Реклама












Конспект НСД в старшій логопедичній групі на тему «Козаки та їхні традиції»


Безпосередньо-освітня діяльність з дітьми старшої логопедичної групи компенсуючої спрямованості

Автор: Чурікова Ольга Миколаївна, вчитель-логопед МАДОУ №21 «Івушка» р. Губкін Бєлгородської області

Даний матеріал може бути використаний у роботі вчителів-логопедів, вихователів, вчителів початкових класів з метою проведення роботи з патріотичного виховання дітей. У конспекті безпосередньо-освітньої діяльності з дітьми представлена робота з розвитку мовлення, пов'язана з темою козацтва. Для ознайомлення дітей з життям, побутом, традиціями козаків використовувала казку, прислів'я, картинний матеріал, старовинні предмети для оформлення світлиці.

Тема: «Козаки і їхні традиції»

Мета:

Корекційно-логопедична: активізація словника дітей за темою: «Козацтво, побут, сім'я і традиції», вчити називати родинні зв'язки: батько, мати, брат, сестра, бабуся, дідусь; розвиток зв'язного мовлення, вміння розуміти зміст прочитаного; працювати над розвитком слухової уваги і фонематичного слуху; утворювати іменники зі зменшувально-пестливим суфіксами; збагачення мовлення дітей прислів'ями;

Корекційно-освітня: розширювати уявлення дітей про життя і устрій козацької родини; вчити переносити нові знання в гру; розвивати увагу, пам'ять, мислення, дрібну моторику рук;

Виховна: виховувати у дітей любов до Батьківщини, розвивати патріотичні почуття, формувати гендерну, громадянську приналежність в процесі ознайомлення дітей з культурою козацтва; привчати дітей до активності на занятті, вміння слухати однолітків.

Обладнання: портрет козацької родини, куточок козацької світлиці, тонований аркуш паперу, трафарет коня для кожної дитини, кольорові олівці, картина козак на коні.

Козак на коні

1. Організаційний момент.

Логопед пропонує дітям назвати ласкаво: мама-матуся, тато-тато, син-синочку, донька-донечка.

2. -Скажіть, як можна назвати одним словом, про кого ми зараз говорили? (про сім'ю). Зараз я покажу вам незвичайний портрет. Хто зображений на ньому? (козача сім'я: дідусь, бабуся, мама, тато, син і дочка, брат і сестра). Як ви дізналися, що на портреті козаки? (по одязі: у чоловіків кітель і штани з лампасами, на голові кашкет, папаха).

3. Давайте згадаємо, що ми знаємо про життя цих незвичайних людей, я буду називати кілька схожих слів, а ви вибирайте ті, які належать до козаків.

Д/і « Не помились»

* житло козаків: юрта, хата, будинок

* посуд козаків: рогач, казан, каструля

* їжа козаків: ковбаса, плов, вареники

* одяг козаків: бурка, джинси, жилетка

* зброя козаків: гармати, пістолет, шашка

* заняття козаків: полювання, вирощування хліба, плавання на кораблі

4. В козачій родині завжди головним був старший, досвідчений козак. Всі члени сім'ї його слухалися і поважали. Дівчат привчали допомагати дорослим по дому і працювати на городі. Народженню хлопчиків козаки особливо раділи, їх навчали військовій справі з ранніх років і тому відразу ж купували коня. У найважчі дні для нашої країни козаки завжди стояли на захисті Батьківщини. Вони сміливі і відважні воїни, тому що з двох років їх садять на коней, з трьох років навчають рукопашного бою, в сім років вони вміють стріляти, а в десять рубати шашкою. Давайте пригадаємо з вами прислів'я, які склав про козаків народ, про їхні подвиги на війні:

* Козак швидше помре, ніж з рідної землі піде.

* Козача сміливість руйнуватиме будь-яку фортецю.

* І один у полі воїн, якщо він козачі скроєний.

* Де козак, там і слава.

*Або груди в хрестах, або голова в кущах.

Підійдіть до нашого куточка і скажіть, як називається будинок, де жила козацька родина? (курінь). Як вони називають кімнату в будинку? (світлиця). А як називають піч в будинку, де готується їжа? (грубка). Назвіть тепер паркан навколо будинку? (тин). Рано вранці козаків півень будить, він злітає на тин, ляскає крилами і кричить : «Ку-ка-ре-ку!» Давайте пограємо, але спочатку виберемо лічилки ведучого, який повинен дізнатися півника.

