Реклама












Конспект НСД в старшій групі для дітей із загальним недорозвитком мовлення (ЗНМ) «Чарівниця вода»


Автор: Сумкина Оксана Володимирівна, вихователь МБ ДНЗ «ЦРР - Дитячий садок № 244» Новокузнецька р.

Опис матеріалу: Пропоную вам конспект НСД для дітей старшої групи (5-6 років) з теми « Чарівниця вода». Це конспект пізнавального заняття, де дитина знайомиться зі станом води в навколишньому середовищі, проводяться досліди з водою, йдеться про значення води в природі.

Конспект НСД в старшій групі для дітей із загальним недорозвитком мовлення (ЗНМ) «Чарівниця вода»

Тема: «Чарівниця вода»

Тип заняття: повідомлення нових знань про неживу природу.

Вид: пошуково - пізнавальна діяльність з елементами експериментування.

Мета: Розвиток пізнавальної активності дитини в процесі знайомства зі станом води в навколишньому середовищі.

Завдання:

1. Освітні:

- познайомити з тим, в якому вигляді вода існує в природі, різними явищами (дощ, град, лід)

- дати елементарні уявлення про кругообіг води в природі;

- показати значення води в житті живої природи;

- ознайомлення з властивостями води через дослідно - експериментальну діяльність;

- активізувати словник дітей: іменники (лід, дощ, пар, град); дієслова (замерзає, застигає, холодить, тане, ламається, блищить, ковзає); прикметники (прозорий, холодний, слизький, твердий, мокрий, безбарвна, безформна).

2. Виховні:

- виховувати вміння діяти злагоджено, в команді; доброзичливим відносинам.

- виховувати дбайливе ставлення до води як природного ресурсу.

3. Розвиваючі:

- розвивати аналітико - синтетичне та асоціативно - образне мислення, вчити аналізувати, робити висновки; мати свою думку.

- розвивати логічне мислення;

- стимулювати пізнавальну активність дітей.

Матеріали та обладнання:

· Відеоролик програми Бі - Бі - Сі «Подорож крапельки води»;

· Картинки для моделювання «Кругообіг води в природі»;

· Глобус, піпетка, склянки з водою, з молоком;

· Серветки;

· Таблиці на кожну дитину «Кому потрібна вода»;

· Фломастери на кожну дитину;

· Персонаж Крапелька;

· Паперові корони для дітей крапельок, корона мами Хмаринки

Попередня робота:

1. Виготовлення атрибутів до гри «Ми крапельки».

2. Читання оповідань, казок пізнавального характеру.

3. Досліди (перетворення снігу в воду, води у лід).

4. Бесіди на тему: «Де можна зустріти воду», «Хто живе у воді».

5. Заморожування води у формочках.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

Діти стоять півколом.

- Хлопці, закрийте очі, а руки витягніть вперед долонями вгору (вихователь проходить і капає кожній дитині крапельку води з піпетки)

- Що у вас на долонях?

- Правильно,це крапелька води і сьогодні вона у нас в гостях.

- Актуалізація знань дітей про значення води.

Вихователь: Хлопці, а як ви думаєте, де вона живе?

- Молодці!

- Давайте розповімо Крапельці вірш.

(Читання дитиною вірші про воду)

Ви чули про воду?

Кажуть вона скрізь.

Ми її не помічаємо,

Ми звикли, що вода

Наша супутниця завжди.

Модель глобуса

- Хлопці, подивіться на глобус. Хто знає, що на глобусі позначається блакитним кольором? (Вода.)

- Якого кольору більше на ньому?

- Значить, води на нашій планеті набагато більше, ніж суші.

- Немає на землі жодного живого організму, який може прожити без води

- Хлопці, крапелька запитує, чи знаєте ви, скільки рідини ми випиваємо за день? Давайте порахуємо: чай, кава на сніданок; компот на обід; молоко, кефір на полуденок; чай на вечерю; будинки п'ємо сік і т. д.

(Мінеральна вода, кисіль, сік, бульйон, какао, молочний суп, ситро і т. д.)

- Вода володіє дивовижними властивостями. Вода - це справжня чарівниця. Вона уміє перетворюватися і зміняться.

