Реклама












Конспект заняття з формування елементарних математичних уявлень у старшій групі


Конспект заняття з математики в старшій групі ДНЗ

Автор: Толмачова Ольга Геннадіївна, вихователь МБОУ «ЗОШ № 22» р. Астрахані відокремлене відділення дошкільної освіти

Закріплює та розвиває заняття для дітей старшої групи дитячого садка.

Заняття призначене вихователям дитячих садків, які працюють за програмою Е. В. Колесникової «Математичні сходинки».

Конспект заняття з формування елементарних математичних уявлень у старшій групі «Незвичайна подорож».

Цілі:

закріплення

- назв геометричних фігур;

- цифрового ряду до 7;

- знання цифр;

- рахунок і відлік в межах 7;

- навичок вирішення найпростіших завдань;

розвиток

- промови;

- уваги, спостережливості, кмітливості та логіки;

- навичок використання замінників;

- навичок виділення ознаки;

Обладнання: наочні посібники (геометричні фігури, плакати із зображенням тварин з геометричних фігур, плакат з двома малюнками (знайти відмінності), ілюстрації до завдання «Назви протилежне слово»), атрибути для гри «Гаражі», гра «Тваринки на доріжках», магнітні цифри, магнітна дошка.

Хід заняття:

- Хлопці, багато цікавого і незвичайного ми зустрічаємо на наших заняттях. Сьогодні ми вирушимо з вами в країну Математики. Ви готові? Тоді наш поїзд рушає...

Діти будуються в «поїзд» і під музику рухаються до першої «станції».

- Перше місто, куди ми з вами потрапили, Місто Геометричних Фігур.

У цьому місті живуть дивні мешканці. Щоб їх побачити, потрібно відгадати загадки:

1. Немає кутів у мене

І схожий на блюдце я,

На тарілку і на кришку,

На кільце, на колесо

Хто ж я такий, друзі? (коло)

 

2. Він давно знайомий зі мною

Кожен кут в ньому - прямий

Всі чотири сторони

Однакової довжини.

Вам представити його радий,

А звуть його...(квадрат)

 

3. Три кути, три сторони

Можуть бути різною довжини.

Якщо станеш по кутах

То скоріше подскочишь сам. (трикутник)

 

4. Я, як коло, майже як він,

Але приплюснутий з двох сторін. (овал)

 

5. У мене кути прямі,

Як і у квадрата.

Але довжина у двох сторін

Різна, хлопці.

Мене знає кожен школяр.

А зовусь... (прямокутник)

Під час відгадування загадок вихователь викладає зображення геометричних фігур на магнітну дошку.

- Ось ми і зустріли своїх знайомих. Але ми можемо їх зустріти не тільки в країні Математики, але і скрізь, де ми буваємо. Давайте подивимося на них уважно і скажемо, на що схожі ці фігури.

Гра «На що схожа фігура»

- Ви знаєте, хлопці, що з геометричних фігур можна побудувати багато цікавого. Подивіться на плакат і скажіть, з яких геометричних фігур побудовані ці малюнки?

Розбір малюнка з геометричних фігур.

- Молодці! А зараз ми вирушимо далі, у наступне місто.

Діти будуються в «поїзд» і під музику рухаються до наступної «станції».

- Ми потрапили в Місто Цифр. А чи знаєте ви цифри? Зараз ми це перевіримо.

Загадки (читаються в довільному порядку. При відгадуванні виставляється цифра на дошку в довільному порядку):

Цифра ніби букви О,

Але не означає нічого. (0)

 

У будиночка вранці два зайця сиділи

І дружно веселу пісеньку співали.

Один утік, а другий слідом дивиться

Скільки у будиночків зайцев сидить? (1)

 

На ганку сидить щеня

Гріє свій пухнастий бік.

Прибіг ще один

І сів поруч з ним.

Скільки стало щенят? (2)

 

Не поїде без наказу

Ні кондуктор, ні шофер.

Люди дивляться в обидва ока,

А у скільки світлофор? (3)

 

Я малюю кошкін будинок

Три віконця, двері з тамбуром.

Нагорі ще вікно, щоб не було темно.

Порахуй віконця

У будиночку у кішки. (4)

 

Біля стіни стоять діжки

У кожній рівно по жабі.

Якщо було п'ять діжок

Скільки було в них жаб? (5)

 

Втратила кролиця кроленят.

А кроленята лежать і мовчать.

Один - за ветлой,

Два - за мітлою,

Один - під листом,

Двоє - під кущем.

Як дітей скоріше знайти

Їх у мами трохи більше 5? (6)

 

Скільки нот і днів тижня

Та кольорів у веселки?

І, сподіваюся, дати названье

Цій цифрі ти готовий! (7)

- Молодці! А тепер подивіться, чи правильно стоять наші цифри? (немає)

Хто може їх правильно поставити?

Діти викладають числовий ряд (0-7)

- Цифри такі непосиди! Вони постійно плутаються. Допоможіть мені, хлопці, поставити їх правильно.

Гра «Цифра загубилася» (на картках по дві цифри з пропуском між ними. Варіант гри «Сусіди»).

- Молодці! Все правильно вставили цифри. Тепер Давайте пограємо в гру.

Фізкультхвилинка «Гаражі та машини»

Хід: по групі розставлені таблички з цифрами від 1 до 7. Дітям роздаються картки з колами 1-7. Дитина повинна порахувати кола на картці і «поїхати» в гараж, позначений цифрою по кількості кіл. Гра проводиться кілька разів зі зміною карток.

- Хлопці, поки ми з вами грали, ми наблизилися ще на одному місту.

А називається він Місто Помилок.

Його так назвали, тому що його жителів і гостей чекають дуже хитрі і, часом, складні питання. Потрібно бути дуже уважним і не відволікатися.

І першого, кого ми з вами зустріли, виявився художник. Він хотів намалювати дві однакові картини, але щось наплутав. Давайте йому допоможемо.

Знаходження відмінностей у двох малюнках.

Художник вас дякує і вирішив подарувати вам свої картини. Вони з секретом.

У кожній з них сховалися протилежні за значенням слова.

Спробуйте їх знайти.

Гра «Назви протилежне слово».

- Молодці! Тепер ми можемо повернутися додому. Але по дорозі ми допоможемо звірятам, які ніяк не можуть вишикуватися на доріжці. Давайте їм допоможемо.

Гра «Тваринки на доріжках»

(Діти повинні замінити геометричні фігури на зображення звірят згідно схематичній карті.)

- Ось ми і вдома. Сподобалась вам наша подорож? Де ми з вами побували і що робили? (відповіді дітей, підведення підсумків заняття)

- На цьому наша подорож закінчилася. Але зустріч з країною Математики для вас продовжиться вже на наступному занятті.

Використовувана література:

Давайте пограємо: математичні ігри для дітей 5 - 6 років. Ред. А.А.Столяра Вид. Просвітництво 1991.