Сидів півень на лавочці,

Вважав свої булавочки.

Раз, два, три,

А водити-то будеш ти!

Физминутка: «Півень»

Діти стоять у колі, повторюють слова:

Вранці хтось зустрічає зорю,

Пісні дзвінко виспівує,

Козакам спати заважає?

Логопед вказує на дитину, вибраний півник кричить «Ку-ка-ре-ку», а ведучий відгадує, чий голос почув.

5. Хлопці, у козаків споконвіку особливе ставлення до коней, бо він його вірний супутник, помічник, друг і часто так траплялося, що кінь рятував свого господаря в бою. В народі кажуть:

Козак без коня - що солдат без рушниці.

Козак сам голодує, а коня нагодує.

У козаків офіцерів називають осавулами, послухайте, я прочитаю вам дуже цікаву історію:

ОСАВУЛ І ЙОГО КІНЬ

Це було в ті далекі часи, коли кубанські козаки захищали Русь Велику від турецьких набігів. Славно воювали козаки і билися не на життя, а на смерть. І от на тій війні воював один козак в чині осавула. І хоча в душі він був дуже добрим і справедливим людиною, але з ворогом справлявся сміливо і жорстко. І за це була про нього велика слава серед козаків і повагу серед турків.

Був у осавула надійний, відданий бойовий товариш-його кінь. Багато вони виходили в бойові походи, багато побачили переробок і жодного разу один одного не підводили. І ось, в одному з боїв, ворожа куля потрапила коня прямо в задню ногу. Упав кінь на землю, а осавул далеко з нього вилетів, але не пошкодив собі нічого. Обертається він назад, дивиться, а його улюблений кінь лежить, не ворушиться.

А у козаків був такий закон-пораненого коня вони повинні були застрелити, щоб той не мучився. Але осавулові шкода стало свого коня, і вбивати його він не став, а почекав до вечора, і, коли стемніло, зібрав кількох своїх козаків, звалили вони коня на гарбу і привезли на заставу.

Осавул акуратно витягнув кулю з його ноги, приклав до рани цілющі трави і перев'язав своєю сорочкою. Через три дні кінь вже міг стояти на ногах, а через сім-вже бігав і радів. Кожен день господар прикладав до його рани свіжі трави і міняв перев'язку. І через два тижні від рани лише слід залишився, і осавул запрягав свого друга-коня для бойової атаки.

Минув деякий час. Багато зробили козаки чергових подвигів під керівництвом славного осавула. А одного разу в жаркому бою був сильно поранений сам осавул. Злетів він з коня і впав без руху. А козаки ще сильно і довго били ворога і до вечора відкинули турків далеко від свого кордону. Ось повернулися козаки на заставу, кинулися, а осавула-то немає з ними. Що робити? В степу по темряві не знайти ні поранених, ні убитих, і вони вирішили відправитися на пошуки на наступний ранок.

А есаульский кінь весь час біля свого господаря перебував. А коли сонце зайшло, кінь облизав його рану, і осавул відкрив очі, але встати не зміг, тому що сильне було поранення, і він дуже ослаб. Тоді кінь впав передніми копитами на коліна поруч з господарем, але осавул все одно не зміг влізти на нього. Тоді він повністю ліг і осавул зміг, вхопившись за сідло, з великим трудом влізти йому на спину. Після цього кінь скочив і поволі побрів у бік козацької застави. Козаки в цей час відпочивали після битви. Раптом чують-хтось йде в темряві. Вони насторожилися, прислухаються. Потім один козак придивився і каже: «Так це ж кінь нашого осавула».

Дивляться козаки, а на спині в коня лежить ледве живий осавул. Зняли вони пораненого і віднесли до лікаря.

Ось так і кінь врятував свого господаря від смерті.

А історія ця рознеслася по всій Кубанської області. І досі згадують козаки славного осавула і його відданого бойового товариша-його коня.

6. Бесіда з дітьми: Про кого розповідає ця історія? З ким воював осавул? Хто був у нього самим вірним і надійним товаришем? Що сталося з конем в бою? Як його врятував осавул? Що сталося з осавулом? Як врятував його вірний і відданий друг?

7. У кожної дитини аркуш паперу, тонований блакитним і зеленим кольором. Логопед пропонує дітям намалювати коней для козаків. Потрібно обвести трафарет коня по контуру і розфарбувати кольоровими олівцями.

8. Підсумок заняття.