинок).

Логопед. Розкажіть, хто жив в рожевому будиночку?

Діти. Зайчик жив в рожевому будиночку.

Логопед. В якій хатинці жила лисиця?

Діти. Лисиця жила в червоному будиночку.

Логопед. Щоранку лисиця пила свій улюблений (показує картинку)

Діти. Сливовий сік.

Логопед. Зайчик вранці чистив зуби. Якими ставали зуби Зайчика?

Діти. Зуби Зайчика ставали білими, чистими, міцними.

Логопед. Лисичка і Зайчик дружили і часто дарували один одному подарунки. Що подарувала лисиця Зайчику?

Діти. Лисиця подарувала Зайчику дзвінок. Лисиця подарувала Зайчику вазу. Лисиця подарувала Зайчику зірку.

Логопед. Що подарував Зайчик лисиці?

Діти. Зайчик подарував лисиці сумку. Зайчик подарував лисиці стіл. Зайчик подарував лисиці чоботи.

Логопед. Лисичка і Зайчик ніколи не сварилися.

- Вам сподобалася казка, яку ми вигадали?

Діти. Сподобалася.

Логопед. Хто хоче розповісти казку? Діти розповідають казку по ланцюжку.

- Давайте зберемо іграшки, покладемо складену нами казку в скриньку й відішлемо його бабусі Орисі. Вона розповість нашу казку іншим дітям.

Всі цілі заняття були виконані. Творче завдання бабусі Аріни допомагало підтримувати інтерес дітей на протязі всього заняття. Ввечері діти з задоволенням розповідали складену ними казку своїм батькам.