- У природі подорожує вода,

Вона не зникає ніколи:

То сніг перетвориться, в лід.

Розтане - і знову в похід!

По гірських вершин,

Широким долинах,

Раптом у небо злетить,

Дощем обернеться.

Озирніться навколо:

Вас оточує скрізь і завжди

Ця чарівниця - наша вода!

- Хлопці, Крапелька зараз покаже Вам про себе фільм, після перегляду якого ви повинні будете відповісти на питання: «У що перетворюється вода?»

II. Отримання пізнавальної інформації з використанням ТЗН.

Крапелька пропонує дітям подивитися фільм «Подорож крапельки води»

(обговорення).

- У що перетворюється Крапелька води?

(вихователь звертає увагу на ілюстрації)

- У природі вода може бути у вигляді льоду, дощу, граду, пар

III. Моделювання кругообігу води в природі.

- Хлопці, давайте згадаємо, як подорожувала крапелька.

Рассказы2-3 дітей про подорож краплинки в природі.

«Сонечко сильно припікає і вода в річці, струмочку випаровується. Випаровуючись, вода перетворюється в пар, який піднімається вгору. Пара охолоджується, перетворюючись назад у воду і утворюючи хмари. Коли крапельок води в хмарах стає багато, вони стають важкими і великими. Хмара не може їх утримати, і крапельки води повертаються дощем на землю.»

А тепер Крапелька запрошує вас трохи пограти.

Физминутка

Ми крапельки

Я ваша мама-хмаринка,

А ви мої - крапельки-дітки,

Нехай хмара вас подружить,

А вітер веселий закрутить.

В хоровод скоріше вставайте,

І зі мною повторюйте:

Ми будемо весело крокувати і посміхатися!

Руками сонечку махати і нахилятися,

Щоб полити рослини і тварин напоїти!

Землю ми вмиємо самі і повернемося до хмаринці-мамі.

- Хлопці, Крапелька запрошує вас пограти з водою.

IV. Дослідно-дослідницька діяльність дітей.

Вихователь: Крапелька розповіла мені, що з нею можна грати, проводити різні досліди. Хочете пограти з водою?

Досвід № 1. А якого кольору вода? Вихователь пропонує в склянку з водою і склянку з молоком покласти будь-який предмет: ґудзик, камінчик.

- Що ви бачите? Видно предмет? Чому? Висновок: вода прозора.(показує схему)

Досвід №2. -Предмети якої геометричної форми ви бачите? Вихователь переливає воду зі склянки в різні геометричні форми.

Висновок: вода безформна, приймає форму тієї фігури, в яку ми її наливаємо. (показує схему)

Досвід №3. Запропонувати дітям крижинки (заморожені напередодні заняття)

- Який лід? Постукайте!(твердий)

- Прокатите по столу! (слизький)

- Прикладіть до щоці! (холодний)

- Покладіть в долоньки. Які долоньки?

- Що відбувається з льодом в теплі?

- А якщо ми воду помістимо на холод, що з нею станеться?

Висновок: Вода перетворюється в лід на холоді, а в теплі лід тане і перетворюється назад у воду. (показує схему)

Робота зі схемами (з метою закріплення властивостей води)

- Вода - приймає форму тієї фігури, в яку вона налита.

- Вода - прозора

- Вода перетворюється в лід на холоді, а в теплі лід тане і перетворюється назад у воду.

Крапелька хвалить дітей.

Ми сьогодні багато говорили про воду, про її властивості, про те як вона подорожує по колу.

- Діти, а тепер розкажіть Крапельці, кому потрібна вода? (запрошую дітей до столу з картками).

V. Закріплення знань дітей про значення води

Гра «Кому потрібна вода»

- Розгляньте картинки, подумайте «Кому потрібна вода?» і з'єднайте паличкою.

VI. Рефлексивно-оцінювальний етап.

Підсумок: - Отже, хлопці, хто сьогодні у нас був в гостях?

- У що вода може перетворюватися?

- Якими властивостями володіє? Молодці!

(Відповіді дітей).

Крапелька дарують на згадку своїх подружок - «Крапельок».

Дружите з ними і бережіть їх!